Milliókat spórolhat meg a cégautó lízing áfaváltozása után

2019. 02. 06., 11:45

A cégautókkal rendelkező társaságok jó részét érinti a januárban életbe lépett új szabály, amely szerint már útnyilvántartás vezetése nélkül levonható a személygépkocsi bérleti díj áfájának 50 százaléka. Ez a lehetőség elsőre ugyan jól hangzik, de a módosítás miatt a túl elfoglalt cégvezetők jókora összegtől eshetnek el.

Idén január 1-től megváltoztak a személygépkocsi bérleti díjához kapcsolódó áfalevonás szabályai azoknak a vállalkozásoknak, amelyek bérelnek, vagy nyílt végű, operatív lízing keretében használják a járműveiket. A változás lényege, hogy már útnyilvántartás vezetése nélkül levonható a személygépkocsi bérleti díj áfájának 50 százaléka, de nem biztos, hogy mindenkinek ez éri meg a legjobban.

„Nem kötelező az 50 százalékos átalány-elszámolást választani, továbbra is akár a teljes áfát vissza lehet igényelni útnyilvántartás vezetésével. A legtöbb céges autót 80-100 százalékban céges utakra használják, a vállalkozások pedig továbbra is élhetnek a törvény által biztosított választási jogukkal és az üzleti használat arányában igényelhetik vissza a bérleti- és lízingdíj áfáját” – hívta fel a figyelmet Barazsy Ákos, a RoadRecord.hu Kft. ügyvezetője, az útnyilvántartás szakértője.

A szakember kiemelte: érdemes utánaszámolni, hogyan járunk jobban, hiszen az autó értékétől függően több milliós is lehet a különbözet a kétféle adózás között - ne feledjük, hogy az autó teljes áfáját érinti ez, nemcsak a havi részleteket.

„Minél drágább az autó és minél magasabb a céges utak aránya, annál nagyobb a megtakarítás az átalányadóhoz képest. Több olyan ügyféllel is találkoztunk, akinek a könyvelője a kevesebb adminisztráció reményében az 50 százalékos átalányt ajánlotta, amivel autónként milliós összegtől estek volna el” - mondta Barazsy Ákos.

A 15 éve cégautók adózásával foglalkozó szakértő tapasztalatai alapján elsőre sokakat megijeszthet, hogy útnyilvántartást kell vezetniük. Pedig a mai világban, a cégautó áfaevonásához optimalizált útnyilvántartó segítségével ez már kifejezetten egyszerű! Akár havi 7 perc alatt elkészíthető egy NAV-nak megfelelő útnyilvántartás, ha valaki a mobil applikációjával rögzíti a céges útjait.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS