Az Európai Bizottság javasolja, hogy a válságok idején az EU által biztosított alapvető áruk és szolgáltatások élvezzenek áfamentességet.
Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy a válsághelyzetekben az általa, valamint az uniós szervek és ügynökségek által a tagállamok és a lakosság rendelkezésére bocsátott termékek és szolgáltatások áfamentességet kapjanak.
Döntését a koronavírus okozta világjárvány során szerzett tapasztalatok támasztják alá. Többek között kiderült ugyanis, hogy az egyes ügyletek kapcsán fizetendő héa (hozzáadottérték-adó, áfa) nem elhanyagolható költségtényező az amúgy is terhelt költségvetések beszerzési műveleteiben. A javaslat célja a közérdek védelmében maximalizálni a válságok, például természeti katasztrófák és népegészségügyi szükséghelyzetek kezelésére fordított uniós alapok hatékonyságát. Emellett a javaslat megerősíti az uniós szintű katasztrófa- és válságkezelési szerveket, például az EU egészségügyi uniója és az uniós polgári védelmi mechanizmus hatálya alá tartozó szervezetek helyzetét – olvasható a bizottság közleményében.
Amint életbe lépnek, az új intézkedések lehetővé teszik a bizottság és más uniós ügynökségek és szervek számára, hogy héamentesen importáljanak és vásároljanak olyan árukat és szolgáltatásokat, melyeket az EU-n belül egy veszélyhelyzetre való reagálás keretében osztanak majd szét. A kedvezményezettek lehetnek tagállamok vagy harmadik felek, például nemzeti hatóságok vagy intézmények (kórházak, nemzeti egészségügyi vagy katasztrófaelhárítási hatóságok, katasztrófaelhárításban részt vevő magánvállalkozások). A javasolt mentességgel érintett áruk és szolgáltatások többek között a következők:
Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos így nyilatkozott: „A Covid19-világjárvány megmutatta, hogy az ilyen típusú válságok sokrétűek, és szerteágazó hatásokat okoznak társadalmainkban. A gyors és hatékony fellépés létfontosságú, ezért már most jól meg kell alapozni jövőbeli reakcióinkat. Az előterjesztett javaslat az unió belső válságkezelését erősíti. Biztosítja a világjárvány elleni küzdelemre és a helyreállítás támogatására fordított uniós források pénzügyi hatásának maximalizálását.”
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.