Kiemelten fontos lehet a követelések áfa szempontú biztosítása

2022. 11. 02., 18:21

A jelenlegi gazdasági helyzetben gyakran hallani, hogy nehezebb időszak várható egyes piacokon – a növekvő költségek és a csökkenő kereslet várhatóan sok esetben eredményez majd fizetésképtelenséget. Súlyosan érinti az értékesítési oldalt is, ha egy társaság vevői nem tudnak fizetni, az elszenvedett kár azonban részben mérsékelhető a behajthatatlanná váló követelések áfa tartalmának visszaigénylésével.

Egy vevő fizetésképtelensége esetén az eredeti adóalap, valamint a felszámított és megfizetett adó is csökkenthető, ha a követelés az áfaszabályoknak megfelelően behajthatatlan minősítést kap. Ennek feltételei nem kizárólag a behajthatatlanná minősítéskor érdekesek – a követelés keletkezésekor és a fizetésképtelenség beálltakor is felmerülhetnek olyan körülmények, amiket megfelelően kell dokumentálni ahhoz, hogy az adóhatóság ne kérdőjelezhesse meg az adóalap-csökkentést.

„Az előttünk álló időszakban fontos kiemelt figyelmet fordítani a keletkező követelésekre, és áttekinteni, hogy milyen partnerellenőrzési és dokumentációs feladatoknak kell eleget tenni. Így, ha később a vevő fizetésképtelenné válik, legalább a be nem folyt összegek után csökkenthető a vállalkozás áfaalapja” mondta Schütt Attila, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

Behajthatatlanság jogcímén történő adóalap-csökkentésnél a követeléssel kapcsolatos általános körülmény, hogy az a rendeltetésszerű joggyakorlás elveinek betartása mellett keletkezzen. A feltétel tartalmilag arra utal, hogy a követelés keletkezésekor és annak behajthatatlanná minősítésekor is az adójogszabályok céljának megfelelően járjanak el a vállalkozások, kizárva elsősorban a rosszhiszeműséget és a gondatlanságot az adós ügyletkori fizetőképességét illetően – vagyis ne merülhessen fel, hogy úgy teljesült volna az ügylet eladói részről, hogy a vevőnél már fizetési aggályok merültek fel.

A Deloitte szakértői korábban részletesen összefoglalták azokat a szempontokat, amelyekre már az ügylet teljesítésekor és azt követően is figyelni kell. A rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének pontos tartalmát az adóhatóság és a bíróságok gyakorlata is formálja – a korábbi kúriai ítéletek ugyan korlátok közé szorították az adóhatóság szigorát a feltételek vizsgálata szempontjából, de emellett is rendkívül alaposan és körültekintően érdemes eljárni.

„Várakozásunk szerint a következő hónapokban jelentősen megnő a fizetésképtelenséggel járó helyzetek száma, és megnő az a követelésállomány, amely után az adóalanyok a behajthatatlanság feltételeinek beálltát követően adóalap-csökkentéssel kívánnak majd élni. Az adóhatóság az ilyen követeléseket részletesen fogja vizsgálni, hogy kiszűrje a nem megfelelően ellenőrzött vagy dokumentált eseteket, ahol felmerülhet a nem rendeltetésszerű joggyakorlás. Vagyis, ezekre a vizsgálatokra már most, időben kell elkezdeni a felkészülést” – mondta Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.

A felkészülésben mindenképpen szakértő bevonása javasolt: a teljesítésig vezető folyamatok átvilágítása, a meglévő dokumentáció megfelelőségének felmérése, és az automatizált partnerellenőrző eszközök érdemben segítik a vevőkkel kapcsolatos adminisztrációt, amellyel a későbbi adóalap-csökkentéssel járó kockázatok kezelhetővé válnak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS