A behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylésével kapcsolatos adóhatósági gyakorlatot vizsgálja az EU Bírósága

2020. 09. 29., 20:30

Manapság a magyar adózás egyik legfelkapottabb témája a behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylése. A COVID-19 pandémia következtében kialakult gazdasági helyzetben egyre több vállalkozásnak adódnak nehézségei a kintlévőségek behajtásával, és a behajtás sikertelensége esetén jól jön az áfa-visszatérítés útján megmenthető pénz.

Az EU Bírósága a közelmúltban úgy foglalt állást, hogy olyan esetben, amikor egy vállalkozás az általa kiszámlázott ellenértéket azért nem kapja meg, mert a kiszámlázott követelés behajthatatlanná vált, pl. az üzleti partner felszámolás alá került, úgy a költségvetésből vissza lehet kérni az áfát, amit a vállalkozás az ügylet miatt eredetileg befizetett. A döntés nyomán számtalan adó-visszatérítési kérelem érkezett az adóhatósághoz, és az adóhatóság ezek jelentős részét teljesítette is, vagyis a vállalkozások megkapták a pénzüket.

Az adóhatóság azonban elévülésre hivatkozással megtagadja az adóvisszatérítést azokban az esetekben, amikor a számlázott ügylet óta több mint öt év eltelt.

A követelés behajthatatlansága gyakran csak hosszú évekkel az ügylet teljesítése után, pl. egy végrehajtási eljárás során derül ki. Ezekben az esetekben az adóhatóság joggyakorlata teljesen ellehetetleníti a behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylését, mivel az adóhatóság az eredeti ügylet teljesítési időpontjától számítja az ötéves elévülési időt, nem a követelés tényleges behajthatatlanná válásától” – mutatott rá Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

A közelmúltban már születtek magyar bíróságok előtt olyan egyedi döntések, ahol a bíróság nem fogadta el azt a szigort, ahogyan az adóhatóság az elévülési szabályokat értelmezi. Egységes joggyakorlatról azonban még nem beszélhetünk, hiszen ezek az ügyek még a Kúria általi elbírálásra várnak.

A napokban azonban egy közigazgatási bíróság úgy ítélte meg, hogy szükséges az EU Bíróságától is iránymutatást kérni arra vonatkozóan, hogy összhangban áll-e egyáltalán az EU joggal az adóhatóság jogértelmezése, miszerint az eredeti ügyletet követő öt éven túl behajthatatlanná vált követelések esetében nincs helye az áfa visszatérítésnek.

Mivel az eljáró bíróság megindította az Európai Unió Bírósága előtti előzetes döntéshozatali eljárást, így nagy valószínűséggel a közösségi bíróság iránymutatása alapján fognak végül eldőlni ezek az ügyek. Amennyiben a döntés a vállalkozásoknak kedvez, úgy számtalan vállalkozás számára fog elérhetővé válni további áfa visszaigénylése a költségvetésből” – emelte ki dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal partnere és adóperes csoportjának vezetője.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-09 20:46:54
Elkészült a magyar fejlesztésű, kézzel készült borospohár, amely teljesen új, kifinomult arcát mutatja meg a világ egyik legjobb édes borának, az aszúnak. Megérkezett az ASZÚGLASS!

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

Elkészült a magyar fejlesztésű, kézzel készült borospohár, amely teljesen új, kifinomult arcát mutatja meg a világ egyik legjobb édes borának, az aszúnak. Megérkezett az ASZÚGLASS!

  Rovathírek: ATOMBUSINESS