2020. január 1-én átalakul az Európai Unió áfaszabályozása. A Quick Fixes néven futó reform egyebek mellett a vevői adószámokkal kapcsolatos szabályokon is változtat. Fel kell készülni arra, hogy a magyar vállalkozások külföldi ügyleteik után a jövő év elejétől csak némi pluszmunka elvégzése árán számlázhatnak adómentesen – hívja fel a figyelmet a Deloitte.
A reform miatt két plusz előírással egészül ki az EU-n belüli termékügyletek szabályozása. Egyrészt 2020. január 1-től az Európai Unión belül csak úgy lehet bármilyen terméket vagy szolgáltatást eladni az eladó oldalán alkalmazott adómentesség mellett, ha a másik tagállamban tevékenykedő vevő megadja az eladónak a közösségi adószámát. Ezen felül az adómentesség törvényi feltételévé válik az Összesített Nyilatkozat megfelelő benyújtása is.
„A fenti követelmények teljesülését az adóhatóságok az adómentesség elfogadhatóságának vizsgálata során eddig is figyelembe vették. A közelgő változás azonban többlet adminisztrációs terhet róhat majd a vállalkozásokra” – figyelmeztet dr. Schütt Attila, a Deloitte adóosztályának menedzsere. A jövőben ugyanis a cégeknek elvileg folyamatosan ellenőrizniük kell, hogy üzleti partnereik adószáma az értékesítés időpontjában érvényes-e. „Egy esetleges adóellenőrzés során az adóhatóság előreláthatólag nagyobb hangsúlyt helyez majd annak vizsgálatára, hogy az adózó hitelt érdemlő módon tudja-e bizonyítani az adószám ellenőrzésének megtörténtét.”
Az adózók az Európai Bizottság által működtetett úgynevezett VIES adatbázis segítségével teljesíthetik adószám ellenőrzési kötelezettségüket. „A folyamatos ellenőrzési és dokumentációs kényszer miatt érdemes automatizált megoldást alkalmazni, amely lehetővé teszi nagyszámú vevő adószámának ellenőrzését, valamint a lekérdezések tényének és idejének hiteles dokumentálását” – tette hozzá dr. Tancsa Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.
A termékek nemzetközi kereskedelmével kapcsolatos változásokról a quickfix.deloitte.hu weboldalon olvashat bővebben.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.