Uniós áfareform: adómentes számlázás előtt ellenőrizni kell a vevő adószámát

2019. 09. 04., 17:01

2020. január 1-én átalakul az Európai Unió áfaszabályozása. A Quick Fixes néven futó reform egyebek mellett a vevői adószámokkal kapcsolatos szabályokon is változtat. Fel kell készülni arra, hogy a magyar vállalkozások külföldi ügyleteik után a jövő év elejétől csak némi pluszmunka elvégzése árán számlázhatnak adómentesen – hívja fel a figyelmet a Deloitte.

A reform miatt két plusz előírással egészül ki az EU-n belüli termékügyletek szabályozása. Egyrészt 2020. január 1-től az Európai Unión belül csak úgy lehet bármilyen terméket vagy szolgáltatást eladni az eladó oldalán alkalmazott adómentesség mellett, ha a másik tagállamban tevékenykedő vevő megadja az eladónak a közösségi adószámát. Ezen felül az adómentesség törvényi feltételévé válik az Összesített Nyilatkozat megfelelő benyújtása is.

„A fenti követelmények teljesülését az adóhatóságok az adómentesség elfogadhatóságának vizsgálata során eddig is figyelembe vették. A közelgő változás azonban többlet adminisztrációs terhet róhat majd a vállalkozásokra” – figyelmeztet dr. Schütt Attila, a Deloitte adóosztályának menedzsere. A jövőben ugyanis a cégeknek elvileg folyamatosan ellenőrizniük kell, hogy üzleti partnereik adószáma az értékesítés időpontjában érvényes-e. „Egy esetleges adóellenőrzés során az adóhatóság előreláthatólag nagyobb hangsúlyt helyez majd annak vizsgálatára, hogy az adózó hitelt érdemlő módon tudja-e bizonyítani az adószám ellenőrzésének megtörténtét.”

Az adózók az Európai Bizottság által működtetett úgynevezett VIES adatbázis segítségével teljesíthetik adószám ellenőrzési kötelezettségüket. „A folyamatos ellenőrzési és dokumentációs kényszer miatt érdemes automatizált megoldást alkalmazni, amely lehetővé teszi nagyszámú vevő adószámának ellenőrzését, valamint a lekérdezések tényének és idejének hiteles dokumentálását” – tette hozzá dr. Tancsa Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.

A termékek nemzetközi kereskedelmével kapcsolatos változásokról a quickfix.deloitte.hu  weboldalon olvashat bővebben.

 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS