A behajthatatlan követelések áfaszabályozása jól szemlélteti, hogy a gazdasági társaságoknak miért érdemes az európai joghatósághoz fordulniuk, amikor a nemzeti jogszabályok aránytalanul korlátozzák egyes jogosultságaikat – írja az RSM Hungary szakértője.
Bár időigényes végigjárni a jogorvoslati fórumokat, a megalapozott érvek a behajthatatlan követelések áfavisszatérítésében és az ehhez hasonló ügytípusokban nemcsak a konkrét ügyben jutnak érvényre – kezdi friss bejegyzését dr. Horváth Zoltán, az RSM Hungary adóüzletágának vezető tanácsadója. Az egyes cégek által kivívott eredmények egy korábbi problémás jogszabály megváltozása révén valamennyi adózó számára új lehetőségeket nyithatnak meg. A benyújtott adó-visszatéríttetési kérelmek jelentős része bíróságon kötött ki, az Európai Bíróság márciusi döntése pedig újabb változásokat idézett elő a hazai áfaszabályozásban.
Az utóbbi egy évben az RSM adóképviseleti csoportja is hatékony segítséget nyújtott ügyfeleinek a korábban elévültnek és elveszettnek hitt áfa visszatéríttetésében.
Az alábbiakban az olyan ügyleteket érintő 2021-es változásokat tekintjük át, melyeknél az áfaköteles ügyletet teljesítő adóalany vagy vevői nem fizetés, vagy egyéb neki fel nem róható okból nem jutott hozzá az ellenértékhez, ezért saját magának kellett megfinanszíroznia az áfát. Ezt az igazságtalan helyzetet idén már több jogintézmény is orvosolja az Áfa tv-ben.
Behajthatatlan vagy nem behajthatatlan a követelés?
Mindenekelőtt szükséges leszögezni, hogy amiatt, hogy eladóként/szolgáltatásnyújtóként valaki nem jut hozzá az általa teljesített ügylet ellenértékéhez, attól még nem lesz a követelése automatikusan áfaértelemben is behajthatatlan követelés.
Amennyiben azonban
úgy a követelés jó eséllyel áfaértelemben véve is behajthatatlan követelésnek minősül.
Amennyiben megbizonyosodtunk arról, hogy behajthatatlan a követelés, úgy tisztázni szükséges a követelés korát, illetve azt is, hogy kivel (céggel vagy magánszeméllel) szemben áll fenn a követelés, ugyanis mindkét körülmény befolyásolja az igényérvényesítés módját.
Amennyiben behajthatatlan a követelés, úgy mennyi idős?
Idén a korábbinál is több igényérvényesítési lehetőség áll rendelkezésre a behajthatatlan követelések áfájának visszakérésére, ugyanis önellenőrzésen kívül immár különféle kérelmezési lehetőségeket is biztosít az Áfa tv. A behajthatatlan követelések esetében az igényérvényesítés módját mindenekelőtt a követelés kora határozza meg. Más bánásmódot igényelnek az „idős”, a „középkorú” és a „fiatal” követelések.
Az Áfa tv. 2021. június 9-ig csak a „fiatal” követeléseket szabályozta, azt követően viszont a középkorú behajthatatlan követelésekre is tartalmaz már előírásokat.
Mely behajthatatlan követelések számítanak fiatalnak áfaértelemben, mit tehetünk velük?
Amelyeknek a teljesítése 2015. december 31-ét követő időpontra esik. Ezen követeléscsoport esetében 2020. január 1. és 2021. június 9. között az ÁFA tv. által az értékesítőre, a vevőre, illetve magára a követelésre vonatkozó bonyolult feltételrendszernek való megfelelés esetén önellenőrzéssel lehetett érvényesíteni az áfavisszaigénylést.
Fontos változás következett be 2021. június 10-én, ugyanis egy közelmúltbeli lengyel vonatkozású európai bírósági döntés hatására kikerültek az Áfa törvényből a vevőnél az alapügylet teljesítési időpontjában vonatkozó egyes negatív feltételek (pl. fizetésképtelenségi eljárás, adóhiány, adóhátralék hiánya stb.). Így egyszerűbb lett az áfavisszaigénylések feltételeket teljesíteni.
Mit kezdhetünk a középkorú behajthatatlan követelésekkel?
Egy márciusi, magyar vonatkozású EUB döntés hatására 2021. június 10-től speciális áfa-visszatéríttetési eljárás került be az Áfa törvénybe. Ezzel olyan elévült követelések esetében is van lehetőség az áfa-visszaigénylésre, amelyeknél a behajthatatlanná válás 2020. június 10. után következett be. Figyelem, eltérő igényérvényesítési lehetőség vonatkozik a 2020. június 10. és 2021. június 10. között (1),valamint a 2021. június 10. után (2) behajthatatlanná vált követelésekre.
Az új szabályozással – az időbeli feltételek lazításával és a vevőre vonatkozó személyi feltételek eltörlésével – ezen követeléscsoport esetében is könnyebbé válik az áfa-visszaigénylés. Ugyanakkor a módosítás vitathatóan, nem tükrözi a márciusi európai bírósági döntés szellemiségét: az általános 5 éves elévülési szabályhoz képest egy egyéves jogvesztő határidőt ír elő a behajthatatlan követelésekre, amely tartalmában kivételes elévülési szabályként funkcionál a gyakorlatban.
Mit kezdhetünk az öreg behajthatatlan követelésekkel?
A nagyon régi, de a behajthatatlanság tekintetében még el nem évült követeléseket az érintettek eddig bíróságon perelték az adóhatósággal szemben. Jelen pillanatban az Áfa törvény csak olyan követelések esetében engedi meg az áfa speciális eljárásban történő visszatéríttetését, amelyeknél a behajthatatlanság legkorábban 2020. június 10-én következett be. A korábban behajthatatlanná vált követeléseket kizárja a szabályozás az igényérvényesítés köréből.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.