BDO Magyarország

Itt találod az összes cikket a „BDO Magyarország” témában!

Új terheket és új feladatokat is hoz a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer

Új terheket és új feladatokat is hoz a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer

Megjelent a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (extended producers responsibility, EPR) működésének részletes szabályairól szóló kormányrendelet (80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet), amelynek értelmében 2023 júliusától kezdve a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország adótanácsadói üzletága.
2023. 02. 15., 19:12
4+2 jellemző hibatípus az Online Számla adatszolgáltatásban

2023 nyarán lesz 5 éves az Online Számla hazai rendszere, amelyet 2018. július 1-jével indított el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a számlaadatok valós idejű, kötelező adatszolgáltatása érdekében. A BDO Magyarország adózási és IT-szakértői az Online Számla adatszolgáltatás kapcsán tapasztalt hibákat összegyűjtve 4+2 típusra hívják fel a figyelmet az adóhatósági interfész visszajelzései alapján.

2022. 10. 22., 16:22
A bérelt IT gyorsítja a cégek reakcióidejét

A válság újra a bérelt IT-szolgáltatásokra (SaaS) irányította a cégek figyelmét. Az így igénybe vett IT-erőforrások és -eszközök nemcsak azonnal, rugalmasan méretezhetők az aktuális igényekhez, de informatikai szempontból is lényegesen biztonságosabbak.

2022. 10. 10., 17:26
„Zöld átállási stratégia”: új feladatokat kapnak a kkv-k (is)

Nemcsak a nagyvállalatokra, de a kkv-szektor cégeire, azok vezetőire is jelentős feladatokat ró az unió zöld átállási stratégiája, amelynek célkitűzései a fennálló energetikai és geopolitikai helyzet ellenére sem lettek kevésbé ambiciózusak.

2022. 09. 13., 14:18
Külföldi áfa visszaigénylése: közeleg a határidő

Magyarországon 2022. szeptember 30-a az a határidő, ameddig vissza lehet igényelni a 2021-ben külföldön fizetett áfát ‒ hívják fel a figyelmet a BDO Magyarország adómenedzserei, Dr. Mucsi-Szabó Brigitta és Rácz István.

2022. 09. 01., 12:48
Keveset tehetnek a cégek az energiakáosz ellen

A Covid-járvány alatt megtört ellátási láncok még helyre sem álltak, amikor a háború újabb súlyos csapást mért az alapanyagok és mindenekelőtt az energetika piacára. Az Európai Unió valamennyi tagjának elsődleges prioritása most az ellátásbiztonság, de a vállalatoknak is minden erejükkel a hatékonyságnövelésre és a fogyasztáscsökkentésre kell koncentrálniuk.

2022. 08. 02., 15:53
Brutálisan kettészakad az ingatlanpiac

Kettészakítja az ingatlanpiacot mindaz, ami az energiahordozók, elsősorban a gáz árával ma Európában történik. Azon ingatlanok, amelyek fenntartási költségei jelentősen megemelkednek, kvázi értéktelenné válnak mind az értékesítési, mind a bérbeadási piacon.

2022. 06. 09., 20:47
Extraprofit-különadók: itt vannak a részletek

A magyarországi BDO munkatársai részletesen elemezték a jogszabályt, amit Orbók Ilona, BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának ügyvezetője foglalt össze.

2022. 05. 27., 19:07
Új különadók: amit eddig tudni lehet

A napokban Magyarország Kormánya döntést hozott egy rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozásáról, melynek forrását bizonyos szektorokra kivetett, ún. „extraprofit-különadókból" és további adóintézkedésekből kívánja finanszírozni. A tervezett lépésekről a május 26-i kormányinfón hangzottak el az első konkrétumok, a BDO Magyarország szakértői ezeket, valamint a várható következményeket foglalták össze röviden.

2022. 01. 19., 17:17
Hogyan változott az életünk adózási szempontból január 1-je óta?

SZJA-mentesség 25 év alatt, megnövelt minimálbér és garantált bérminimum, családi adóvisszatérítések – 2022 januárja számos meghatározó változást hozott adózási szempontból. A BDO Magyarország szakértője összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.

2021. 06. 10., 15:15
Adócsomag 2022: a legfontosabb tudnivalók

A BDO Magyarország szakértői összegyűjtötték, hogy az új adócsomag részeként pontosan milyen változásokra számíthatunk a jövő évtől.

2021. 06. 04., 17:30
A nemzetközi adatbázisok alkalmazása a transzferárban

Az összehasonlító független ügyletek meghatározásához – bizonyos transzferár képzési módszereknél – nemzetközi adatbázisok alkalmazhatóak. A magyar adóhatóság 2021. május 28-án kiadott iránymutatásában található, hazai és nemzetközi gyakorlatban alkalmazott standard adatbázis-kutatás kvantitatív és kvalitatív lépéseit Orbók Ilona, a BDO Magyarország adópartnere foglalta össze.

2021. 01. 25., 17:00
A világ szállodapiaca 2-3 év múlva érheti el a járvány előtti szintet

A hazai szállodaipar nyár elejére várt újbóli felfutásának fontos feltétele, hogy mind a víruskezelés és a kapcsolódó oltási programok mind a légi- és szállodaipar újraindítása európai szinten is koordinált módon fussanak – mutat rá a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan üzletága.

2020. 11. 27., 14:30
A COVID-19 ellenére 8 százalékkal bővült idén a BDO Global bevétele

A világ egyik vezető könyvvizsgáló és professzionális tanácsadó hálózata, a BDO tagvállalatainak összesített díjbevétele a 2020. szeptember 30-án zárult pénzügyi év során elérte a 10,3 milliárd USA dollárt, ami 8 százalékos növekedést jelent a tavalyi 9,6 milliárd dollárral szemben.

2020. 09. 15., 13:45
A koronavírus komoly kihívás a transzferárat alkalmazó cégeknek

A koronavírus terjedése és a járvány megakadályozására tett intézkedések az ellátási láncok megszakadásához és a kereslet hirtelen visszaeséséhez vezettek bizonyos iparágakban. A BDO összefoglalója bemutatja, hogy a NAV múlt héten kiadott iránymutatása milyen válaszokat ad a felmerülő transzferár kérdésekre.

2020. 07. 31., 17:15
1352 forint volt a fizikai átlagórabér a második negyedévben

Az idei második negyedévében 1352 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére, ami az első negyedévi 1326 forinthoz képest kevesebb mint két százalékos növekedést jelent – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.

2020. 04. 29., 11:30
Márciusban 19 százalékkal volt magasabb a fizikai átlagbér, mint egy éve

A koronavírus hatása az első negyedéves béradatokban még alig mutatkozik: 2020 első negyedévében 1326 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.

2020. 03. 17., 17:15
„A tömeges elbocsátások ellen gyors adópolitikai intézkedések szükségesek”

A koronavírus-járvány gazdasági hatásai ma még nem felmérhetők, de már tisztán látszik, hogy majd minden iparágban jelentős visszaesés várható. Erre az elsődleges vállalatvezetői reakció a gyors költségcsökkentés, amelynek hatására nem csupán külföldön, de immár Magyarországon is jelentős elbocsátási hullám vette kezdetét. A hatékony megoldás ennek kivédésére az adók és járulékok átmeneti jellegű, de azonnali és jelentős csökkentése lehet – mutat rá a BDO Magyarország.

2020. 01. 10., 17:30
Új felsővezetői modell a BDO Magyarországnál

A 2020-24-es időszakra kidolgozott cégstratégia mentén a BDO Magyarország üzlettársai módosított felsővezetői modellt is bevezettek. Gerendy Zoltán ügyvezető partner mellett a cégcsoport vezetését a továbbiakban Orbók Ilona, Gaál Edmond és Kékesi Péter látja el.

2019. 11. 13., 16:15
Már csak egy hét maradt a csoportos társasági adózás választására

November 20-áig regisztrálhatnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál azok a társaságok, amelyek a 2020-as évtől csoportos társasági adóalanyok kívánnak lenni, kihasználva a lehetőségben rejlő költség- és adómegtakarítási lehetőségeket – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS