Küszöbön az EV-k otthoni vezeték nélküli töltése

Küszöbön az EV-k otthoni vezeték nélküli töltése
2023. 12. 22., 12:10

A vezeték nélküli, indukciós otthoni töltő EV-k számára még pár éve is álomképnek tűnt, de a technológia a legnagyobb amerikai gyártónál célegyenesbe fordult. Ha piacra dobják, a megoldás tovább növelheti az elektromos autók értékesítését, de már inkább az önvezetés felé mutat.

2023 decembere igazi hullámvasút volt a Tesla számára, hiszen bár nagy figyelmet vont magára a Model 2 bejelentésével, nem sokkal később kb. kétmillió amerikai piacon futó autóját kellett visszahívni, az önvezető és vezetéstámogató rendszerek problémái miatt. A Tesla azonban továbbra is elkötelezett az autonóm vezetési technológia fejlesztése mellett és legújabb lépése egy futurisztikus megközelítésre utal: az elektromos járművek vezeték nélküli, indukciós otthoni töltésére.

A Tesla vezeték nélküli töltés iránti érdeklődésére először márciusban utalt a cég, egy befektetőknek tartott eseményen. Itt néhány promóciós fotón már bemutatták az elképzelést, egy otthoni garázsban leterített töltőszőnyeg formájában. A Jay Leno's Garage legutóbbi adásában – ami egyébként a Cybertruckot mutatta be – Franz von Holzhausen vezető tervező és Lars Moravy járműfejlesztésért felelős alelnök megerősítette, hogy a Tesla erőteljesen foglalkozik a vezeték nélküli töltési technológiával. „Ó, dolgozunk az indukciós töltésen! Nem kell majd bedugni semmit. Csak behúzódsz a garázsba, áthajtasz a padon, és már töltődsz is” - mondta Holzhausen.

Pálfordulást jelent a vezeték nélküli töltés

A bejelentés érdekes változás a Tesla stratégiájában, hiszen ezt megelőzően a wireless töltés helyett még egy automatizált robotkar fejlesztését részesítette előnyben erre a funkcióra. Most viszont hivatalosan is elismerte, hogy a vezeték nélküli indukciós otthoni töltőre összpontosít. A technológia ugyanakkor nem pusztán ügyfélkényelmi kérdés: a gyártó elmozdulása ebbe az irányba az önvezető megoldásokkal kapcsolatos hosszú távú elképzelésekkel is összhangban van. Mivel egy autonóm EV-nek – ami sofőrt nem igénylő robottaxiként szintén szolgálhat – éppen az lenne a lényege, hogy emberi beavatkozás nélkül üzemeltethető, magyarán a töltését ugyanúgy automatizálni kell, mint a vezetését. Erre a feladatra egy töltőpisztolyt mozgató robotkar egyrészt drága, másrészt balesetveszélyes lenne, és tartogatna egy csomó hibalehetőséget.

A potenciális előnyök ellenére a vezeték nélküli otthoni töltéssel kapcsolatos anyagi aggályok még mindig fennállnak. A hagyományos otthoni EV-töltők telepítése már ma is drága, és a wireless technológia tovább növelheti a költségeket. A garázs padlójába integrált indukciós lap és a járműbe épített vevőegység tovább növelheti az árat és az EV tömegét.

Minden jel a vezeték nélküli töltésre mutat

A cél felé tudatosan haladó Tesla részéről Holzhausen tehát megerősítette: a hétköznapi felhasználók és a robottaxi flottaüzemeltetők számára egyaránt új lehetőségeket akarnak nyitni azzal, hogy a kocsik a garázsba hajtva abban a pillanatban megkezdik a töltést, hogy ráhajtottak az indukciós lapra. A megoldást integrálnák az otthoni töltésre korábban kiadott PowerWall3 energiatároló szekrénybe, ami napenergiával kombinálva képes nem csak a jármű, hanem akár egy egész háztartás energiaellátására. Ez kétségtelenül nagy változást hozna a hétköznapi felhasználók életébe, de az igazi potenciálja akkor is a robottaxi-iparágban rejlik. Ahhoz viszont, hogy a Tesla hatékonyan alkalmazhassa a vezeték nélküli töltőpadokat, meg kell felelniük a hagyományos konnektorok teljesítményének, és el kell érniük a gyorstöltési sebességet, ami elengedhetetlen egy folyamatosan mozgó flotta számára.

A Tesla stratégiai lépései a vezeték nélküli töltés irányába egy olyan jövőt jósolnak, ahol az EV-k zökkenőmentesen töltik fel saját magukat, ami új szintre emeli a járműtechnológiák jelentette kényelmet, ügyfélélményt és automatizálást. Miközben a vállalat megbirkózik a kihívásokkal és finomítja a technológiát, az autóipar izgatottan figyeli az otthoni töltés új korszakának hajnalát.

Gábor János

Főoldali kép: Tesla

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-11-14 06:14:00
A ViDA (VAT in the Digital Age, Áfa a Digitális Korban) csomagot 2024. november 5-én fogadta el az ECOFIN. A javaslatot még szentesítenie kell az Európai Parlamentnek is, de ez már formalitásnak tekinthető. A VIDA egy 2025-től 2035-ig tartó implementációs szakasszal különböző digitális megoldásokat vezet be az EU közös áfa-rendszerébe. Az RSM Hungary szakértőjének összefoglalója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS