A ViDA (VAT in the Digital Age, Áfa a Digitális Korban) csomagot 2024. november 5-én fogadta el az ECOFIN. A javaslatot még szentesítenie kell az Európai Parlamentnek is, de ez már formalitásnak tekinthető. A ViDA egy 2025-től 2035-ig tartó implementációs szakasszal különböző digitális megoldásokat vezet be az EU közös áfa-rendszerébe. Az RSM Hungary szakértőjének összefoglalója.
A ViDA csomag fő céljai
A ViDA csomag célja, hogy alapjaiban modernizálja a közös hozzáadottérték-adó rendszert, továbbá hatékonyan csökkentse az áfacsalások mértékét az Európai Unióban – kezdi friss bejegyzését Sztankó Dániel, az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója. A fő célkitűzések:
– a digitális adatszolgáltatás bevezetése a Közösségi ügyletek vonatkozásában;
– az e-számlázás formalizálása és kiterjesztése;
– a különböző értékesítési platformokra vonatkozó új szabályozások kidolgozása és bevezetése;
– az egyszeri áfaregisztráció kialakítása.
A ViDA csomag elfogadásának hatásai Magyarországon
Közösségen belüli ügyletek elektronikus számlakiállítási kötelezettsége és adatszolgáltatási rendszerének – DRR (Digital Reporting Requirements) bevezetése:
Számunkra már ismert Magyarországon az RTIR (online számlaadat-szolgáltatás) fogalma. A ViDA csomaggal ez 2028. július 1-től a közösségi ügyletekre is ki fog terjedni (DRR). Az adatszolgáltatás elvégzésére az új szabályok 3 napot adnak, cserébe viszont eltörlik az A60-as adatszolgáltatást.
2030. július 1-től a Közösségi ügyletek vonatkozásában kötelezővé válik az elektronikus számla alkalmazása.
Belföldi B2B ügyletek
Belföldi ügyletek tekintetében már megengedőbb az új szabályozás; itt az e-számlázás kötelező elfogadása csak lehetőség a tagállamok számára a B2B ügyletekben, nem kötelezettség.
Platformüzemeltetők közvetítői díjának adómentessége
A platformokat adóztatását illetően a legkomolyabb változás az alanyi adómentes szolgáltatókra vonatkozik: amennyiben valaki Airbnb-n vagy Bookingon keresztül szálláshelyet kínál, és tevékenységére alanyi adómentességet választott, úgy a jövőben az Airbnb / Booking által felszámított közvetítői díj is adómentes lesz, megkímélve ezzel a szálláshely-szolgáltatót adminisztrációs és adófizetési kötelezettségektől is.
Megszűnik a vevői készlet
Megszűnik a vevői készlet 2028. június 30-ával, a már fennálló megállapodások alapján is csak további egy évvel növelhető ezek élettartama. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem lesz lehetőség regisztráció nélküli értékesítésre egy másik tagállamban: az új szabályok bevezetik az általános fordított adózást. Minden olyan esetben tehát, ha a vevő tagállamában kell az áfát megfizetni, ahol az eladó nem rendelkezik áfa-regisztrációval, egyszerűen a vevő teljesíti az áfakötelezettséget fordított adózással. A jövőben tehát – például – egy másik tagállamban teljesített értékesítés nem vonja maga után automatikusan a bejelentkezési kötelezettséget is, hiszen a vevő teljesíti ilyenkor az adókötelezettségeket.
Amennyiben pedig egy ilyen nem regisztrált cég esetleg saját áruját szállítana át valamely tagállamba (saját áru mozgatás), úgy az egyablakos rendszer (OSS) egy új típusában jelentheti azt be.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.