Levegőből víz, feleannyi energiával: ez az új eszköz képes rá

Levegőből víz, feleannyi energiával: ez az új eszköz képes rá
Gábor János  |  2024. 10. 28., 13:28

Formabontó, hordozható eszközt fejlesztettek a víz kinyerésére levegőből: rengeteg energiát spórol meg, gyakorlatilag minden eddig ismertté vált hasonló technológiához képest. Az ígéretes prototípust a vízhiány enyhítésére szánják a fejlesztők.

A forradalmi vízkivonó eszközt az Ohio Állami Egyetemen fejlesztették ki, és nem elég, hogy a hagyományos megoldásokhoz képest jóval kevesebb energiával beéri, még hordozható is. Az eszköz különleges hőérzékeny anyagokat használ; olyanokat, amelyek feszítés és összenyomás során hőmérsékletváltozáson mennek keresztül, lehetővé téve a levegő hűtését és a vízpára kondenzálását, minimális villamosenergia-felhasználás mellett.

Több milliárd emberen segíthetnek, akiknek nem magától értetődő a tiszta víz

A kutatók által kifejlesztett prototípus a hagyományos vízkinyerő megoldásokkal szemben sokkal kompaktabb és energiahatékonyabb: a nikkel-titán alapú vízkivonó eszköz elég kisméretű ahhoz, hogy akár egy hátizsákban hordozható legyen. Az Ohio Állami Egyetem sajtóközleménye szerint a fejlesztés egyik különlegessége az ún. elasto kalorikus hűtés. Ez a módszer különleges anyagokat alkalmaz, amelyek feszítés vagy összenyomás során változtatják hőmérsékletüket, így alacsony energiafelhasználás mellett képesek hűteni a levegőt és kivonni belőle a vízpárát.

A kutatók célja, hogy a világon több mint kétmilliárd olyan embernek kínáljanak elérhetőbb, egyszerűbb víznyerési alternatívát, akik már ma is vízhiányos területeken élnek és nem jutnak tiszta ivóvízhez.

Az új prototípus hatékonyságának mérésére és összehasonlítására a kutatók laboratóriumi kísérleteket végeztek. Az új fejlesztést egy ismert és bevett rendszeren alapuló párátlanítóval vetették össze, ami forgó henger segítségével, vízgyűjtő anyagokkal vonzza magába a párát. Az eredmények jelentős különbségeket mutattak ki: a prototípus lényegesen hatékonyabb vízkivonási teljesítményt nyújtott ugyanannyi alatt, és a hagyományos rendszerhez képest fele annyi energiát fogyasztott.

Alkalmazkodás különféle környezeti feltételekhez

A tesztek során a kutatók megfigyelték, hogy a levegő páratartalma közvetlenül befolyásolja az eszköz vízkivonási hatékonyságát, az új prototípus pedig jól teljesített a különböző páratartalmi szinteken is.

„A hagyományos rendszerekhez képest a mi rendszerünk dinamikusan igazítható az adott környezet igényeihez” – nyilatkozta John Simonis, a tanulmány társszerzője. Hozzátette: a moduláris kialakítás lehetőséget biztosít arra, hogy az eszköz különböző éghajlati viszonyok között alkalmazkodjon a helyi vízfelhasználási szükségletekhez, ami különösen hasznos lehet vízhiánnyal küzdő területeken. A kutatók által végzett kísérletek alátámasztják az elasto kalorikus hűtési elv alapú vízkivonó prototípus hatékonyságát és jövőbeli alkalmazási lehetőségeit. A fejlesztés tovább skálázható, így nem csak háztartási, hanem közösségi szinten is megoldást kínálhat. „Olyan nagy eszköz fejleszthető belőle, amely nagy mennyiségű vizet képes kivonni rövid idő alatt, miközben megtartja az energiahatékonyságot” – állította John LaRocco vezető szerző.

Az Ohio Állami Egyetem kutatói a következő lépésben a prototípus továbbfejlesztését és szélesebb körű tesztelését tervezik, hogy a találmányukból olyan végleges technológia szülessen, ami világszerte, még a legszárazabb területeken is elérhetővé teszi a tiszta ivóvizet.

A címlapkép illusztráció. Fotó: Dragana Gordic - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS