Megtorpant októberben az albérletek drágulása

2024. 11. 12., 23:12

Az előző hónaphoz képest országosan 0,5 százalékkal csökkentek, Budapesten pedig stagnáltak a bérleti díjak – derül ki a KSH és az ingatlan.com lakbérindexéből.

Az éves drágulás üteme 8,5 százalékra lassult országosan a szeptemberi 9,6 százalékról, Budapesten pedig 9 százalék lett októberben (egy hónappal korábban 9,9 százalék volt).

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: az országosan látható októberi lakbércsökkenés részben szezonális hatásokkal magyarázható. Az elmúlt években már többször előfordult, hogy az albérletszezon lecsengése után az áremelkedés dinamikája is lassult átmenetileg. A másik, fontosabb tényező, hogy az elmúlt időszakban bekövetkezett tempós drágulással a bérlők nehezen tudnak lépést tartani, így októberben már csak visszafogottabb árakon voltak hajlandóak kivenni lakóingatlanokat. Balogh László szerint egyelőre korai lenne eldönteni, hogy átmeneti megtorpanásról van szó, vagy stabilizálódnak a bérleti díjak a mostani szintek környékén.

A kínálati piacon november második hetében Budapesten 250 ezer forintos átlagos bérleti díj a jellemző. A legdrágább kerület továbbra is a II., ahol 340 ezer forint az átlagos lakbér, a legolcsóbb városrész pedig 160 ezer forinttal a XXIII. kerület. A legszélesebb választékot nyújtó kerület a XI. és a XIII., ahol 263 ezer, illetve 250 ezer forintos átlagár jellemzi a kínálatot. A fővároson kívül továbbra is Debrecen számít a legdrágább nagyvárosnak: 230 ezer forintos átlagos lakbérrel kell számolnia annak, aki kiadó lakást keres. A többi egyetemvárost tekintve: Győrben 200 ezer, Szegeden 160 ezer, Pécsen 150 ezer forint, Miskolcon pedig csak 115 ezer forint az átlagos bérleti díj. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 21., 11:21
Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon, komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére, gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között: többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. Az adatokat a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS