Erős hónapot zárt az ingatlanpiac 2024. októberben, a Duna House által októberre becsült 10 738 tranzakció az előző hónap eredményeit 10 százalékkal haladja meg, az előző év azonos időszakához hasonlítva pedig 36,74 százalékkal jobb teljesítményt hozott. A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkája, a Credipass magyarországi adatai alapján a jelzáloghitel-piacon idén októberben 117 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Budapesten az idei legmagasabb, 40 százalékos volt a befektetési céllal szerződők aránya, akik ezúttal átlagosan 58,7 millió forintot fordítottak ingatlanvásárlásra. Annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban inkább a budai oldal kerületei, köztük kiemelten Újbuda és a II. kerület vonzotta az érdeklődőket, a befektetői jelenlét fokozódásával a Duna House októberi felmérése alapján újra átvette a legnépszerűbb kerület címet a XIII., amelyet ezúttal a vevők 19,4 százaléka jelölt meg preferált kerületként az ingatlankeresés során, míg az említett budai kerületek a második és harmadik helyre szorultak vissza. A rövidtávú kiadás megszüntetésének híre tovább enyhítette a belvárosi kerületek iránti keresletet, Erzsébetváros és Terézváros ezúttal mindössze a hatodik és a nyolcadik helyen végzett.
A tranzakciószámok és a vásárlási kedv fokozódása az árakra is hatást gyakorol, a fővárosban ezúttal enyhébb, míg a vidéki területen valamivel markánsabb négyzetméterár-emelkedést mutatnak a Duna House 2024 októberére vonatkozó értékesítési adatai. A fővárosi panellakások esetében kétszámjegyű drágulás jelentkezett az előző év azonos időszakához képest idén októberben, ami mellett a tulajdonosok határozottsága is feladta a leckét a vevők számára. Az eladók a hirdetési folyamat során az irányáron szinte egyáltalán nem változtattak, és az alkunak is szűk, 2–4 százalékos teret hagytak csupán, így a budai oldal házgyári lakásaiért átlagosan 873 ezer forintot, Pesten 100 ezer forinttal kevesebbet, 773 ezer forint/m2-t fizettek a vevők. Az októberben tulajdonost cserélt budai téglalakások átlagosan 1,2 millió forint feletti négyzetméteráron keltek el, a pesti belvárosban 1,1 millió forinthoz közelített, míg Pest egyéb területein 779 ezer forint/m2 volt az átlag. A hirdetési áron 2–3 százalékban enyhítettek a tulajdonosok, míg a vevői alku terén 2-5 százalék volt a mozgástér.
A vidéki négyzetméterárakon is meglátszik a piaci fellendülés, az előző év októberi értékeihez képest keleten 536 ezerre, míg a nyugati területeken 562 ezer forintra nőtt a házgyári lakásokért fizetett átlag négyzetméterenként. Irányárváltozásra itt is minimális mértékben volt csak példa (1–2 százalék), míg a vevői alku 3–5 százalék volt a vidéki paneleknél. A vidéki téglaépítésűek irányárát a hirdetési folyamat során 4–5 százalékos arányban enyhítették az eladók, az alkunak is nagyobb, 7–8 százalékos teret hagytak. Kelet- és Nyugat-Magyarországon azonos, átlagosan 403 ezer forint körül alakult a téglalakások és házak négyzetméterára 2024 októberében. Bár vidéken a vezető motiváció az első lakás vásárlása volt, a befektetői célú üzletzárások is csupán 1 százalékponttal maradtak el az első lakást vásárlóktól, a szerződéskötések negyede befektetési céllal zárult, ami 5 százalékpontos növekedést jelent tavalyhoz képest. Befektetési céllal 30,9 millió forintot, míg első lakásra 35,5 millió forintot költöttek a vevők vidéken.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.