Két EU-tagállam is van, ahol a nők több mint fele részmunkaidőben dolgozik

2024. 10. 29., 10:29

2023-ban az EU-ban a foglalkoztatottak 17,1 százaléka dolgozott részmunkaidőben, 2,0 százalékkal többen, mint egy évvel korábban – tájékoztatott az Eurostat.

A részmunkaidős foglalkoztatás növekedési üteme meghaladta a teljes munkaidős foglalkoztatásét (+0,8 százalék), ami utoljára 10 éve fordult elő. Az EU egészét tekintve a gyermeket nevelő foglalkoztatott nők közel egyharmada (31,8 százalék) dolgozott részmunkaidőben 2023-ban, ez az arány több tagállamban a 65 százalékot is meghaladta (Ausztriában 69,2, Hollandiában 67,9, Németországban 65,4 százalék) – emelik ki az Eurostat szakértői.

Mi számít részmunkaidőnek?

Az uniós munkaerő-felmérés keretében a részmunkaidős foglalkoztatásra vonatkozó információkat kizárólag a főállásra vonatkozóan gyűjtik. A főállás teljes vagy részmunkaidősnek minősítését a válaszadó saját megítélése szerint határozza meg. A részmunkaidőben foglalkoztatott személyről feltételezzük, hogy kevesebb órát dolgozik, mint egy hasonló teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló ugyanabban a foglalkozásban és szervezetben. Azoknál, akik nem tudják összehasonlítani munkaidejüket, mert például egyedül dolgoznak, a viszonyítási alap az azonos foglalkozású és iparágban dolgozó személyek csoportja ugyanazon országon belül.

Miért dolgozik valaki részmunkaidőben?

2023-ban a 25–64 éves részmunkaidős munkavállalók az alábbi okokra hivatkoztak:
– fogyatékkal élő felnőttek vagy gyermekek gondozása (nők:29,5 százalék, férfiak: 8,2 százalék);
– nem találtak teljes munkaidős állást (nők: 18,1 százalék, férfiak: 27,5 százalék);
–  egyéb családi okok (nők: 6,7 százalék,  férfiak: 2,4 százalék);
– saját betegség vagy fogyatékosság (nők: 5,8 százalék, férfiak: 11,0 százalék);
– oktatás vagy képzés (nők: 3,3 százalék, férfiak 9,7 százalék);
– egyéb okok (nők: 23,9 százalék, férfiak: 27,0 százalék).
Az „egyéb személyes okok” kategóriáját a nők (12,8 százalék) és a férfiak (14,2 százalék) közel azonos arányban jelölték meg.

Hollandia és Ausztria diktálja az ütemet

A 20–65 éves korosztályban a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya Hollandiában (38,7 százalék), Ausztriában (30,4 százalék), Németországban (28,5 százalék), Belgiumban (22,9 százalék) és Dániában (22,0 százalék) volt a legmagasabb, Bulgáriában, Romániában, Horvátországban, Szlovákiában és Magyarországon volt a legalacsonyabb.

A részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya (a 20–64 éves korosztályban) Románia kivételével minden uniós tagállamban a nők körében nagyobb volt (uniós átlagban 27,9 százalék), mint a férfiaknál (EU-átlag: 7,7 százalék). 2023-ban a foglalkoztatott nők több mint fele részmunkaidőben dolgozott Hollandiában (60,6 százalék) és Ausztriában (50,7 százalék), több mint egyharmada pedig Németországban (48,0 százalék) és Belgiumban (37,3 százalék).

Határozott idejű szerződéssel gyakoribb a részmunkaidős foglalkoztatás


Uniós szinten a részmunkaidős foglalkoztatás gyakoribb a határozott idejű szerződéssel rendelkezők körében, mint a határozatlan idejű szerződéssel rendelkezőknél. 2023-ban az ideiglenes szerződéssel rendelkező nők 37,3 százaléka dolgozott részmunkaidőben, szemben a határozatlan idejű szerződéssel rendelkező nők 27,0 százalékával. A férfiak körében a különbség még szembetűnőbb: a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezők 18,9 százaléka dolgozott részmunkaidőben, míg a határozatlan idejű szerződéssel rendelkező férfiaknak csak 5,3 százaléka vállalt részmunkaidős munkát.

Magyarország

A KSH legfrissebb adatai szerint 2024. II. negyedévében a 15–74 éves korosztályban 240,5 ezren dolgoztak részmunkaidőben, 84 ezer férfi és 156,4 ezer nő. Az összes foglalkoztatott száma 4,710 millió volt, a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya így ebben a korosztályban 5,1 százalék.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS