Itt találod az összes cikket a „Rátkai Ügyvédi Iroda” témában!
A Magyar Közlöny 2020. április 10-i számában jelentek meg új rendelkezések, amelyek a járványügyi veszélyhelyzettel összefüggésben tartalmaznak munkajogi vonatkozású szabályokat. A rendelkezéseket a Rátkai Ügyvédi Iroda ismerteti.
Számos megkeresést kaptunk az elmúlt napokban a munkavállalók részéről, miszerint a koronavírus-járvány miatt „megteheti-e azt a munkáltató, hogy fizetés nélkül szabadságra küld”? Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a legtöbb esetben – jogi értelemben – nem fizetés nélküli szabadságról van szó. A fogalmakat a Rátkai Ügyvédi Iroda „teszi tisztába”.
A Kormány 2020. március 23-án hirdetett ki újabb intézkedéseket a koronavírus-járvánnyal összefüggő negatív hatások csökkentése érdekében. A társadalombiztosítási vonatkozásokat a Rátkai Ügyvédi Iroda tekintette át a munkajogi blog friss bejegyzésében.
A legfontosabb tudnivalókat a Rátkai Ügyvédi Iroda foglalta össze.
A bírósági rendszer változásai miatt 2020. március 31. napjával megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok. A legfontosabb tudnivalókat a Rátkai Ügyvédi Iroda foglalta össze.
A média tele van az újabbnál újabb hírekkel a Kínából elterjedt koronavírus kapcsán: hányan betegedtek meg, ebből mennyien vesztették életüket. Az üzletek szárazáru-készlete kifogyni látszik az elmúlt napok hírei alapján és bizony ma már naponta visszatérő kérdés az is, hogy hogyan hat ki mindez a munkaviszonyra? A kérdésre a Rátkai Ügyvédi Iroda válaszol.
A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma nemrégiben tette közzé a tanulmányi szerződések munkajogi értelmezéséről alkotott (1/2019. V.20.) véleményét. A Kúria álláspontját a Rátkai Ügyvédi Iroda mutatja be.
A választás zavartalan lebonyolítását segítők esetében speciális munkajogi szabályok érvényesülnek; a legfontosabb tudnivalókat a Rátkai Ügyvédi Iroda foglalta össze.
A Kúria a napokban tette közzé a versenytilalmi megállapodás gyakorlatával kapcsolatos véleményét, amelynek lényegét a Rátkai Ügyvédi Iroda ismerteti.
Szűk körben ugyan, de a Munka törvénykönyve lehetővé teszi, hogy a bíróság mentesítse a munkavállalót az általa okozott kár megtérítése alól. Ennek legújabb bírói gyakorlatát a Rátkai Ügyvédi Iroda ismerteti.
Lassan kezdődik a tanév, ezért sokakban felmerül, hogy hogyan tervezzenek, miként tudnak szabadságot igénybe venni. A nyár folyamán kiadásra kerültek a 2019–2020. évi tanév rendjére, valamint a 2020. évi munkanapcserékre vonatkozó jogszabályok. A legfontosabb tudnivalókat a Rátkai Ügyvédi Iroda foglalta össze.
1963 óta hatályban van egy kétoldalú nemzetközi egyezmény, amely Magyarország és a (volt) Szovjetunió közötti társadalombiztosítási ellátások tárgyában született. A Szovjetunió megszűnése óta kérdéses, hogy az egyezmény alkalmazandó-e.
A Munka törvénykönyve 2019. április 26-tól hatályos módosítása érintette a bűnügyi személyes adatok munkáltató általi kezelését is. A gyakorlatban máris több kérdés felmerült, ezeket a Rátkai Ügyvédi Iroda tekintette át.
Az általános adatvédelmi rendelet – azaz a GDPR – 2018. május 25-től alkalmazandó, azonban a hazai ágazati jogszabályok nagy részének módosítására csak most került sor. A Munka törvénykönyve is változik, a legfontosabb újdonságokat a Rátkai Ügyvédi Iroda gyűjtötte egy csokorba.
Egyszerűsített foglalkoztatás, azaz alkalmi vagy idénymunka esetén ritkán gondolnak a szerződő felek arra, hogy szükség van-e az orvosi alkalmasság véleményezésére, noha több esetben ez kötelező – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi Iroda.
Ha a munkáltató a munkavállalót a munkaidőn túl rendelkezésre állásra kötelezi, úgy megalapozott a készenléti díjra vonatkozó igény. Egy, a napokban született bírósági eset azonban arra mutat rá, hogy ha a munkáltató nem várja el a rendelkezésre állást és nem ad utasítást a munkaidőn túli munkavégzésre, úgy a munkavállaló nem követelhet díjazást – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi Iroda.
A munkavállaló egyik alapvető kötelezettsége a Munka törvénykönyve szerint, hogy munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezze. Nem vitás, hogy a munkahelyen számos utasítás érvényesül, akár a munkaidő beosztása, akár a technológiai, a munkafolyamatokra vonatkozó előírások formájában. De vajon megtagadhatja-e az utasítás teljesítését a munkavállaló? A kérdésre a Rátkai Ügyvédi Iroda válaszol.
A méltányos mérlegelés elve és az aránytalan sérelem okozásának tilalma a munkajogban azt jelenti, hogy a munkáltató a munkaviszonyból eredően, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása során túlzó sérelmet nem okozhat a munkavállaló számára. Más munkajogi alapelvek mellett (például jóhiszeműség, tisztesség, együttműködés) ez is terheli a munkáltatókat – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi Iroda.
A január-februári időszak az influenzajárványok, meghűlések időszaka, ilyenkor gyakran jelentenek beteget a munkavállalók. A betegség miatti keresőképtelenség munkajogi vonatkozásait a Rátkai Ügyvédi Iroda tekintette át.
Roppant unalmas lenne, ha pusztán gép módjára kellene tanácsot adni az ügyfeleknek – vallja dr. Rátkai Ildikó.
A jövő év elejétől nem csak a munkaidőszervezés szabályai változnak, hanem a munkaerő-kölcsönzésre és a magán-munkaközvetítésre vonatkozó rendelkezések is – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi iroda.
A Rátkai Ügyvédi Iroda összefoglalója.
A Rátkai Ügyvédi Iroda három fontos változásra hívja fel a figyelmet.
A 2019-ben várható munkavédelmi ellenőrzésekről a Rátkai Ügyvédi Iroda készített összefoglalót.
Néhány napja tették közzé a Pénzügyminisztérium tájékoztatóját a munkaügyi és a munkavédelmi ellenőrzés 2019. évi irányelveiről.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.