Változások a munkaügyi perekben: megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok

2020. 03. 10., 16:45

A bírósági rendszer változásai miatt 2020. március 31. napjával megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok. A legfontosabb tudnivalókat a Rátkai Ügyvédi Iroda foglalta össze.

2020. április 1. napjától munkaügyi perekben első fokon az illetékes törvényszékek járnak majd el – hívja fel a figyelmet a Rátkai Ügyvédi Iroda munkajogi blogjának friss bejegyzése. Ezek az alábbiak: Fővárosi Törvényszék, Budapest Környéki Törvényszék, Debreceni Törvényszék, Győri Törvényszék, Miskolci Törvényszék, Pécsi Törvényszék, Szegedi Törvényszék, Veszprémi Törvényszék. Felhívjuk a figyelmet, hogy kizárólag a felsorolt nyolc törvényszéknek lesz hatásköre munkaügyi perekre.

A másodfokú eljárásban (tehát ha valamelyik – vagy mindkét - peres fél az elsőfokú döntés ellen fellebbez) az ítélőtáblák rendelkeznek majd hatáskörrel. Jelenleg öt ítélőtábla működik, ezek a következők: Fővárosi Ítélőtábla, Debreceni Ítélőtábla, Győri Ítélőtábla, Pécsi Ítélőtábla, Szegedi Ítélőtábla.

A felülvizsgálati eljárásban továbbra is a Kúria jár el, ebben tehát változás nem lesz.

A munkavállaló felperes a pert az alperesre (munkáltatóra) általánosan illetékes bíróság helyett a munkavállaló belföldi lakóhelye, ennek hiányában belföldi tartózkodási helye szerint illetékes törvényszék előtt is megindíthatja, de megindíthatja a pert azon törvényszék előtt is, amelynek illetékességi területén huzamos ideig munkát végez vagy végzett.

A munkáltató felperes ugyanakkor a pert kizárólag a munkavállaló belföldi lakóhelye, ennek hiányában a belföldi tartózkodási helye szerinti bíróság előtt indíthatja meg.

Nézzünk egy példát! A munkavállaló győri lakos, de a volt munkáltatója Érden működik és a munkavállaló itt is végzett munkát. A munkavállaló 2020. április 1-jét követően volt munkáltatója ellen pert indíthat

  • vagy a Győri Törvényszék előtt
  • vagy a Budapest Környéki Törvényszék előtt.

Ellenben ha a munkáltatónak van követelése a munkavállalóval szemben, a munkáltató kizárólag a Győri Törvényszék előtt indíthat pert a munkavállaló ellen.

Egy másik példánk, ha a munkavállaló Zalaegerszegen él (Zala Megye), de Szombathelyen dolgozott egy budapesti cég szombathelyi telephelyén. Ilyen esetben a munkavállaló a munkaügyi pert

  • vagy a Veszprémi Törvényszék előtt
  • vagy a Győri Törvényszék előtt

indíthatja meg.

A munkáltató ilyen esetben kizárólag Veszprémi Törvényszék előtt indíthat pert a munkavállalóval szemben.

A fenti változások miatt 2020. március 15. napja és április 1. napja között nem lesznek tárgyalások. Az érintett felek külön tájékoztatót is kapnak a bíróságoktól; tapasztalataink szerint ezek kikézbesítése már folyamatban van.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS