Kína uralná a világűrt: a SpaceX-nél is több műhold fellövésére készül

Kína uralná a világűrt: a SpaceX-nél is több műhold fellövésére készül
Gábor János  |  2024. 08. 06., 14:40

Az évtized végére alig lehet majd látni a csillagokat, annyi műhold kering majd Föld körüli pályán. A dominanciaharc megkezdődött: Kína 15.000 szatellittel nyomná le a Starlinket.

Egyszerre biztonsági kockázat és lehetőség Kína terve, amelyet, ha megvalósít, a SpaceX által telepített (és folyamatosan bővülő) Starlink konstelláció legnagyobb kihívója lehet. A célja a globális lefedettség, már az évtized végére – írja az Interesting Engineering. Az ázsiai nagyhatalom ambiciózus tervekkel lép a műhold technológiák nemzetközi színpadára, és ez nemcsak az ország űrkutatási programját, hanem a globális internethálózat jövőjét is átformálhatja. Az állami tulajdonú Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST) nemrég sikeresen elindította az első műholdrajt, ami egy nagy, évek alatt kiépülő konstelláció részét képezi.

Az SSST első fellövése jelentős mérföldkő, és a terveket elnézve, a kínai vállalat hamar potenciális kihívója lesz az amerikai SpaceX-nek, a műholdipar jelenlegi világvezetőjének. A „Thousand Sails Constellation” nevű projekt célja az, hogy a következő években globális internetes hálózatot hozzanak létre – olyar, ami a SpaceX Starlink programjával is versenyezhet.

Több tízezer kínai műhold száll majd az égen

A Thousand Sails Constellation projekt keretében már idén 108 műhold indítását tervezik, 2025 végére pedig már összesen 648-at szeretnének pályára állítani. A végső cél 15 000 műhold indítása 2030-ra – ez már elég lennek a globális lefedettséghez.

Az alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdak hatékonyabb és olcsóbb adatátvitelt nyújtanak, mint a magasabb pályán lévő műholdak, ezért komoly verseny zajlik az űrbéli területekért.

Az Elon Musk cége által működtetett Starlink szolgáltatás jelenleg kb. 5500 műholdból álló hálózattal rendelkezik, és csak az Egyesült Államokban tízezrek számára biztosít internetkapcsolatot. Persze a világ más tájain (hazánkban is) hozzáférhető, hiszen az égben semmi sem akadályozza őket. Egyelőre. De Kína nagyon figyel a vállalat tevékenységére és feltett szándéka az, hogy letöri az egyeduralmát. Úgy tudni, a Népi Felszabadító Hadseregben dolgozó kínai kutatók folyamatosan tanulmányozzák a Starlink telepítési folyamatát, és különösen az keltette fel az érdeklődésüket, ahogy az amerikai szolgáltató szinte rögtön képes volt internetet biztosítani az oroszok által lerohant Ukrajna világháló nélkül marad részein. Ezt a képességet persze azonnal fenyegetésként értékelték.

Hadi célokat is szolgálhat Kína projektje

A LEO ellenőrzéséért folytatott versenynek nem csak gazdasági, hanem katonai következményei is lehetnek, mivel a dominancia ezen a területen befolyásolhatja a konfliktusban lévő nemzetek hatalmi egyensúlyát. Egy, a kínai Népi Felszabadító Hadsereghez közel álló szerző véleménycikke korábban úgy fogalmazott, a Starlink telepítése jelentős biztonsági probléma, és más nemzetek űreszközeinek védelmét veszélyezteti. Jegyezzük meg: állítja ezt annak az országnak az állami forrása, ami az idén májusban telepített legelső műholdjának a SkyNet-1 01 nevet adta – nyilvánvaló utalásként a népszerű amerikai Terminátor-filmek apokalipszist okozó mesterséges intelligenciájára.

Az SSST ambiciózus tervei tükrözik Kína eltökéltségét, hogy jelentős szereplővé váljon a LEO műholdas szektorban. Az, hogy az ország szinte globális internetes lefedettséget tud majd nyújtani, kereskedelmi előnyt jelent, valamint – álláspontjuk szerint – javítja a nemzeti biztonságot. A projekt sikeressége folyamatos befektetést és technológiai fejlődést igényel, de aligha sajnálják majd rá a pénzt, hogy előálljanak a Starlink alternatív verziójával.

A főoldali kép generatív AI-val készült. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-19 19:19:00
Az ingatlanbiztosítások általában tartalmaznak alapfedezetet árvízkárokra, de érdemes kiegészítő biztosításokat is kötni ingóságok és egyéb eszközök védelmére; az ártéri vagy belvízkárokra a biztosítók jellemzően nem nyújtanak fedezetet – hívja fel a figyelmet a Netrisk.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.