Pályára álltak a SpaceX első mobilszolgáltató műholdjai

Pályára álltak a SpaceX első mobilszolgáltató műholdjai
2024. 01. 05., 10:10

Hagyományos mobiltelefonnal is elérhető hang, szöveg és adat, műholdon keresztül, bárhol a világon - ez a végső célja a Starlink szolgáltatást úttörő módon megreformáló SpaceX-nek. Fellőtték az első hat direct-to-cell (DTC) műholdat.

A SpaceX is tűzijátékkal kezdte az újévet: kedden este, a kaliforniai Vandenberg Űrkutatási Bázisról fellőtt Falcon 9 rakétával 21 Starlink műholdat küldtek az égbe, köztük hat olyat is, amit már felvérteztek a vállalat legújabb innovációjának számító DTC technológiával. A direct-to-cell funkció lehetővé teszi, hogy a meglévő mobiltelefonok földi infrastruktúra nélkül, közvetlenül a Starlink műholdakhoz kapcsolódjanak, így a felhasználók bárhol, akár mindenféle térerőtől távoli helyeken vagy katasztrófaövezetekben is hozzáférjenek a hang-, szöveg- és adatszolgáltatásokhoz.

Mint írtuk, a SpaceX decemberben kapott engedélyt az amerikai Szövetségi Hírközlési Bizottságtól (FCC) arra, hogy elindítsa a Starlink mobilszolgáltatás kísérleti projektjét. Ennek keretében tesztelik a hagyományos okostelefonok internet-hozzáférésének biztosítását műholdakon keresztül - egyelőre csak az Egyesült Államokban, a T-Mobile hálózatán. Az FCC 180 napra, azaz 2024. június 14-ig adott „különleges, ideiglenes kísérleti engedélyt” a SpaceX-nek.

A vállalat alapító-vezérigazgatója, Elon Musk az X-en közölte, hogy a DTC funkció hatalmas változást jelent, mivel felszámolja a mobilhálózati holtzónák problémáját. Azt is tisztázta, hogy a technológia nem a meglévő földfelszíni hálózatokkal való üzleti versenyre készült, mivel (egyelőre) csak 7 Mbit/s körüli adatsebességet támogat. A SpaceX úgy fogalmaz, hogy a DTC funkció „világszerte lehetővé tenné a mobilhálózat-üzemeltetők számára a zökkenőmentes, globális hozzáférést SMS-ezéshez, telefonáláshoz és internetböngészéshez, szárazföldön, tavakon és partmenti vizeken”.

Musk és a T-Mobile vezérigazgatója, Mike Sievert még 2022 augusztusában jelentette be a két vállalat közötti partnerséget. Utóbbi elmondta: a készülő szolgáltatás az Egyesült Államokban a T-Mobile meglévő középsávos PCS spektrumát fogja használni, ami már kompatibilis a legtöbb piacon lévő telefonnal. „Ez lehetővé teszi számunkra, hogy [a spektrumot] a Starlink által üzemeltetett konstellációnak szenteljük és az ország minden sarkából láthassuk ezeket a műholdakat.” Hozzátette: a telefonok nem fogják tudni, hogy „az űrhöz kapcsolódnak”, mivel ugyanazokat a szabványos iparági technológiákat és protokollokat fogják használni, mint a földi hálózatok esetében.

A SpaceX azt tervezi, hogy a következő hat hónapban további mintegy 840 DTC-képes műholdat indít útnak, hogy 2024 végére elérje a kereskedelmi szolgáltatásra alkalmas műholdak kritikus tömegét.

A vállalat a szolgáltatás globális bevezetéséhez ennél jóval több eszközt készül hosszú távon pályára állítani. Az Interesting Engineering emlékeztet: a SpaceX műholdas politikáért felelős igazgatója, Jameson Dempsey az FCC-nek küldött közvetlen cellamódosításra irányuló kérelmében 7500 műholdat emlegetett a szolgáltatással kapcsolatban.

Gábor János

Főoldali kép: SpaceX

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS