Mérséklődött a befektetői célú vásárlás a nyaraló ingatlanok piacán, de még így is négymillió forintot meghaladó négyzetméteráron vásárolható új építésű vízparti ingatlan Siófokon, ami abszolút rekord a szegmensben.
Megtört a nyaralópiac korábbi lendülete: a kereslet idén tovább csökkent, az Otthon Centrum hálózatában az első hét hónapban 12,3 százalékkal kevesebb nyaralót értékesítettek, mint az előző év azonos időszakában. „A nyaralók iránti keresletcsökkenés egyik magyarázata a befektetői célú vásárlás jelentős mérséklődése, valamint a jó állapotú nyaralok alacsony száma. Ez utóbbinak azért van jelentősége, mert a vevők többsége nem szeretne költséges és drága felújítással bajlódni – magyarázta a piaci folyamatokat Soóki-Tóth Gábor. Az Otthon Centrum elemzési vezetője elmondta, a vevőknek kedvező hír, hogy megállt a szegmensben a további áremelkedés; miközben az abszolút ár megegyezik a tavalyi értékkel, addig a négyzetméterár 11,8 százalékos mérséklődés után 460 ezer forintra csökkent országos átlagban. Továbbra is jelentős árbefolyásoló tényező a nyaraló elhelyezkedése és állapota. A vízparttól távolabbi és felújításra szoruló ingatlanokat az országos átlag alatti, míg a vízparti – vagy annak közelében lévő – és jó állapotú nyaralókat jóval átlag feletti ársáv jellemzi – fogalmazott a szakember.
A Balatonon négyzetméterenként 545 ezer forintos átlagértéken cseréltek tulajdonost az önálló ingatlanok. Noha ez az érték 30 százalékkal olcsóbb, mint a tavalyi átlag, nemcsak a két éve tartó keresletcsökkenés érezteti hatását, hanem az összetételhatás is jelentősen befolyásolja az árat. A legdrágábbak a Budapesthez közeli, keleti medence települései: a listavezető Balatonalmádi, 815 ezer forinttal, amelyet Siófok követ 725 ezer forintos, átlagos négyzetméterárral. Innentől nagyon sűrű a mezőny, de az északi és déli part nagyobb városaiban (Zamárdiban, Kenesén) is nagyságrendileg hasonló az árfekvés. A fővárostól távolodva a fajlagos átlagár csökken. A vízpartok közvetlen közelében megmarad a milliós négyzetméterár, 500 méteren kívül azonban már 4–600 ezer forintos fajlagos ár jellemző Balatonszemesen és Balatonbogláron, vagy éppen a vele szemben lévő Révfülöpön.
A Velencei-tónál mért átlagérték 635 ezer forint négyzetméterenként, ami magasabb a Balaton-partinál, és nem mellesleg 10,8 százalékkal haladja meg az előző évit, de ebben szerepet játszik az üdülőkörzet Budapesthez való közelsége is: lényegében a fővárosi agglomeráció egyik területének tekinthető.
Relatíve olcsó a Tisza-tó térsége, ahol a fajlagos átlagár 215 ezer forint idén, ami 17 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. Tiszafüred és Abádszalók jelentősen drágább, a köztes települések pedig olcsóbbak. A vízparti ingatlanok átlagos négyzetméterára azonban itt is a település átlagának duplája, vagyis meghaladja a félmillió forintot.
Siófokon átlagosan 2,15 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét. A vízpartiak ebben a szegmensben is drágábbak, előfordul olyan projekt, amelynek kínálati négyzetméterára meghaladja a 4 millió forintot, ami rekord.
A kisebb településeken 1,77 millió forintos átlagértéken kínálják az új építésű lakások négyzetméterét. A legdrágább Balatonakarattya, ahol négyzetméterenként 3,5 millió forint az új építésű lakás irányára.
Idei legnagyobb vörösborélményem nem valami flancos és drága nagybor, hanem a Mumus.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.