Elon Musk SpaceX vállalata engedélyt kapott az amerikai hírközlési hatóságtól a Starlink mobilszolgáltatás tesztelésére, ami műholdas internet-hozzáférést biztosít, okostelefonokra. De a mobilnet csak az első lépés.
Az amerikai Szövetségi Hírközlési Bizottság (FCC) csütörtökön adta ki a „különleges ideiglenes kísérleti engedélyt” a SpaceX-nek, hogy az 180 napig, vagyis a jövő év június 14-ig lefolytassa a mobilszolgáltatás tesztjét. A féléves időszakban a T-Mobile Egyesült Államokban működő spektrumát fogják arra használni, hogy a Starlink műholdakon keresztül küldjön adatok földfelszíni telefonokra.
Az igazán nagy újítás az, hogy Elon Musk vállalata szeretné, ha a szolgáltatás használatához nem lenne szükség módosított, kifejezetten műholdas mobilra, vagyis az ügyfelek a meglévő, hagyományos készülékükkel kapcsolódnának az űrinternetre. Ez forradalmi újítás a Starlink és más hasonló szolgáltatók jelenlegi megoldásához képest, ami drága kül- és beltéri egységet, így műhold antennát és routert, illetve WiFit igényel.
Az engedély egy héttel azután érkezett, hogy az FCC részlegesen megengedte a SpaceX számára a Starlink mobilszolgáltatás kiépítését. Az az engedély még csak azt tette lehetővé, hogy a vállalat a mobilszolgáltatáshoz szükséges technológiával ellátott műholdakat útnak indítsa, de közben a műholdas antennák működésének ellenőrzésén túl más tesztek elvégzésére nem bólintott rá. A most kapott engedély viszont már igen, így olyan alapvető funkciókat kezdhetnek kipróbálni a rendszeren, mint az 1910–1915 és 1990–1995 MHz-es rádiófrekvenciás sávok használata arra, hogy adatokat továbbítsanak földi okostelefonokra.
A SpaceX a tesztidőszakban 840 műholdat tervez használni, amelyek mindegyike egy-egy mobiltoronyként működik a Föld körüli pályán, és 2000 földi tesztkészülék számára biztosít kapcsolatot. A vállalat eredetileg 13 helyszínen javasolta a szolgáltatás tesztelését, de később további 12 „rádióasztronómiai helyszínnel” egészítette ki a listát. Ahol biztosan próbára teszik majd a hálózat képességeit, az a kaliforniai Mountain View, a kansasi Kansas City, a washingtoni Redmond és a texasi Dallas.
A tesztek segítenek a SpaceX-nek és az FCC-nek felmérni, hogy a Starlink mobilszolgáltatás milyen lehetséges interferenciaproblémákat okozhat az Egyesült Államok más rádióspektrum-felhasználóinak, például a többi szolgáltatóknak és műhold-üzemeltetőknek. Erre nyomós okuk van, hiszen olyan cégek, mint az AT&T, a Dish Network és a Globalstar máris aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a Starlink esetleg megzavarja a szolgáltatásaikat. A SpaceX ezeket a reakciókat azzal igyekezett rövidre zárni, hogy a Starlink mobilszolgáltatás az amerikai fogyasztók számára áldásos lesz, és nem jelent majd veszélyt mások rádióspektrumaira. Az FCC ugyanakkor fenntartja a jogát arra, hogy leállítsa a tesztelést, ha káros interferenciát tapasztal. A dokumentum kimondja azt is, hogy a SpaceX-nek azonnal ki kell kapcsolnia a szolgáltatást, ha ilyen interferenciáról értesül, továbbá haladéktalanul tájékoztatnia kell az eseményről az FCC-t.
A SpaceX 2024-ben tesztüzenetek küldésével indítja el a Starlink mobilszolgáltatást, a kísérletben résztvevő T-Mobile ügyfelek és más partnerek számára. Ehhez társulnak majd a hanghívások, illetve egyéb adatszolgáltatások, várhatóan 2025-ben, szóval a végső cél egy teljesértékű mobilszolgáltatás felépítése, földi adótornyok nélkül, kizárólag az űrből.
Gábor János
Főoldali kép: Freepik
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.