Sok befektetőt vonz a bionikus kéz – Bár robotszerű protézis, töltést nem igényel

Sok befektetőt vonz a bionikus kéz – Bár robotszerű protézis, töltést nem igényel
Gábor János  |  2024. 08. 28., 14:28

Áramforrásra sincs szüksége annak az új protézisnek, amit kézamputálást elszenvedett betegeknek szán a gyártó. A bionikus kéz piacra juttatásához külső finanszírozóktól kaptak segítséget, így hamarosan a valóságban is megjelenhet a sci-fiket idéző technológia.

Az innovatív bionikus kéz fejlesztője a skót Metacarpal, amelynek leírása szerint kifejezetten testmozgással vezérelt, mechanikus megoldásról van szó. A protézis hihetetlen módon nem tartalmaz semmilyen elektronikát, ennek megfelelően tölteni sem kell, soha. Az ötlet és a belőle kifejlesztett első prototípusok annyira vonzó terméket sejtetnek, hogy máris beállt mögéjük egy sor nemzetközi befektető, köztük a SIS Ventures, a Worth Capital, az Oxford Technology, a Strathclyde Egyetem és a Gabriel Befektetési Szindikátus. A technológia fejlesztésére és a piacra jutattásra gyűjtött tőke első körben 800 ezer fontra, vagyis több mint 373 millió forintra rúg – számol be a Scottish Financial News. Az új finanszírozás lehetővé teszi a Metacarpal számára, hogy befejezze a termék fejlesztését, megkezdje a gyártást, és megduplázza munkatársainak számát – nyolc főre.

Amputáltak életminőségét javító bionikus kéz

Az edinburghi székhelyű Metacarpal olyan korszerű mérnöki technikákat alkalmazott, amelyekkel egy rendkívül funkcionális, testmozgással vezérelt bionikus kéz született. A robotikusnak látszó protézis elektronika nélkül működik, és a test természetes mozgása révén irányítható. Ez eddig a tudományos-fantasztikum határait súroló elképzelés volt.

Az új bionikus kéz ötvözi a testvezérelt protézisek gyakorlati előnyeit az elektronikus irányítású, myoelektromos protézisek funkcionalitásával. A termék öt ujj mozgását, változó fogásokat és csuklópozíciókat tesz lehetővé.

A protézisek fejlesztése terén eddig jellemzően a robotikus kezek kerültek előtérbe, így piaci rés keletkezett a testvezérelt eszközök számára. A Metacarpal ezt az űrt kívánja betölteni, hogy növelje a protézisek elfogadottságát, ami hosszú távon javíthatja az amputáltak egészségi állapotát. A vállalatot 2020-ban alapította Fergal Mackie, a Strathclyde Egyetem végzős terméktervezési mérnöke, akit a tanulmányai utolsó évében bekövetkezett balesete (mindkét csuklóját eltörte) inspirált a bionikus protézis elkészítésére. Volt ideje belekóstolni, hogy milyen felső végtagok nélkül élni – ekkor kezdett el új módszereket keresni a mindennapi feladatai elvégzésére, ami felkeltette érdeklődését a protézisek iránt.

Óriási piacra készülnek belépni

„Az általunk kifejlesztett testvezérelt bionikus kéz forradalmi technológiát alkalmaz, és új szintre emeli a felső végtagprotéziseket. Ez az egyetlen olyan eszköz, ami reaktív testmozgással vezérelt technológiát használ, így lehetővé teszi az ujjak egyedi mozgását is – nyilatkozta a vezérigazgató. A kezdő finanszírozási kör sikere hatalmas mérföldkő: lehetővé teszi számunkra, hogy a bionikus kéz egy kereskedelmi szempontból is életképes termékké váljon, és ezzel megváltoztassuk a protéziseket használók életét.”

A becslések szerint az alsó-felső végtag amputáltak 26-45 százaléka inkább nem visel semmilyen protézist, mint hogy a jelenleg elérhető termékeket használja. Az előrejelzések szerint a felső végtagi protézisek globális piaca 2028-ra elérheti az 1,2 milliárd dolláros értéket.

Főoldali kép: Metacarpal

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS