Áramforrásra sincs szüksége annak az új protézisnek, amit kézamputálást elszenvedett betegeknek szán a gyártó. A bionikus kéz piacra juttatásához külső finanszírozóktól kaptak segítséget, így hamarosan a valóságban is megjelenhet a sci-fiket idéző technológia.
Az innovatív bionikus kéz fejlesztője a skót Metacarpal, amelynek leírása szerint kifejezetten testmozgással vezérelt, mechanikus megoldásról van szó. A protézis hihetetlen módon nem tartalmaz semmilyen elektronikát, ennek megfelelően tölteni sem kell, soha. Az ötlet és a belőle kifejlesztett első prototípusok annyira vonzó terméket sejtetnek, hogy máris beállt mögéjük egy sor nemzetközi befektető, köztük a SIS Ventures, a Worth Capital, az Oxford Technology, a Strathclyde Egyetem és a Gabriel Befektetési Szindikátus. A technológia fejlesztésére és a piacra jutattásra gyűjtött tőke első körben 800 ezer fontra, vagyis több mint 373 millió forintra rúg – számol be a Scottish Financial News. Az új finanszírozás lehetővé teszi a Metacarpal számára, hogy befejezze a termék fejlesztését, megkezdje a gyártást, és megduplázza munkatársainak számát – nyolc főre.
Az edinburghi székhelyű Metacarpal olyan korszerű mérnöki technikákat alkalmazott, amelyekkel egy rendkívül funkcionális, testmozgással vezérelt bionikus kéz született. A robotikusnak látszó protézis elektronika nélkül működik, és a test természetes mozgása révén irányítható. Ez eddig a tudományos-fantasztikum határait súroló elképzelés volt.
Az új bionikus kéz ötvözi a testvezérelt protézisek gyakorlati előnyeit az elektronikus irányítású, myoelektromos protézisek funkcionalitásával. A termék öt ujj mozgását, változó fogásokat és csuklópozíciókat tesz lehetővé.
A protézisek fejlesztése terén eddig jellemzően a robotikus kezek kerültek előtérbe, így piaci rés keletkezett a testvezérelt eszközök számára. A Metacarpal ezt az űrt kívánja betölteni, hogy növelje a protézisek elfogadottságát, ami hosszú távon javíthatja az amputáltak egészségi állapotát. A vállalatot 2020-ban alapította Fergal Mackie, a Strathclyde Egyetem végzős terméktervezési mérnöke, akit a tanulmányai utolsó évében bekövetkezett balesete (mindkét csuklóját eltörte) inspirált a bionikus protézis elkészítésére. Volt ideje belekóstolni, hogy milyen felső végtagok nélkül élni – ekkor kezdett el új módszereket keresni a mindennapi feladatai elvégzésére, ami felkeltette érdeklődését a protézisek iránt.
„Az általunk kifejlesztett testvezérelt bionikus kéz forradalmi technológiát alkalmaz, és új szintre emeli a felső végtagprotéziseket. Ez az egyetlen olyan eszköz, ami reaktív testmozgással vezérelt technológiát használ, így lehetővé teszi az ujjak egyedi mozgását is – nyilatkozta a vezérigazgató. A kezdő finanszírozási kör sikere hatalmas mérföldkő: lehetővé teszi számunkra, hogy a bionikus kéz egy kereskedelmi szempontból is életképes termékké váljon, és ezzel megváltoztassuk a protéziseket használók életét.”
A becslések szerint az alsó-felső végtag amputáltak 26-45 százaléka inkább nem visel semmilyen protézist, mint hogy a jelenleg elérhető termékeket használja. Az előrejelzések szerint a felső végtagi protézisek globális piaca 2028-ra elérheti az 1,2 milliárd dolláros értéket.
Főoldali kép: Metacarpal
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.