Eggyé válhat ember és gép: működik a mesterséges izom

Eggyé válhat ember és gép: működik a mesterséges izom
2023. 07. 12., 17:21

A frissen bejelentett puha robotikai szenzáció önérzékelő képességekkel rendelkező, „valódi bionikus intelligencia”, amit klinikai alkalmazásra szánnak. Az ember és a robot először az egészségügyben egyesülhet.

A lágy és viselhető robotok területén hatalmas előrelépést jelent a londoni Queen Mary Egyetem (QMUL) kutatása. A tudósok olyan új típusú, elektromos, változó merevségű mesterséges izmot fejlesztettek ki, ami önérzékelő képességekkel rendelkezik  állítja az Advanced Intelligent Systemsben megjelent tanulmány.

Az izomösszehúzódási keménység elengedhetetlen egy élő szervezetben az erő fokozásához és a gyors reakciókhoz. A QMUL Műszaki és Anyagtudományi Karának kutatócsoportja épp’ ezért a természetből merített ihletet, hogy olyan mesterséges izmot hozzon létre, ami képes a váltásra lágy és a kemény állapotok között, miközben érzékeli az erőket és a deformációkat.

„A robotok, különösen a rugalmas anyagokból készült robotok önérzékelő képességgel való felruházása kulcsfontosságú lépés a valódi bionikus intelligencia felé” – mutatott rá a tanulmány kapcsán nyilatkozó Dr. Han Zhang egyetemi tanár, a kutatás vezetője.

A kifejlesztett mesterséges izom állítólag a természetes izomhoz hasonló rugalmasságot és nyújthatóságot mutat, így ideális a bonyolult, lágy robotrendszerekbe való integrálásra és a különböző geometriai formákhoz való alkalmazkodásra. A hosszirányban több mint 200 százalékos nyújtást is kibíró, rugalmas, csíkos szerkezetű anyag ráadásul rendkívül tartós.

Különböző feszültség bevezetésével a mesterséges izom gyorsan képes állítani a merevségén, amivel folyamatos modulációt ér el. A QMUL szerint a feszültségvezérelt jelleg a reakciósebesség tekintetében komoly előnyt jelent más típusú mesterséges izmokkal szemben, miközben a technológia az ellenállás változásán keresztül képes nyomon követni a saját deformációját, így kiküszöböli a szenzoros önellenőrzések szükségességét és egyszerűsíti a vezérlési mechanizmusokat is.

Mindez nem csak egyedülállóvá, hanem összehasonlíthatatlanul olcsóvá is teszi ezt a puha robotikai megoldást.

Az önérzékelő mesterséges izom előállításához a szén nanocsöveket ultrahangos diszperziós technológiával keverik össze folyékony szilikonnal, majd egy filmfelhordó segítségével egyenletesen bevonják, létrehozva a felületén a vékony rétegű katódot. Ez egyben a mesterséges izom érzékelő részeként is szolgál, míg az anód puha fémhálós vágással készül, és magát az üzemeltető réteget a katód és az anód közé helyezik, szendvicsszerű elrendezésben. A folyékony anyagok kikeményedése után önérzékelő, változó merevségű mesterséges izom jön létre.

Az eszköz alkalmazhatósága a lágy robotikától az orvosi megoldásokig terjed; olyannyira, hogy az emberi testre vagy testbe építve lehetségessé válhat a fogyatékkal élő személyek állapotának javítása, azáltal, hogy a sérült szerveik helyére lépve segíti alapvető napi feladatok elvégzését. Az önérzékelő mesterséges izom integrálásával a viselhető roboteszközök figyelemmel kísérhetik a páciens tevékenységeit, és a merevségi szintek beállításával ellenállást biztosíthatnak, megkönnyítve ezzel az izomfunkciók helyreállítását, például rehabilitációs tréningek során.

„Bár még vannak megoldandó kihívások, mielőtt ezeket a gyógyászati robotokat klinikai környezetben is bevethetjük, a kutatásunk fontos lépést jelent az ember-gép integráció felé, hiszen irányt mutat lágy és viselhető robotok jövőbeli fejlesztéséhez” – húzta alá Dr. Zhang.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció! Fotó: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-12 11:12:00
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.
2024-09-11 11:11:00
Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis és középvállalkozások fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS