Mire szolgál a visszavásárlási jog?

2024. 09. 17., 12:17

Lehetséges, hogy a dolgot az eladó úgy adja el, hogy később vissza szeretné vásárolni. A visszavásárlásra vonatkozó lehetőség jogi úton is biztosítható az eladó részére. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

Hogyan létesíthető visszavásárlási jog?

Amennyiben az eladó az eladott dolgot később vissza kívánja vásárolni, akkor az eladáskor a felek visszavásárlási jogot köthetnek ki. Ez a jog nem köthető ki egyoldalúan, csak az eladó által, hanem mindkét fél beleegyezése szükséges hozzá.

Visszavásárlási jogot csak adásvétellel átruházott dolog esetén lehet engedni. Nincs lehetőség ilyen jogosultság kikötésére például csere vagy ajándékozás esetén.

Visszavásárlási jogot csak az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg engedhet a vevő, tehát az adásvételt követően ilyen jog létesítésében már nem állapodhatnak meg. A megállapodást írásba kell foglalni, ami általában az adásvételi szerződésben kap helyet. Nincs akadálya annak sem, hogy külön dokumentumban rögzítsék a felek ezt a jogot, amennyiben a megállapodást az adásvételi szerződéssel egyidejűleg írják alá.

Mit lehet visszavásárolni?

A visszavásárlási jog kiköthető bármely olyan dologra, amely az adásvételi szerződés tárgya, például ingatlanra, gépjárműre vagy más ingó vagyontárgyra. Abban az esetben, ha a joggal érintett dolgot közhiteles nyilvántartás (pl. ingatlan-nyilvántartás, járműnyilvántartás) tartalmazza, akkor a jog e nyilvántartásba is bejegyeztethető. A közhiteles nyilvántartásba való bejegyzés azért fontos, mert ebben az esetben a visszavásárlási jog arra is vonatkozik, aki később szerez valamilyen jogot a dolgon. Például, ha az ingatlant a vevő eladja, akkor az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett visszavásárlási jog jogosultja e jogát az új tulajdonossal szemben is gyakorolhatja.

A visszavásárlási jog időtartama

A törvény nem szorítja korlátok közé a visszavásárlási jog időtartamát. Arra is van lehetőség, hogy a vevő határozatlan időre engedjen ilyen jogot az ingatlanon.

A jogosultság időtartamát a megállapodásban lehet rögzíteni. Ez történhet dátumszerű meghatározással, az időtartam meghatározásával (pl. 5 évre) vagy bármely olyan módon, amelyből megállapítható, hogy mikor szűnik meg a jog. Például megszüntető feltétel meghatározásával, amelynek bekövetkezésekor a jog megszűnik. Ha a felek nem határozzák meg, hogy a visszavásárlási jog mikor szűnik meg, akkor úgy kell tekinteni, hogy határozatlan időre szól.

Hogyan történhet a visszavétel?

A visszavásárlási jogot az eladó a vevőhöz intézett nyilatkozatával gyakorolhatja. Ekkor tehát már nincs szükség szerződéskötésre, hanem az eladó egyoldalú nyilatkozatával megvalósul a (vissza)vásárlás.

A jog kötelezettje (tehát a vevő) e jog fennállása alatt köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jog gyakorlását meghiúsítaná vagy korlátozná.

A jog gyakorlásakor lényeges kérdés, hogy mennyi az a vételár, amelyen az eladó a dolgot visszaveheti? A felek a jogról szóló megállapodásban határozhatják meg a vételárat. A vételár meghatározása történhet összegszerűen, de bármely olyan módon is, amelyből a vételár megállapítható. A felek megállapodhatnak például a vételár meghatározásának módszerében, számításában is. Ha a visszavásárlási vételárban a felek nem állapodtak meg, akkor a visszavásárlás joga a dolognak a jog gyakorlásakor képviselt forgalmi értékével azonos vételáron gyakorolható.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 21., 11:21
Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon, komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére, gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között: többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. Az adatokat a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS