A BMW belép a humanoid korszakba: gyártósoron fogja munkára a Figure 02-t

A BMW belép a humanoid korszakba: gyártósoron fogja munkára a Figure 02-t
Gábor János  |  2024. 08. 13., 19:10

A BMW Group jelentős lépést tett a jövő gyárai felé azzal, hogy először tesztelt humanoid robotot a termelésben. Két hétig tesztelték a Figure AI által fejlesztett Figure 02-t, ami az autók vázszerkezetébe szánt alkatrészeket összeszerelésében segített.

A humanoid robotot a dél-karolinai Spartanburgban található BMW-gyárban tesztelték: két teljes héten át sikeresen helyezett lemezdarabokat a megfelelő illesztésekbe, hogy azokat később egy autó vázszerkezetébe építsék. Ez azért nagyon kiemelkedő eredmény, mert olyan gyártási folyamatról van szó, ami magas fokú kézügyességet igényel, a robot mégis kiválóan teljesítette.

A Figure 02-t kifejezetten termelési célokra tervezték, egyben ez lesz a Figure AI első kereskedelmi forgalomba hozott robotgenerációja. Az elsődleges célpiaca a gyártás és a logisztika.

„A robotika területén elért fejlődés nagyon ígéretes. Az időben megkezdett tesztüzemek segítségével most határozzuk meg a humanoid robotok lehetséges alkalmazási területeit a gyártásban. Célunk, hogy a technológiát a fejlesztéstől az ipari alkalmazásig kísérjük”idézi a The Robot Report Milan Nedeljković-et, a BMW AG igazgatótanácsának termelésért felelős tagját.

 

A teszt során a BMW Group értékes tapasztalatokat szerzett arról, hogy milyen követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy többcélú robotokat integrálják egy meglévő gyártási rendszerbe. Ez magában foglalja azt is, hogy miként kommunikálnak a humanoidok a gyártási rendszerrel valós körülmények között. Mivel az eredmények pozitív képet mutatnak a technológia alkalmazásáról, a BMW Group és a Figure AI folytatja az együttműködést a humanoid robotok gyártási potenciáljának fejlesztése érdekében. Fontos megjegyezni: csak egy időszakos tesztelés történt, így egyelőre nincsenek Figure AI robotok a spartanburgi üzemben, ahogy meghatározott időpont sincs arra, hogy mikor vezetik be őket.

Sokkal ügyesebb humanoid, mint az első verzió

Az újgenerációs robot 50 százalékkal nagyobb akkumulátorkapacitással rendelkezik, mint az elődje, amit még nem is szántak kereskedelmi forgalomba. A Figure 02 további előnye, hogy hat beépített kamerája van, így nagyon részletesen képes érzékelni a környezetét, miközben a beépített hangszóróival és mikrofonjaival kommunikálni is tud az emberekkel. A Figure 02 kezei szintén sokkal fejlettebbek: most már 16 szabadságfokot biztosítanak kezenként, és emberi szintű erővel rendelkeznek, ami nagyon fontos szempont, hiszen a sikeressége erősen függ attól, hogy milyen hatékonyan képes megfogni és manipulálni a tárgyakat.

A robot beépített AI-ját részben az OpenAI-val közösen képezték ki, ami lehetővé teszi számára, hogy beszéd-alapú kommunikációt folytathasson az emberekkel, és olyan feladatokat hajtson végre, mint az akadályok elkerülése, a környezeti érzékelés, valamint a feladat- és útvonaltervezés. A BMW és a Figure AI közös munkája révén egy új korszak hajnala köszönthetett be a gyártásban, ahol a humanoid robotok már kulcsszerepet játszhatnak, nemcsak rakodómunkásként, hanem akár a termelési folyamat értékes részeként.

Főoldali kép: Figure AI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS