A BMW belép a humanoid korszakba: gyártósoron fogja munkára a Figure 02-t

A BMW belép a humanoid korszakba: gyártósoron fogja munkára a Figure 02-t
Gábor János  |  2024. 08. 13., 19:10

A BMW Group jelentős lépést tett a jövő gyárai felé azzal, hogy először tesztelt humanoid robotot a termelésben. Két hétig tesztelték a Figure AI által fejlesztett Figure 02-t, ami az autók vázszerkezetébe szánt alkatrészeket összeszerelésében segített.

A humanoid robotot a dél-karolinai Spartanburgban található BMW-gyárban tesztelték: két teljes héten át sikeresen helyezett lemezdarabokat a megfelelő illesztésekbe, hogy azokat később egy autó vázszerkezetébe építsék. Ez azért nagyon kiemelkedő eredmény, mert olyan gyártási folyamatról van szó, ami magas fokú kézügyességet igényel, a robot mégis kiválóan teljesítette.

A Figure 02-t kifejezetten termelési célokra tervezték, egyben ez lesz a Figure AI első kereskedelmi forgalomba hozott robotgenerációja. Az elsődleges célpiaca a gyártás és a logisztika.

„A robotika területén elért fejlődés nagyon ígéretes. Az időben megkezdett tesztüzemek segítségével most határozzuk meg a humanoid robotok lehetséges alkalmazási területeit a gyártásban. Célunk, hogy a technológiát a fejlesztéstől az ipari alkalmazásig kísérjük”idézi a The Robot Report Milan Nedeljković-et, a BMW AG igazgatótanácsának termelésért felelős tagját.

 

A teszt során a BMW Group értékes tapasztalatokat szerzett arról, hogy milyen követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy többcélú robotokat integrálják egy meglévő gyártási rendszerbe. Ez magában foglalja azt is, hogy miként kommunikálnak a humanoidok a gyártási rendszerrel valós körülmények között. Mivel az eredmények pozitív képet mutatnak a technológia alkalmazásáról, a BMW Group és a Figure AI folytatja az együttműködést a humanoid robotok gyártási potenciáljának fejlesztése érdekében. Fontos megjegyezni: csak egy időszakos tesztelés történt, így egyelőre nincsenek Figure AI robotok a spartanburgi üzemben, ahogy meghatározott időpont sincs arra, hogy mikor vezetik be őket.

Sokkal ügyesebb humanoid, mint az első verzió

Az újgenerációs robot 50 százalékkal nagyobb akkumulátorkapacitással rendelkezik, mint az elődje, amit még nem is szántak kereskedelmi forgalomba. A Figure 02 további előnye, hogy hat beépített kamerája van, így nagyon részletesen képes érzékelni a környezetét, miközben a beépített hangszóróival és mikrofonjaival kommunikálni is tud az emberekkel. A Figure 02 kezei szintén sokkal fejlettebbek: most már 16 szabadságfokot biztosítanak kezenként, és emberi szintű erővel rendelkeznek, ami nagyon fontos szempont, hiszen a sikeressége erősen függ attól, hogy milyen hatékonyan képes megfogni és manipulálni a tárgyakat.

A robot beépített AI-ját részben az OpenAI-val közösen képezték ki, ami lehetővé teszi számára, hogy beszéd-alapú kommunikációt folytathasson az emberekkel, és olyan feladatokat hajtson végre, mint az akadályok elkerülése, a környezeti érzékelés, valamint a feladat- és útvonaltervezés. A BMW és a Figure AI közös munkája révén egy új korszak hajnala köszönthetett be a gyártásban, ahol a humanoid robotok már kulcsszerepet játszhatnak, nemcsak rakodómunkásként, hanem akár a termelési folyamat értékes részeként.

Főoldali kép: Figure AI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS