A BMW Group jelentős lépést tett a jövő gyárai felé azzal, hogy először tesztelt humanoid robotot a termelésben. Két hétig tesztelték a Figure AI által fejlesztett Figure 02-t, ami az autók vázszerkezetébe szánt alkatrészeket összeszerelésében segített.
A humanoid robotot a dél-karolinai Spartanburgban található BMW-gyárban tesztelték: két teljes héten át sikeresen helyezett lemezdarabokat a megfelelő illesztésekbe, hogy azokat később egy autó vázszerkezetébe építsék. Ez azért nagyon kiemelkedő eredmény, mert olyan gyártási folyamatról van szó, ami magas fokú kézügyességet igényel, a robot mégis kiválóan teljesítette.
A Figure 02-t kifejezetten termelési célokra tervezték, egyben ez lesz a Figure AI első kereskedelmi forgalomba hozott robotgenerációja. Az elsődleges célpiaca a gyártás és a logisztika.
„A robotika területén elért fejlődés nagyon ígéretes. Az időben megkezdett tesztüzemek segítségével most határozzuk meg a humanoid robotok lehetséges alkalmazási területeit a gyártásban. Célunk, hogy a technológiát a fejlesztéstől az ipari alkalmazásig kísérjük” – idézi a The Robot Report Milan Nedeljković-et, a BMW AG igazgatótanácsának termelésért felelős tagját.
A teszt során a BMW Group értékes tapasztalatokat szerzett arról, hogy milyen követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy többcélú robotokat integrálják egy meglévő gyártási rendszerbe. Ez magában foglalja azt is, hogy miként kommunikálnak a humanoidok a gyártási rendszerrel valós körülmények között. Mivel az eredmények pozitív képet mutatnak a technológia alkalmazásáról, a BMW Group és a Figure AI folytatja az együttműködést a humanoid robotok gyártási potenciáljának fejlesztése érdekében. Fontos megjegyezni: csak egy időszakos tesztelés történt, így egyelőre nincsenek Figure AI robotok a spartanburgi üzemben, ahogy meghatározott időpont sincs arra, hogy mikor vezetik be őket.
Az újgenerációs robot 50 százalékkal nagyobb akkumulátorkapacitással rendelkezik, mint az elődje, amit még nem is szántak kereskedelmi forgalomba. A Figure 02 további előnye, hogy hat beépített kamerája van, így nagyon részletesen képes érzékelni a környezetét, miközben a beépített hangszóróival és mikrofonjaival kommunikálni is tud az emberekkel. A Figure 02 kezei szintén sokkal fejlettebbek: most már 16 szabadságfokot biztosítanak kezenként, és emberi szintű erővel rendelkeznek, ami nagyon fontos szempont, hiszen a sikeressége erősen függ attól, hogy milyen hatékonyan képes megfogni és manipulálni a tárgyakat.
A robot beépített AI-ját részben az OpenAI-val közösen képezték ki, ami lehetővé teszi számára, hogy beszéd-alapú kommunikációt folytathasson az emberekkel, és olyan feladatokat hajtson végre, mint az akadályok elkerülése, a környezeti érzékelés, valamint a feladat- és útvonaltervezés. A BMW és a Figure AI közös munkája révén egy új korszak hajnala köszönthetett be a gyártásban, ahol a humanoid robotok már kulcsszerepet játszhatnak, nemcsak rakodómunkásként, hanem akár a termelési folyamat értékes részeként.
Főoldali kép: Figure AI
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.