Egy forradalmi agyi implantátum lehetővé teszi egy motoros neuronbetegségben szenvedő férfi számára, hogy csupán a gondolatai segítségével irányítsa az Amazon Alexa virtuális asszisztenst vagy hétköznapi feladatokat lásson el.
Az agy-számítógép interfészek fejlesztésével foglalkozó Synchron hétfőn jelentette be a technológiai áttörést, amit egy 64 éves, amiotrófiás laterálszklerózissal diagnosztizált betegnél alkalmaznak – írja a Business Wire. A férfi immár képes televíziós műsorokat streamelni, eszközöket vezérelni és online vásárolni anélkül, hogy egyetlen mozdulatot is tenne – amire a betegség előrehaladott stádiumában egyre kevésbé lesz képes.
„A legapróbb hétköznapi feladatok elvégzése is lehetetlen lenne számomra enélkül a technológia nélkül” – nyilatkozta Mark, akinek az esete mérföldkőnek számít az agyi implantátumok terén.
Az agyba ültetett implantátumot egy minimálisan invazív eljárással helyezték el a páciens motoros kérge felett futó egyik érben. Az eszköz felismeri és továbbítja az agyból érkező szándékokat, amelyek alapján a beteg egy Amazon Fire tableten található ikonokra „koppinthat”, csupán a gondolatai segítségével. Ezzel hozzáférhet az Alexa által kínált funkciók széles tárházához, legyen szó akár világítás vezérléséről, zenelejátszásról vagy videóhívások indításáról.
Az ALS egy progresszív neurodegeneratív betegség, ami idővel az izmok elgyengüléséhez és végül teljes bénuláshoz vezet. Az ilyen betegek számára a technológia olyan lehetőségeket kínál, amelyek korábban elérhetetlenek voltak. „Az, hogy képes vagyok újra irányítani a környezetemet, visszaadta számomra az önállóság érzését, amit folyamatosan veszítettem el a betegség előrehaladtával” – mondta a páciens.
A Synchron szerint az agy-számítógép interfész egyszerű és intuitív megoldást nyújt a mindennapi feladatok végrehajtására. Az implantátum segítségével Mark a gondolataival vezérelheti Alexa-kompatibilis eszközeit, például a lámpákat, a termosztátot vagy akár a biztonsági kamerákat.
Bár az agy-számítógép interfészek nem újkeletűek, a Synchron technológiája áttörést jelenthet a hétköznapi életben való alkalmazhatóság terén. „Míg sok okos otthoni rendszer hangvezérlésre vagy érintésre épít, mi közvetlenül az agyból küldünk vezérlő jeleket” – nyilatkozta Tom Oxley, a Synchron alapító-vezérigazgatója.
A vállalat célja, hogy a súlyosan mozgáskorlátozott emberek számára visszaadja a kontrollt a környezetük felett, anélkül, hogy bármilyen fizikai mozgásra lenne szükségük. A fejlesztés nemcsak a betegek életminőségét javíthatja, de új távlatokat is nyit a mesterséges intelligencia, illetve a gyógyászat és a technológia összefonódásában. A megoldás egyre szélesebb körű alkalmazása új korszakot jelenthet az orvosi ellátás és az otthoni automatizálás terén. Az olyan fejlesztések, mint a Synchron implantátuma, új esélyt kínálnak a függetlenségre azoknak, akik korábban száz százalékban a gondozóik segítségére szorultak.
Főoldali kép: Synchron
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.