Egy új agyi implantátum visszaadja a mozgássérültek cselekvőképességét

Egy új agyi implantátum visszaadja a mozgássérültek cselekvőképességét
Gábor János  |  2024. 09. 17., 14:17

Egy forradalmi agyi implantátum lehetővé teszi egy motoros neuronbetegségben szenvedő férfi számára, hogy csupán a gondolatai segítségével irányítsa az Amazon Alexa virtuális asszisztenst vagy hétköznapi feladatokat lásson el.

Az agy-számítógép interfészek fejlesztésével foglalkozó Synchron hétfőn jelentette be a technológiai áttörést, amit egy 64 éves, amiotrófiás laterálszklerózissal diagnosztizált betegnél alkalmaznak – írja a Business Wire. A férfi immár képes televíziós műsorokat streamelni, eszközöket vezérelni és online vásárolni anélkül, hogy egyetlen mozdulatot is tenne – amire a betegség előrehaladott stádiumában egyre kevésbé lesz képes.

„A legapróbb hétköznapi feladatok elvégzése is lehetetlen lenne számomra enélkül a technológia nélkül” – nyilatkozta Mark, akinek az esete mérföldkőnek számít az agyi implantátumok terén.

Az agyba ültetett implantátumot egy minimálisan invazív eljárással helyezték el a páciens motoros kérge felett futó egyik érben. Az eszköz felismeri és továbbítja az agyból érkező szándékokat, amelyek alapján a beteg egy Amazon Fire tableten található ikonokra „koppinthat”, csupán a gondolatai segítségével. Ezzel hozzáférhet az Alexa által kínált funkciók széles tárházához, legyen szó akár világítás vezérléséről, zenelejátszásról vagy videóhívások indításáról.

Új esélyt ad az agyi implantátum

Az ALS egy progresszív neurodegeneratív betegség, ami idővel az izmok elgyengüléséhez és végül teljes bénuláshoz vezet. Az ilyen betegek számára a technológia olyan lehetőségeket kínál, amelyek korábban elérhetetlenek voltak. „Az, hogy képes vagyok újra irányítani a környezetemet, visszaadta számomra az önállóság érzését, amit folyamatosan veszítettem el a betegség előrehaladtával” – mondta a páciens.

A Synchron szerint az agy-számítógép interfész egyszerű és intuitív megoldást nyújt a mindennapi feladatok végrehajtására. Az implantátum segítségével Mark a gondolataival vezérelheti Alexa-kompatibilis eszközeit, például a lámpákat, a termosztátot vagy akár a biztonsági kamerákat.

 

Bár az agy-számítógép interfészek nem újkeletűek, a Synchron technológiája áttörést jelenthet a hétköznapi életben való alkalmazhatóság terén. „Míg sok okos otthoni rendszer hangvezérlésre vagy érintésre épít, mi közvetlenül az agyból küldünk vezérlő jeleket” – nyilatkozta Tom Oxley, a Synchron alapító-vezérigazgatója.

A vállalat célja, hogy a súlyosan mozgáskorlátozott emberek számára visszaadja a kontrollt a környezetük felett, anélkül, hogy bármilyen fizikai mozgásra lenne szükségük. A fejlesztés nemcsak a betegek életminőségét javíthatja, de új távlatokat is nyit a mesterséges intelligencia, illetve a gyógyászat és a technológia összefonódásában. A megoldás egyre szélesebb körű alkalmazása új korszakot jelenthet az orvosi ellátás és az otthoni automatizálás terén. Az olyan fejlesztések, mint a Synchron implantátuma, új esélyt kínálnak a függetlenségre azoknak, akik korábban száz százalékban a gondozóik segítségére szorultak.

Főoldali kép: Synchron

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 18., 12:18
Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra pályázhatnak a vállalkozások: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása kapcsán 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb léptékű beruházásaihoz 50 milliárd forint áll rendelkezésre.
2024-09-19 00:19:00
A tavalyi átlagnál egyelőre több időt töltenek a piacon az ingatlanok, de a forgási sebesség közelít az egy évvel ezelőttihez, a panellakások esetében pedig már meg is haladja azt. Használt házat a legnehezebb eladni, de ebben a szegmensben is megállt az értékesítési idő növekedése – derül ki az Otthon Centrum országos összesítéséből.
2024-09-18 22:18:22
Az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület (EMEGY) partnereivel elindítja a Legfittebb Munkahely vállalatok közötti kihívást 2024. szeptember 30-án. A 7 hetes országos program célja, hogy felhívja a figyelmet a fizikai aktivitás és az egészséges életmód fontosságára a munkahelyeken, miközben lehetőséget biztosít a vállalatoknak, hogy megmérkőzzenek egymással a „Legfittebb Munkahely 2024” címért.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.