Gyógyszerengedélyt kapott az agyba ültetett chip – Megkapja egy újabb páciens

Gyógyszerengedélyt kapott az agyba ültetett chip – Megkapja egy újabb páciens
Gábor János  |  2024. 05. 21., 13:10

Nagy áttörés előtt állhat a Neuralink, amelynek „Telepathy” fantázianévre hallgató agyimplantátumát hamarosan újabb, súlyosan mozgássérült páciens fejébe fogják beültetni. Az agy-gép interfész képes visszaadni a kommunikáció képességét és jelentősen feljavíthatja a lebénult betegek életminőségét.

A második humán beteg már júniusban megkaphatja a Neuralink implantátumát, miután az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) jóváhagyta az elsőként beültetett chip továbbfejlesztett változatát – állítja a Wall Street Journal. Bár a lap értesülését eddig sem az FDA, sem Elon Musk biomérnöki cége nem erősítette meg, határozott cáfolat szintén nem érkezett tőlük. Mivel a forradalmi eljárás – amelynek keretében sebészrobot ültette be az első chipet a 29 éves Noland Arbaugh agyába – sikeresnek mondható, úgy tűnik, eljött az ideje a következő beavatkozásnak.

 

Az első beteg nyolc évvel ezelőtt, búvárbalesetben bénult le, válltól lefelé, de az innovációnak köszönhetően visszanyert valamit a korábbi képességeiből. A gondolatai segítségével kezdett el számítógépet irányítani, és ezzel a megoldással ma már rendszeresen sakkozik, videojátékozik – vagy éppen japán és francia nyelvleckéket vesz. A gerincvelő harántsérülésben (kvadriplégiában) szenvedő beteg és az implantátum remek együttműködése bíztató rajt volt, ám az ultravékony drótok egy hónap után részlegesen leváltak, ami a funkcionalitás elvesztését eredményezte. A Neuralinknek állítólag néhány szoftverfrissítéssel sikerült orvosolni az eszköz működését.

A Neuralink újabb chipet ültethet be

A Wall Street Journal egy Neuralinket ismerő forrástól és egy vállalati dokumentumból tudta meg, hogy a problémát a következő Telepátia drótjainak mélyebbre ágyazásával oldják meg. Ezzel kiküszöbölhető, hogy a drótok a természetes mozgások következtében elmozduljanak a helyükről. Az első implantátum 3-5 milliméter mélyen hatolt be Arbaugh agyába, míg a második iteráció már nyolc milliméteres mélységet céloz meg.

A jelentések szerint több mint 1000 kvadriplégiás beteg fejezte ki érdeklődését a Telepathy iránt és jelentkezett a Neuralink betegnyilvántartásába. A vállalat reméli, hogy az agyat a számítógéppel összekapcsoló technológiája egy napon lehetővé teszi lebénult emberek számára, hogy visszanyerjék az irányítást az életük felett, és újra képesek legyenek kommunikálni, dolgozni, szórakozni. Az emberkísérletek szakaszában lévő eszköz második éles próbája a Reuters szerint már idén júniusban elérkezik: akkor a következő beteg is megkapja a chipet.

Így működik, ezek a tervek

A páciens agyába nyúló finom drótok regisztrálják az agy azon régiójának aktivitását, ami a szándékos mozgásokhoz kapcsolódik. Ezeket a jeleket az implantátum feldolgozza, és olyan jelekre fordítja le, amelyeket egy csatlakozó számítógép felhasználhat a képernyőn megjelenő tevékenységek elvégzésére.

A súlyos mozgássérültek számára érthető módon izgalmas kilátás, hogy egy agyi implantátum visszaadja az egyébként egészséges agynak a lehetőséget arra, hogy a világgal való interakcióra fizikai mozdulatok helyett gondolatokkal is képes legyen. De ez még nem minden: a vállalat szándékai között szerepel az is, hogy a Telepathy idővel felturbózza a kognitív emberi képességeket, amelyekkel különböző neurológiai betegségek (pl. ALS, Parkinson-kór) válnak kezelhetővé. A Neuralink azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy nap ennek az eszköznek a továbbfejlesztett változatával megvalósítható az ember és a mesterséges intelligencia közötti szimbiózis.

Főoldali kép: Neuralink

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS