Új szilárd anyag forradalmasíthatja a lítium-ion akkumulátor technológiáját

Új szilárd anyag forradalmasíthatja a lítium-ion akkumulátor technológiáját
2024. 02. 16., 13:10

Felfedeztek egy olyan szilárd anyagot, ami nem mérgező, bőségesen előforduló földi elemekből készült és figyelemre méltó lítiumion-vezetőképességet ígér, így készen áll arra, hogy felváltsa a folyékony elektrolitokat a lítium-ion akkumulátorok belsejében.

Jelentősen átalakíthatja a létfontosságú energiatároló alkalmazásokban és elektromos járművekben alkalmazott lítium-ion akkumulátor jövőjét a Liverpooli Egyetem kutatói által felfedezett új szilárd anyag, ami úgy képes gyors lítium-ion-vezetésre, hogy közben a jelenlegi cellák anyagaihoz képest jóval fenntarthatóbb és hozzáférhetőbb. A tudósok a Science tudományos folyóiratban osztották meg az erről szóló tanulmányt, ami arról árulkodik, hogy nem csak megfejtették az új matéria szerkezetét, hanem sikeresen le is tesztelték akkumulátorokban. Az eredmény a fenti előnyökön kívül arra is rámutatott, hogy az újgenerációs szilárdtest-akkumulátor biztonságosabbá válhat, sőt, több energiát tárolhat, mint ma elérhető rokonai.

Forradalmi szilárdtest-elektrolit a fenntarthatóbb akkumulátorokért

Az anyagtudomány egyik legfontosabb célkitűzése az innovatív anyagok stratégiai fejlesztése és feltárása, amelyek a sürgető globális szükségletek és a Nettó Zéró kezdeményezések megvalósítására irányulnak. Ez a törekvés sokoldalú megközelítést igényel, amely a legmodernebb kutatási módszereket és interdiszciplináris együttműködéseket fogja össze. A kutatók a számítási és kísérleti módszereket ötvöző, együttműködésen alapuló megközelítést alkalmazva áttörést értek el olyan szilárd anyag felfedezésében, amely kivételesen magas lítium-ion-vezetőképességgel rendelkezik, megkérdőjelezve a folyékony elektrolitok dominanciáját.

Ez az innovatív anyag, amelyet egyedülálló szerkezet jellemez, eltérést jelent a hagyományos technológiáktól. A felfedezési folyamatot a mesterséges intelligencia által vezérelt számítási modellek és a kémiai szakértelem szinergiája irányította.

„Ez a kutatás egy olyan anyag tervezését és felfedezését mutatja be, amely egyszerre új és funkcionális. A szerkezete megváltoztatja az eddigi elképzeléseket arról, hogy hogyan néz ki egy nagy teljesítményű szilárdtest-elektrolit” – mutatott rá a kutatásban résztvevő Matt Rosseinsky professzor.

Anyaginnováció

A közelmúltbeli jelentések és a médiában megjelent hírek kiemelik a mesterséges intelligencia eszközeinek felhasználását az új anyagok kutatásában. Ezek az eszközök azonban gyakran egymástól függetlenül működnek, és potenciálisan ismert anyagokat másolnak különböző formákban. Ennek ellenére az új felfedezés aláhúzza a szakértő által irányított mesterséges intelligencia és a számítógépes rendszerek hatékonyságát az anyagfelfedezés bonyolult kihívásának kezelésében.

A kutatók azt állítják, hogy az összetétel és a szerkezet értelmes eltéréseinek felismerésével és a tulajdonságokra gyakorolt hatásuk megértésen keresztül történő értékelésével a megközelítésük megkönnyíti a valóban innovatív, egyedi jellemzőkkel rendelkező anyagok azonosítását. A módszer alkalmazásával további szilárd anyagok után kutatnak, amelyek felválthatják az egyre nehezebben hozzáférhető, fenntarthatatlan és drága összetevőket, amelyek jelenleg szolgálnak elektrolitként a lítium-ion akkumulátorokban.

Gábor János

Főoldali kép: frimufilms - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS