Szilárdtest-akkumulátor segítségével készülnek nagy hatótávolságú, teherszállító drónok

Szilárdtest-akkumulátor segítségével készülnek nagy hatótávolságú, teherszállító drónok
Gábor János  |  2025. 06. 03., 12:15

Az új akkumulátor lehetővé teszi nehezebb áruk szállítására alkalmas, önvezető drónok építését. Az autonóm rendszer teljesítményét extrém körülmények között is vizsgálják.

A szilárdtest-akkumulátorok fejlesztésére szakosodott, amerikai Factorial lítium-fém cellákat szállított a hosszú hatótávolságú pilóta nélküli rendszerek (UAS) fejlesztésével foglalkozó, kanadai Avidrone Aerospace-nek. Ez az első alkalom, hogy előbbi vállalat saját fejlesztésű FEST (Factorial Electrolyte System Technology) platformját drónokban alkalmazzák – írja a cégek közleményére hivatkozva a BusinessWire.

Az Avidrone egyelőre demonstrációs repülések végrehajtására építi be a FEST cellákat a teherszállító UAV-jaiba. A tesztek célja, hogy a rendszer működését valós körülmények között értékeljék, például szélsőséges hőmérsékleteken, nagy magasságban, valamint folyamatos vibráció mellett. A vállalat az energiaellátás, a repülési idő, a teherbírás és az energiahatékonyság növelésének lehetőségeit vizsgálja.

Az Avidrone modellezése szerint a FEST szilárdtest-cellák beépítése akár kétszeres hatótávolságot is lehetővé tehet azonos teherbírás mellett.

A Factorial vezérigazgatója, Siyu Huang úgy látja, az Avidrone platformja ideális tesztkörnyezet ahhoz, hogy bemutassák: a nagy energiasűrűségű, könnyű lítium-fém technológiájuk milyen új képességeket nyit meg a pilóta nélküli légi rendszerekben. „A drónok nem csupán feltörekvő technológiák, hanem a nemzetvédelem, a kritikus logisztika és az infrastruktúra-fenntartás stratégiai elemei is” – fűzte hozzá.

A Factorial szerint a FEST platform akár 50 százalékkal nagyobb energiasűrűséget kínál a hagyományos lítium-ion rendszerekhez képest.

A rendszer szilárd elektrolitot használ a folyékony helyett, ami javítja a hőstabilitást és csökkenti a nagy terhelésű működés során fellépő hibák kockázatát. Scott Gray, az Avidrone alapító-vezérigazgatója úgy véli, „a pilóta nélküli rendszerekben a súly egyenlő a hatótávolsággal, a hatótávolság pedig meghatározza a küldetést”. Ezek alapján pedig „a Factorial szilárdtest-cellái kulcsfontosságú előnyt jelentenek a repülési idő és a teherbírás terén, így új lehetőségeket nyitnak meg a védelmi és kereskedelmi felhasználók számára egyaránt”.

A globális UAS-piac gyors növekedésen megy át. A piaci előrejelzések szerint a drónszektor 2024 és 2028 között akár 13 ezer milliárd forinttal bővülhet, míg 2032-re csak a katonai drónalkalmazások értéke meghaladhatja a 23 ezer milliárd forintot – főleg a felderítési, megfigyelési, elektronikai hadviselési és logisztikai igények növekedése miatt.

A Factorial számára a drónszektor stratégiailag fontos terület, ahol a technológiájukat kritikus rendszerekben is alkalmazhatják. A légi platform tesztelése lehetőséget ad a gyártás finomhangolására, a terepen mérhető teljesítmény igazolására és a biztonságos, amerikai fejlesztésű energiatároló rendszerek iránti kereslet kielégítésére. A vállalat célja, hogy a megszerzett tapasztalatokat az elektromos járművekre vonatkozó fejlesztések során is hasznosítja.

Címlapkép: Avidrone Aerospace

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS