Az új akkumulátor lehetővé teszi nehezebb áruk szállítására alkalmas, önvezető drónok építését. Az autonóm rendszer teljesítményét extrém körülmények között is vizsgálják.
A szilárdtest-akkumulátorok fejlesztésére szakosodott, amerikai Factorial lítium-fém cellákat szállított a hosszú hatótávolságú pilóta nélküli rendszerek (UAS) fejlesztésével foglalkozó, kanadai Avidrone Aerospace-nek. Ez az első alkalom, hogy előbbi vállalat saját fejlesztésű FEST (Factorial Electrolyte System Technology) platformját drónokban alkalmazzák – írja a cégek közleményére hivatkozva a BusinessWire.
Az Avidrone egyelőre demonstrációs repülések végrehajtására építi be a FEST cellákat a teherszállító UAV-jaiba. A tesztek célja, hogy a rendszer működését valós körülmények között értékeljék, például szélsőséges hőmérsékleteken, nagy magasságban, valamint folyamatos vibráció mellett. A vállalat az energiaellátás, a repülési idő, a teherbírás és az energiahatékonyság növelésének lehetőségeit vizsgálja.
Az Avidrone modellezése szerint a FEST szilárdtest-cellák beépítése akár kétszeres hatótávolságot is lehetővé tehet azonos teherbírás mellett.
A Factorial vezérigazgatója, Siyu Huang úgy látja, az Avidrone platformja ideális tesztkörnyezet ahhoz, hogy bemutassák: a nagy energiasűrűségű, könnyű lítium-fém technológiájuk milyen új képességeket nyit meg a pilóta nélküli légi rendszerekben. „A drónok nem csupán feltörekvő technológiák, hanem a nemzetvédelem, a kritikus logisztika és az infrastruktúra-fenntartás stratégiai elemei is” – fűzte hozzá.
A Factorial szerint a FEST platform akár 50 százalékkal nagyobb energiasűrűséget kínál a hagyományos lítium-ion rendszerekhez képest.
A rendszer szilárd elektrolitot használ a folyékony helyett, ami javítja a hőstabilitást és csökkenti a nagy terhelésű működés során fellépő hibák kockázatát. Scott Gray, az Avidrone alapító-vezérigazgatója úgy véli, „a pilóta nélküli rendszerekben a súly egyenlő a hatótávolsággal, a hatótávolság pedig meghatározza a küldetést”. Ezek alapján pedig „a Factorial szilárdtest-cellái kulcsfontosságú előnyt jelentenek a repülési idő és a teherbírás terén, így új lehetőségeket nyitnak meg a védelmi és kereskedelmi felhasználók számára egyaránt”.
A globális UAS-piac gyors növekedésen megy át. A piaci előrejelzések szerint a drónszektor 2024 és 2028 között akár 13 ezer milliárd forinttal bővülhet, míg 2032-re csak a katonai drónalkalmazások értéke meghaladhatja a 23 ezer milliárd forintot – főleg a felderítési, megfigyelési, elektronikai hadviselési és logisztikai igények növekedése miatt.
A Factorial számára a drónszektor stratégiailag fontos terület, ahol a technológiájukat kritikus rendszerekben is alkalmazhatják. A légi platform tesztelése lehetőséget ad a gyártás finomhangolására, a terepen mérhető teljesítmény igazolására és a biztonságos, amerikai fejlesztésű energiatároló rendszerek iránti kereslet kielégítésére. A vállalat célja, hogy a megszerzett tapasztalatokat az elektromos járművekre vonatkozó fejlesztések során is hasznosítja.
Címlapkép: Avidrone Aerospace
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.