A mesterséges intelligencia (AI) már most is kézzelfogható előnyöket nyújt a dolgozók és a vállalatok számára: növeli a termelékenységet, javítja a kereseti lehetőségeket, és a várakozásokkal szemben nem csökkenti, hanem növeli a munkahelyek számát – derül ki a PwC Global AI Jobs Barometer 2025 című jelentéséből, amely hat kontinens több mint 1 milliárd álláshirdetését és több ezer vállalati pénzügyi adatot elemzett.
2022 óta – amikor a generatív AI széles körben elérhetővé vált – az AI-nak leginkább kitett ágazatokban (pl. pénzügyi szolgáltatások, szoftverfejlesztés) a termelékenység növekedése évről évre gyorsult: 2022-ben 7 százalék, 2023-ban 15 százalék, 2024-ben pedig már 27 százalék volt. Ez közel négyszeres növekedést jelent az induló évhez képest.
Ezzel szemben a mesterséges intelligencia által kevésbé érintett iparágakban (mint például a bányászat vagy vendéglátás) a termelékenységi növekedés lényegében stagnált: 2022-ben 10 százalék, 2024-ben 9 százalék volt.
Az egy alkalmazottra jutó árbevétel 2024-ben az AI-nak leginkább kitett iparágakban háromszor gyorsabban nőtt (27 százalék), mint a legkevésbé érintett szektorokban (9 százalék).
„Az AI képességei már most valódi üzleti értéket teremtenek – mutat rá Kerekes Antal, a PwC Magyarország cégtársa. – Az ügynökalapú AI-megoldások vállalati szintű bevezetése azt mutatja, hogy a technológia és a megfelelő szervezeti kultúra kombinációja új lehetőségeket teremt a működés és értékteremtés újragondolására.”
A jelentés adatai cáfolják azt az elterjedt félelmet, hogy az AI csökkentené a munkahelyek számát vagy visszafogná a béreket. 2019 és 2024 között a kevésbé AI-érzékeny munkakörökben 65 százalékkal nőtt a foglalkoztatás, de az AI-nak jobban kitett pozíciókban is 38 százalékos növekedést mértek. Ezeket a munkaköröket két fő kategóriába sorolták:
– kutomatizálható szerepek – ahol az AI képes részfeladatokat önállóan elvégezni, illetve
– kiegészíthető szerepek – ahol az AI az ember munkáját segíti, támogatja.
Mindkét típus esetében nőtt a munkahelyek száma, a kiegészíthető szerepekben gyorsabban.
Az AI-nak jobban kitett iparágakban a bérek kétszer olyan gyorsan nőttek, mint a kevésbé érintett szektorokban – mind az automatizálható, mind a kiegészíthető munkakörök esetében. Azok a pozíciók, amelyek AI-készségeket igényelnek, minden vizsgált iparágban bérprémiumot kínáltak – ezek átlagosan 56 százalékkal magasabb fizetést jelentettek 2024-ben, szemben az előző évi 25 százalékkal.
Az ilyen munkakörök száma is gyorsabban nőtt, mint az összes álláshirdetésé: 7,5 százalékkal emelkedtek, miközben az összes hirdetés száma 11,3 százalékkal csökkent 2024-ben.
Kerekes Antal kiemelte: „Ahelyett, hogy az AI a munkahelyek számának csökkenéséhez vezetne, valójában szinte minden AI-érzékeny munkakörben növekedés tapasztalható – még azokban is, amelyeket könnyen automatizálhatónak gondolnánk. Az AI erősíti és szélesebb körben elérhetővé teszi a szakértelmet, lehetővé téve a munkavállalók számára, hogy nagyobb értéket teremtsenek, és magasabb szintű feladatokra összpontosítsanak.”
Az AI-jal érintett szerepekben a munkáltatók által keresett készségek 2024-ben 66 százalékkal gyorsabban változtak, mint egy évvel korábban (2023-ban ez 25 százalék volt). A formális végzettség szerepe is csökken: az AI által kiegészített munkák esetében a diplomát igénylő pozíciók aránya 66 százalékról 59 százalékra, az automatizált munkák esetében 53 százalékról 44 százalékra esett vissza 2019 és 2024 között.
A jelentés azt is megállapította, hogy az AI hatása nem egyenlő a nemek között: minden vizsgált országban több nő dolgozik AI-nak kitett munkakörben, így a változó készségigények rájuk aránytalanul nagyobb nyomást gyakorolhatnak.
„A mesterséges intelligencia gyors és folyamatos fejlődése nemcsak iparágakat, hanem az egész munkaerőpiacot átalakítja. Új készségekre és gondolkodásmódra van szükség – nemcsak most, hanem a jövőben is. Ezt a kihívást nem lehet pusztán toborzással megoldani: még ha egy vállalat meg is fizeti az AI-szakembereket, a felvételkor aktuális tudásuk gyorsan elavulhat. A technológiai fejlődéssel lépést tartani csak a folyamatos tanulást támogató rendszerekbe való befektetéssel lehet” - hangsúlyozta Gönczi Gyöngyi, a PwC Magyarország HR és szervezetfejlesztési tanácsadási csapatának vezetője.
A PwC jelentése öt konkrét lépést ajánl a vállalatoknak az AI hatékony kiaknázására:
1. Használjuk a mesterséges intelligenciát a teljes szervezeti szintű transzformáció előmozdítására.
2. Kezeljük az AI-t növekedési stratégiaként, ne csupán hatékonyságnövelő eszközként.
3. Fókuszáljunk az ügynökalapú (agentikus) AI-megoldásokra.
4. Fektessünk be a munkavállalók azon készségeinek fejlesztésébe, amelyek segítségével ki tudjuk aknázni az AI-ban rejlő lehetőségeket.
5. Építsünk bizalmat az AI alkalmazása köré, hogy felszabadíthassuk annak valódi transzformatív erejét.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.