Az előző hónaphoz képest átlagosan 2,1 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak 2025 áprilisában az Európai Unióban, de az egy évvel korábbi szintet így is meghaladták 0,6 százalékkal.
Az Eurostat tájékoztatása szerint 2025. áprilisban az EU egészét tekintve a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban átlagosan 0,5 százalékkal emelkedtek a termelői árak éves összevetésben, az energia ára 0,5 százalékkal csökkent, a gépek és berendezések gyártói 1,6 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek gyártói 1,0 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkek gyártói 2,1 százalékkal adták drágábban a termékeiket, mint 2024 áprilisában. (Az energiaszektoron kívül átlagosan 1,2 százalékos volt az áremelkedés.)
2025. áprilisban a tagállamok közül a legnagyobb éves termelőiár-emelkedést (a belföldi értékesítésben) Bulgáriában regisztrálták (+17,0 százalék), majd Írország (+5,4 százalék) és Görögország (+5,3 százalék) következik. A termelői árak átlagos szintje Litvániában (mínusz 3,4 százalék), Portugáliában (mínusz 2,4 százalék) és Csehországban (mínusz 1,4 százalék) csökkent a legnagyobb mértékben 2024. áprilishoz viszonyítva.
Magyarországon az ipari termelői árak átlagos szintje a belföldi értékesítésben márciushoz képest 1,0 százalékkal csökkent, de 3,9 százalékkal magasabb volt, mint 2024. áprilisban.
Az Eurostat adatsoraiból az is kiderül, hogy az átlagos belföldi termelői árszint mennyivel haladta meg 2025. áprilisban a 2021. évi szintet. Ebben a „versenyben” Magyarország toronymagasan vezet 86,9 százalékos drágulással. Négy éves távlatban 50 százalék feletti átlagos ipariár-emelkedéssel csupán Románia (+57,2 százalék) és Luxemburg (+50,4 százalék) „büszkélkedhet”. (Az uniós átlag 25,4 százalék.)
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.