A közös tulajdon használatára vonatkozó jog az ingatlan-nyilvántartásban

2025. 06. 02., 17:05

Hogyan használhatják a tulajdonostársak a közös tulajdonban álló ingatlant? Fel kell-e osztaniuk egymás között az ingatlan használatát? A használatra vonatkozó megosztást a tulajdonostársak sok esetben megállapodással rendezik. Bejegyezhető az ingatlan tulajdoni lapjára a közös tulajdon használatára vonatkozó jog? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A közös tulajdon használata

A közös tulajdon a tulajdonjognak a tulajdonostársak közötti eszmei megosztását jelenti. Ez nem jelent automatikus területi vagy más jellegű felosztást a közös tulajdonban álló dologra vonatkozóan. A törvény szerint a tulajdonostársak mindegyikét megilleti az ingatlan egészének birtoklása és használata. E jog korlátját jelenti ugyanakkor, hogy a birtoklásra és használatra vonatkozó jogot egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a dologhoz fűződő lényeges jogi érdekeinek sérelmére. Például az egyik tulajdonostárs nem zárhatja ki a többieket az ingatlan használatából.

A birtoklásra és használatra vonatkozó fenti előírás azonban nem zárja ki, hogy a tulajdonostársak az ingatlan használatát egymás között területileg, időben vagy más megosztással megosszák. Az ingatlan használatának megosztása és rendje több módon is kialakulhat. Például a tulajdonostársak közötti használati megállapodással, a tulajdonostársak szavazattöbbségén alapuló határozattal vagy bírósági ítélettel. A gyakorlatban leggyakrabban a tulajdonostársak közötti megállapodás fordul elő. Különösen, akkor, ha egy közös tulajdonú telken több lakóház van vagy közös tulajdonú épületben több önálló lakrész található. A banki hitelezhetőség tekintetében általában feltétel, hogy a tulajdonostársak között legyen használati megállapodás, amennyiben a közös tulajdonnak csak egy részét érinti a hitelfelvétel.

Közös tulajdon használatára vonatkozó jog bejegyzése

A korábbi ingatlan-nyilvántartási jogszabályok nem tették lehetővé a tulajdonostársak számára, hogy a közös tulajdon használatára vonatkozó jogokat bejegyeztessék a földhivataloknál vezetett ingatlan-nyilvántartásba. Például a használat megosztására vonatkozó megegyezések nem jelenhettek meg az ingatlan-nyilvántartásban. Ez többek között tulajdonosváltozáskor okozhatott gondot. Hiszen a használati megállapodás alapvetően a szerződő tulajdonostársakat köti. Bár a használati megállapodásban szerepelni szokott, hogy a jogutódokra is kiterjed, de ez kétségessé válhatott, ha a jogutód (pl. örökös) a használati megosztásról előzetesen nem tudott. Ilyenkor a tulajdonosváltozással együtt a tulajdonostársak közötti szerződéses megegyezés átszállása kétséges lehetett.

Az új törvény 2025-től lehetővé teszi, hogy a közös tulajdon használatára vonatkozó jogok az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyzésre kerüljenek. A közös tulajdon használatára vonatkozó jog bejegyezhető közös tulajdonban álló egész ingatlanra, egész tulajdoni illetőségre vagy ezek eszmei hányadára. Ugyancsak bejegyezhető a közös tulajdon használatára vonatkozó jog társasházi ingatlanra vagy az adott ingatlan természetben meghatározott vagy területnagyságban kifejezett részére. Nincs kizárva az sem, hogy ezt a jogot például időbeli megosztás alapján jegyezzék be.

A közös tulajdon használatára vonatkozó jog nem jegyezhető be olyan ingatlanra, amely a Földforgalmi törvény szerint földnek minősül (szántó, rét, legelő, szőlő stb.). A közös tulajdon használatára vonatkozó jog bejegyzése több előnnyel is járhat. Jogi szempontból a legfontosabb, hogy a bejegyzéssel e jogosultság bekerül a közhiteles ingatlan-nyilvántartásba. Ezáltal senki nem hivatkozhat eredményesen arra, hogy a közös tulajdon használatára vonatkozó jogról nem tudott vagy nem kellett tudnia. Így nem lehet kétséges, hogy a bejegyzett jogosultság a tulajdonosok jogutódaira is átszáll.

Mi szükséges a használatra vonatkozó jog bejegyzéséhez?

Ahhoz, hogy a közös tulajdon használatára vonatkozó jog az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerülhessen szükséges benyújtani az okiratot, amelyen a használati jog alapul. A közös tulajdon használatára vonatkozó jog következő okiratokon alapulhat:
– a felek egyhangú megállapodása vagy határozata,
– a felek szótöbbséges határozata,
– bírósági határozat,
– a társasház alapító okirata.

A közös tulajdonban álló egész ingatlan használatára vonatkozó jog bejegyzését a tulajdonostársak közösen kérhetik. A társasházi közös tulajdon használatára vonatkozó jog bejegyzését a társasház közös képviselője kérheti.

Amennyiben a használatra vonatkozó jogot a felek az ingatlan természetben meghatározott vagy területnagyságban kifejezett részére kívánják bejegyeztetni, akkor szükséges az ingatlan érintett részét ábrázoló és az ingatlanügyi hatóság által érvényes záradékkal ellátott változási vázrajz elkészítése és benyújtása is.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS