Erste-felmérés: 10-ből 7 magyar 200 ezer forintnál kevesebbet költ az idén nyaralásra

2025. 06. 03., 10:40

Sokan maximum egyhetes vakációt terveznek idén, amire a legtöbben maximum 100 ezer forintot (38 százalék), illetve 100–200 ezer forint közötti összeget (33 százalék) szánnak. A magyarok jellemzően előre spórolnak a nyári szabadságra, kevesen utaznak hitelből vagy a családtól, barátoktól kért kölcsönből – derül ki az Erste felméréséből.

A nyaralás a feltöltődés, a kikapcsolódás időszaka, a legtöbben azonban már a szabadságuk tervezésekor odafigyelnek a pénzügyi egészségükre is, és csak annyit költenek, amennyit a családi kassza elbír – derül ki az Erste ezer fő megkérdezésével készült felméréséből. A legtöbben nem adnak ki több pénzt ilyenkor, mint amit egyébként is ideálisnak tartanak egy nyaralás esetében. Ez fejenként legfeljebb 100 ezer forintot (38 százalék) vagy 100–200 ezer forint közötti összeget jelent (33 százalék), míg félmillió forintot meghaladó kiadással csupán 3 százalék számol.

A többség számára az ár fontos szempont (67 százalék), sokak számára pedig egyenesen a legfontosabb (27 százalék), és csupán a válaszadók 6 százaléka mondhatja el magáról, hogy kevésbé vagy egyáltalán nem fontos számára az ár, amikor arról kell dönteni, hol töltse a nyári szabadságot. Belföld úti célt a nyaralók 48 százaléka részesít előnyben, 29 százalék a külföldi utakat preferálja, míg 22 százalék mindkettőt szívesen választja.

A legtöbben nem költenek többet annál, amit a pénztárcájuk enged. A többség előre spórol a nyári vakációra, amelynek költségeit – legalább részben – a megtakarításából fedezi (72 százalék). A források között a második helyen a havi fizetés (43 százalék) áll, melyet a munkáltató által biztosított céges juttatások (15 százalék) követnek. Hitelből (2 százalék) vagy családi/baráti kölcsönből (1 százalék) csak kevesen finanszírozzák a nyári pihenést. A válaszok alapján a legtöbb pénzt a szállásköltségek emésztik fel, ezt követi az utazás, majd az étkezés, míg a legkevesebbet a nyaralás alatti egyéb programokra fordítják a megkérdezettek.

„A pénzügyi egészség megőrzését ma már a banki mobilapplikációk is számos szolgáltatással támogatják. Az Erste George App költéseket nyomon követő, monitorozó funkciójával például az ügyfelek egyszerűen áttekinthetik, mire mennyi pénzük ment el. Emellett mobilról is pár kattintással lehet nyitni ingyenesen bármennyi, szabadon elnevezhető CélBetét számlát, amellyel akár adott célra, például a nyári vakációra is elkezdhetünk már időben félretenni” – mondta el Mészáros Rita, az Erste ügyfélélmény menedzsment és piackutatás vezetője.

A legtöbben egy hetet szoktak nyaralni egy nyári szezonban (36 százalék), de sokan vannak azok is, akik csak néhány napra tudnak elutazni (27 százalék). Két hetet a válaszadók 25 százaléka, míg három vagy ennél is több hetet 9 százalékuk tölt el nyaralással. Idén minden tízedik megkérdezett válaszolt úgy, hogy idén nem tervez nyaralást, aminek elsősorban (61 százalék) anyagi okai vannak. A legtöbben kettesben utaznak (48 százalék), míg hárman 21 százalék, esetenként négy fővel pedig 19 százalék indul útnak. Sokan a családdal (48 százalék), illetve a párjukkal (34 százalék) nyaralnak, barátokkal (9 százalék), illetve egyedül (7 százalék) kevesebben vágnak neki.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS