Sokan maximum egyhetes vakációt terveznek idén, amire a legtöbben maximum 100 ezer forintot (38 százalék), illetve 100–200 ezer forint közötti összeget (33 százalék) szánnak. A magyarok jellemzően előre spórolnak a nyári szabadságra, kevesen utaznak hitelből vagy a családtól, barátoktól kért kölcsönből – derül ki az Erste felméréséből.
A nyaralás a feltöltődés, a kikapcsolódás időszaka, a legtöbben azonban már a szabadságuk tervezésekor odafigyelnek a pénzügyi egészségükre is, és csak annyit költenek, amennyit a családi kassza elbír – derül ki az Erste ezer fő megkérdezésével készült felméréséből. A legtöbben nem adnak ki több pénzt ilyenkor, mint amit egyébként is ideálisnak tartanak egy nyaralás esetében. Ez fejenként legfeljebb 100 ezer forintot (38 százalék) vagy 100–200 ezer forint közötti összeget jelent (33 százalék), míg félmillió forintot meghaladó kiadással csupán 3 százalék számol.
A többség számára az ár fontos szempont (67 százalék), sokak számára pedig egyenesen a legfontosabb (27 százalék), és csupán a válaszadók 6 százaléka mondhatja el magáról, hogy kevésbé vagy egyáltalán nem fontos számára az ár, amikor arról kell dönteni, hol töltse a nyári szabadságot. Belföld úti célt a nyaralók 48 százaléka részesít előnyben, 29 százalék a külföldi utakat preferálja, míg 22 százalék mindkettőt szívesen választja.
A legtöbben nem költenek többet annál, amit a pénztárcájuk enged. A többség előre spórol a nyári vakációra, amelynek költségeit – legalább részben – a megtakarításából fedezi (72 százalék). A források között a második helyen a havi fizetés (43 százalék) áll, melyet a munkáltató által biztosított céges juttatások (15 százalék) követnek. Hitelből (2 százalék) vagy családi/baráti kölcsönből (1 százalék) csak kevesen finanszírozzák a nyári pihenést. A válaszok alapján a legtöbb pénzt a szállásköltségek emésztik fel, ezt követi az utazás, majd az étkezés, míg a legkevesebbet a nyaralás alatti egyéb programokra fordítják a megkérdezettek.
„A pénzügyi egészség megőrzését ma már a banki mobilapplikációk is számos szolgáltatással támogatják. Az Erste George App költéseket nyomon követő, monitorozó funkciójával például az ügyfelek egyszerűen áttekinthetik, mire mennyi pénzük ment el. Emellett mobilról is pár kattintással lehet nyitni ingyenesen bármennyi, szabadon elnevezhető CélBetét számlát, amellyel akár adott célra, például a nyári vakációra is elkezdhetünk már időben félretenni” – mondta el Mészáros Rita, az Erste ügyfélélmény menedzsment és piackutatás vezetője.
A legtöbben egy hetet szoktak nyaralni egy nyári szezonban (36 százalék), de sokan vannak azok is, akik csak néhány napra tudnak elutazni (27 százalék). Két hetet a válaszadók 25 százaléka, míg három vagy ennél is több hetet 9 százalékuk tölt el nyaralással. Idén minden tízedik megkérdezett válaszolt úgy, hogy idén nem tervez nyaralást, aminek elsősorban (61 százalék) anyagi okai vannak. A legtöbben kettesben utaznak (48 százalék), míg hárman 21 százalék, esetenként négy fővel pedig 19 százalék indul útnak. Sokan a családdal (48 százalék), illetve a párjukkal (34 százalék) nyaralnak, barátokkal (9 százalék), illetve egyedül (7 százalék) kevesebben vágnak neki.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.