Értékpapír-állományok: közzétette az MNB a legfrissebb, 2024. júliusi adatokat

2024. 09. 09., 14:09

Az állampapírok, az egyéb kötvények, a jelzáloglevelek, a befektetési jegyek és a részvények állományainak mutatói.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának alakulása értékpapír fajtánként

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 1356 milliárd forinttal növekedett júliusban. Az összes állományon belül az állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állománya 36 milliárd forintot tett ki. A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán júliusban a Magyar Államkötvény és az Önkormányzati Magyar Államkötvény ki- és rábocsátások 352 milliárd forintot, a törlesztések 114 milliárd forintot tettek ki névértéken. A lakossági kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 119 milliárd forint értékű állománynövekedést eredményezett. A rövid lejáratú forint állampapírok piacán a diszkont kincstárjegy ki- és rábocsátások 520 milliárd forintot tettek ki, a lejárat és visszavásárlás 162 milliárd forint volt. A kamatozó instrumentumok (lakossági papírok) állománya 36 milliárd forinttal csökkent a hónap során. A forintban denominált papíroknál a hozamok csökkentek, az árváltozás 533 milliárd forinttal növelte az állományt. A devizában kibocsátott kormányzati értékpapírok piacán új kibocsátás és lejárat nem volt. Az árváltozás 108 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 41 milliárd forinttal csökkentette az állományt júliusban.

 A rezidens hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 61 milliárd forinttal növekedett júliusban. A tárgyhónapban a kibocsátások érteke 53 milliárd forintot tett ki, a lejárat és visszavásárlás nem volt. Az árváltozás 20 milliárd forinttal, a devizaárfolyam változása 0,3 milliárd forinttal növelte az állományt. A forintban kibocsátott jelzáloglevelek állománya 1 865 milliárd, a devizában kibocsátott jelzáloglevelek állománya 201 milliárd forintot tett ki július végén.

Az egyéb – nem központi kormányzat által kibocsátott - kötvények állománya júliusban 594 milliárd forinttal növekedett, melyből az MNB kötvények állománynövekedése 836 milliárd forintot tett ki. A hitelintézetek által kibocsátott kötvények állománya 7139 milliárd, a hitelintézeteken és az MNB-n kívüli egyéb szektorok által kibocsátott kötvények állománya 4309 milliárd forintot ért el a hó végén. Júliusban a nem pénzügyi vállalatok, a hitelintézetek és az egyéb pénzügyi közvetítők által kibocsátott kötvények esetében a ki- és rábocsátások értéke 46 milliárd forintot tett ki, a lejáratok és visszavásárlások értéke 383 milliárd forint volt. Az árváltozás 84 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 18 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya júliusban 344 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 579 milliárd forintot, az egyéb alapok értékpapírjai 20 459 milliárd forintot értek el az időszak végén. A tárgyhónapban az új kibocsátások értéke 56 milliárd forint, a lejáratoké 16 milliárd forint volt. Az árváltozás 111 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 3 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek piaci értékes állománya 460 milliárd forinttal növekedett a hónap során. Az állományokat tekintve a hitelintézeti részvények 6 259 milliárd, a nem pénzügyi vállalati részvények 6 816 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 87 milliárd forintot tettek ki július végén. A vezető papírok árfolyama többnyire emelkedett, a részvénypiaci kapitalizáció 3,6 százalékkal került feljebb az előző hónaphoz képest. Az árváltozás 275 milliárd forinttal növelte az állományt.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának tulajdonosi megoszlása

A külföldiek tulajdonában lévő értékpapírok tranzakcióból eredő állomány-növekedésén belül 635 milliárd forinttal nőtt az MNB által kibocsátott kötvények állománya. Szintén növekedett a tőzsdei részvények, a jelzáloglevelek és a befektetési jegyek állománya, a növekedés 222 milliárd, 24 milliárd és 3 milliárd forint volt. Ezzel szemben csökkent a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapírok és az egyéb kötvények állománya, a csökkenés 211 milliárd és 181 milliárd forintot tett ki.

A hitelintézetek tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően 758 milliárd forinttal növekedett júliusban. A kormányzati szektor által kibocsátott értékpapír, az MNB kötvény, a befektetési jegy és a jelzáloglevél állományuk növekedett, a növekedés 523 milliárd, 233 milliárd, 31 milliárd és 9 milliárd forint volt. Az egyéb kötvény és a tőzsdei részvény állományuk csökkent, a csökkenés 22 milliárd és 15 milliárd forintot tett ki a hónap során.

A háztartások (beleértve a háztartásokat segítő nonprofit intézményeket is) tulajdonában lévő értékpapírok állománya a vizsgált időszakban tranzakciókból eredően 325 milliárd forinttal nőtt. Ezen belül a háztartások 215 milliárd forinttal növelték állampapír tulajdonukat; ebből a hosszú lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 153 milliárd, a rövid lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 53 milliárd forint, a devizában kibocsátott állampapíroknál 9 milliárd forint állománynövekedés valósult meg. A tárgyhónapban a háztartások szintén növelték a befektetési jegy állományukat, a növekedés 150 milliárd forint volt. A tőzsdei részvények és az egyéb kötvények állománya csökkent, a csökkenés 38 milliárd és 13 milliárd forintot tett ki. A háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően növekedett a hónap során.

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok piaci értékes állományának tulajdonosi megoszlásán belül a pénzügyi vállalatok, az államháztartási szektor és a nem pénzügyi vállalatok állománya növekedett, a növekedés 1032 milliárd, 90 milliárd és 16 milliárd forintot tett ki, ezzel szemben a külföldiek állománya 12 milliárd forinttal csökkent. A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények együttes állománya 230 milliárd forinttal növekedett a hónap során. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 17., 12:17
Lehetséges, hogy a dolgot az eladó úgy adja el, hogy később vissza szeretné vásárolni. A visszavásárlásra vonatkozó lehetőség jogi úton is biztosítható az eladó részére. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024. 09. 17., 05:17
A hosszúra nyúló folyamatból menet közben értékes pályázók léphetnek ki, míg sokan azért vesznek részt feleslegesen a felvételiben, mert a rosszul megfogalmazott álláshirdetés miatt sokáig nem derül ki, hogy számukra valójában nem megfelelő a kiszemelt állás, vagy éppen nem alkalmasak annak betöltésére.
2024-09-17 18:17:00
A rövid távú lakáskiadás tiltása mellett voksolt a terézvárosi lakosok többsége, így 2026. január elsejétől betiltják az Airbnb-típusú szálláshelyeket a VI. kerületben. De mit jelent a helyi népszavazás eredménye jogi szempontból? A kérdésre dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója válaszol.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.