Tömegek mentik a pénzüket a kamatadók elől: közel a történelmi csúcshoz a TBSZ-ek száma

2024. 08. 08., 09:40

A kamatjövedelmekre kivetett szocho bevezetése óta 83,5 ezren nyitottak tartós befektetési számlát, több ezren NYESZ-t, hogy ne kelljen ezt megfizetni. Háromból két új értékpapírszámla már valamilyen adókedvezményes konstrukció. TBSZ-eken az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint az eredetileg ideiglenesen kivetett szocho előtt, ami most augusztustól már véglegessé vált – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

A befektetési piacon az idei év legnépszerűbb szolgáltatása a tartós befektetési számla (TBSZ) lehet. A különleges konstrukcióval ugyanis elkerülhető a 15 százalékos kamatadó és kamatjövedelmekre 2023 közepe óta kivetett 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho). Az így összesen 28 százalékos levonás fájdalmasan érinti a kisbefektetőket, nem meglepő, hogy egyre többen lépnek, és mentik meg a megtakarításukat az állami sarctól. Ezt veszélyhelyzeti rendelettel ugyan ideiglenesen vetették ki, de most augusztustól véglegessé vált, mivel bekerült a kötelezettség a szocho-törvénybe.

A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint az első félévben mintegy 58 ezer új TBSZ számlát nyitottak a magyarok, a szocho bevezetése óta pedig már 83,5 ezret, ezzel a TBSZ-ek száma 357 545-re emelkedett. A történelmi csúcstól ez még elmarad, hiszen 2017 végén 360 ezer fölött tetőzött az ilyen értékpapírszámlák száma, de annyira népszerű a termék, hogy hamarosan valószínűleg megdönti a rekordot, hiszen az idén megnyitott értékpapírszámlák kétharmada valamilyen adókedvezményes konstrukció. 

A kamatadós értékpapírok harmada lehet TBSZ-en

TBSZ-eken az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint egy évvel ezelőtt, a szocho kivetése előtt. A 2019 júniusától kibocsátott magyar állampapírokon elért nyereség kamatadó- és szocho-mentes, vagyis igazából csak a többi értékpapírt érdemes TBSZ-en tartani. A magyar kisbefektetők a magyar állampapírokon túl hazai és külföldi értékpapírokban mintegy 16 ezer milliárd forintot tartottak június végén, vagyis ennek az állománynak a harmada már TBSZ-en lehetett – írja a Bank360.hu. 

A TBSZ-piac fellendüléséből főleg a brókercégek profitáltak sokat. Az elmúlt egy évben frissen nyitott számlák több mint felét, 43 ezret befektetési vállalkozásoknál hozták létre, nem egészen 40 ezret bankoknál, fióktelepként működő befektetési szolgáltatóknál pedig 417-et. 

Kicsiben is el lehet kezdeni

Egy átlagos ügyfél jelenleg 15 millió forintot tart TBSZ-en, de ez a konstrukció nem csak a vagyonos privátbanki és prémium ügyfélkör számára érhető el, hiszen már 25 ezer forintnyi befektetéssel meg lehet nyitni a számlát. A TBSZ futamideje 1+5 év. A megnyitás esztendeje a gyűjtőév, amelynek végéig szabadon tehet be friss pénzt az ügyfél a számlára. Ezt követően a számlát lezárják, az azon lévő értékpapírokkal viszont továbbra is lehet kereskedni. 

Részkivételre három év után van lehetőség, ekkor már csak 10 százalék a kamatadó. Teljes adómentessé 5 év után válik az értékpapírok nyeresége, az ötödik év végén a számla automatikusan megszűnik, ha csak nem nyilatkozik az ügyfél arról, hogy újraindítja. Természetesen a TBSZ-t meg lehet szüntetni korábban is, akár már a gyűjtőévben, vagy az első, második évben is, csak ebben az esetben az adókedvezményt elveszíti az ügyfél, magyarán az értékpapírok nyereségére ugyanolyan adókat kell fizetnie, mintha normál értékpapírszámlán tartotta volna azokat. 

A negyedik nyugdíjpillér is megszilárdult

A jegybank 2013 elejéig visszamenőleg vezet statisztikát az úgynevezett nyugdíj-előtakarékossági számlákról (NYESZ). Ez a konstrukció azóta folyamatosan veszített a népszerűségéből, az akkori 170 ezer számlából tavaly őszre alig 89 ezer maradt. Az idén viszont a NYESZ is újra erőre kapott, a tavaly szeptemberi mélypont óta 3700-zal nőtt a számlák száma, a félév végén már megközelítette a 93 ezret. NYESZ-en 538 milliárd forintnyi értékpapírt tartanak most a befektetők, vagyis egy átlagos számlaegyenleg 5,8 millió forint körül van.

A NYESZ még nagyobb adókedvezménnyel kecsegtet, mint a TBSZ, hiszen az adott évi befizetésekre személyi jövedelemadó-kedvezmény is kérhető, amelynek mértéke 20 százalék, maximum 100 ezer forint, vagyis már évente 500 ezer forinttal maximalizálni lehet a visszatérítést. A kivétel szabályai viszont szigorúbbak, csak a nyugdíjkorhatár elérése, vagy minimum tíz év várakozás után lehet adómentesen felvenni a NYESZ-ről a pénzt. Aki korábban szeretne hozzájutni, annak nemcsak a kamatadót és a szochót kell megfizetnie, de az igénybe vett szja-kedvezményeket is bevasalhatják rajta.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS