Mi is az a helyi népszavazás, ami megváltoztatja a lakásbérleti piacot Terézvárosban?

2024. 09. 17., 18:17

A rövid távú lakáskiadás tiltása mellett voksolt a terézvárosi lakosok többsége, így 2026. január elsejétől betiltják az Airbnb-típusú szálláshelyeket a VI. kerületben. De mit jelent a helyi népszavazás eredménye jogi szempontból? A kérdésre dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója válaszol.

Közvetlen döntéshozás helyi ügyekben

A népszavazásról szóló törvény szerint a demokratikus hatalomgyakorlás során a választópolgárok nem csak a megszokott módon, önkormányzati és országgyűlési képviselők választásával határozhatják meg a jövő irányát. Lehetőségük van a közösségüket érintő kiemelt kérdésekben a közvetlen döntéshozatalra is – kezdi az ingatlan.com portálon megjelent cikkét dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója.

Lényeges kérdések eldöntése során a polgárok közvetlenül, helyi vagy országos népszavazás útján határozhatnak. A helyi népszavazást jellemzően olyan fontos tárgyban kezdeményezik, amely közvetlenül érinti a településen, vagy annak egy meghatározható részén élő állampolgárok mindennapjait.

A helyi népszavazás szabályai és fajtái

Helyi szinten népszavazást kezdeményezhet az önkormányzati képviselő-testület tagjainak legalább egynegyede, a képviselő-testület bizottsága, vagy a helyi önkormányzati rendeletben meghatározott számú választópolgár. Ez a szám nem lehet kevesebb a választópolgárok tíz százalékánál, és nem lehet több a választópolgárok huszonöt százalékánál.

Nem lehet minden témában helyi népszavazást kiírni. Így többek között nem lehet referendum tárgya az önkormányzata költségvetése, zárszámadása, a helyi adók léte vagy mértéke, a képviselő-testület hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítás, vagy a képviselő-testület feloszlásának kimondása.

A helyi népszavazás lehet mérlegelésen alapuló népszavazás, kötelezően elrendelendő vagy ügydöntő népszavazás. Az utolsó, az ügydöntőnek nevezett népszavazás abban különleges, hogy a szavazók által hozott döntés kötelező a képviselő-testületre. A szavazás eredményének megfelelő rendeletet kell ezt követően megalkotniuk, amely a kihirdetésétől számítva egy évig kötelező.

Mi történt Terézvárosban?

Ilyen ügydöntő népszavazás zajlott most le Budapesten, a 6. kerületben (Terézváros), ahol az önkormányzat kezdeményezte a népszavazást. A szavazóknak abban a kérdésben kellett 2024. szeptember 2. és 15. napja között dönteniük, hogy:

Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását Airbnb-típusú szálláshelyként?

Más országokban is felmerült már ez a kérdés, ahol a rövid távú lakáskiadás nagymértékben alakította át a főként turisztikai célpontként működő városok, tengerhez közel eső települések ingatlanpiacát. A kérdés egyrészt az élhető lakókörnyezetet, megfizethető lakóingatlanokat elérni célzó helyben lakók, másrészt a világméretűvé vált turizmus folyamatát gazdaságilag hasznosítani igyekvő magán-, és intézményi befektetők ellentétes álláspontja között alakult ki.

A VI. kerületi népszavazás eredménye és hatásai

A terézvárosi referendumon 6083 állampolgár vett részt, ami 20,52 százalék mértékű részvételt jelentett. Közülük 53,67 százalék szavazott arra, hogy tiltsák be a kerületben a társasházi lakások Airbnb-típusú, rövid távú kiadását. A terézvárosi önkormányzat tájékoztatása alapján meg is fogják hozni a szükséges rendeletet, amely 2026. január 1-jén lép majd hatályba. Akik eddig ingatlanaikat a rövid távú kiadás útján hasznosították, azoknak ezen időpontig kell majd a használati módot megváltoztatni. Az önkormányzat a hírek szerint igyekszik segíteni az ingatlantulajdonosoknak azzal, hogy maga is részt kíván majd venni az érintett lakások bérbeadásának megszervezésében.

A közvetlen demokráciának ez a döntése nagyban megváltoztatja a terézvárosi ingatlanpiacot. Ennek eddig lényeges jellemzője volt, hogy a lakások hasznosítása a most, 2026. január 1-től megtiltott módszerrel történt. A kerületben lakás vásárlók jelentős százaléka nem lakhatásra, hanem befektetési, üzleti hasznosítási célból keresett itt ingatlant. Számos társasház alakult át lakóhelyből szinte kizárólag Airbnb ingatlanokat működtető üzleti lokációvá. Emiatt az esetlegesen ott maradt, életvitelszerűen ott lakó lakástulajdonosok, lakásbérlők élete hátrányosan megváltozott. Feltehetően ez generálta a szavazópolgárokban a választott képviselőik felé is megfogalmazott igényüket, hogy ezen változtatni akarnak.

Érdekes példája ez a döntés a demokratikus működésnek, és feltehetően első fecskeként jelentkezik, amelyet várhatólag további budapesti kerületek, más települések is követni fognak. Sőt, a politikai nyilatkozatok szerint akár országos szintű szabályozásváltozást is generálhat – zárja gondolatmenetét dr. Zalavári György.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS