A biztosítók szerződésállománya közel 7, a díjbevételük 12 százalékkal nőtt a II. negyedévben

2024. 09. 04., 15:04

A magyarországi biztosítók 2024. II. negyedévi szerződésállománya 6,9 százalékkal, 870,7 milliárd forintos együttes díjbevételük pedig 11,8 százalékos haladta meg az egy évvel korábbit – tájékoztatott a jegybank.

Szerződésállomány

2024. II. negyedév végén az MNB által felügyelt 22 biztosítóintézet teljes szerződésállományában 6,9 százalékos növekedés tapasztalható az egy évvel korábbihoz képest, mely több, mint 1 millió új szerződést jelent, döntően a nem élet üzletági 8,05 százalékos szerződésszám emelkedés következményeként, az élet üzletági szerződésszám kismértékű emelkedése mellett (0,6 százalék). Mindezek eredményeként a szerződésszám 2024. II. negyedév végén megközelítette a 16 millió darabot.

2024. II. negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva szektor szinten megállapítható, hogy mind az élet, mind pedig a nem élet szerződések tekintetében csekély szerződésszám növekedés következett be (0,3 százalék, illetve 0,5 százalék).

2024. II. negyedévben az élet ági termékek közül a haláleseti biztosítások, míg a nem élet ági termékek esetében a jármű felelősségbiztosítás rendelkezett a legjelentősebb állománnyal.

Díjbevétel

A szektor 2024. II. negyedéves halmozott díjbevétele 870,7 milliárd forint volt, amely 11,8 százalékkal magasabb az előző év ugyanazon időszakának értékéhez képest, az életági díjak 7,9 százalékos és a nem életági díjak 14,1 százalékos növekedésének eredőjeként. Az élet üzletági halmozott díjbevétel 10,3 százaléka egyszeri díjas szerződésekből, míg 17,8 százaléka eseti befizetésekből származik.

Az előző negyedévhez viszonyítva a 2024. II. negyedéves díjbevétel 9,9 százalékos csökkenést mutat, az élet üzletágban tapasztalható 8,2 százalékos növekedés, valamint a nem élet üzletágban megfigyelhető nagymértékű, 19 százalékos díjbevétel csökkenés hatására. (A nem életbiztosításoknál tapasztalható II. negyedéves kiugró értékek oka abban keresendő, hogy egyes nem élet termékcsoportokat éves gyakoriságú díjfizetés jellemez, így jelentősen megnövelve a bázisértéket. Ez a jelenség minden év II. negyedévében megfigyelhető.)

2024. II. negyedévben a legmagasabb negyedéves díjbevételt az élet ági termékek közül a unit-linked biztosítások adják, míg a nem élet ági termékek esetében a jármű felelősségbiztosítás ért el.

A 2024. II. negyedévi díjbevétel 40 százaléka az élet üzletágból, míg 60 százaléka a nem élet üzletágból származott.

Adózott eredmények, 2023

A biztosítók 2023. évi adózott eredménye 21,8 milliárd forintot ért el, ez 38,7 százalékos csökkenést mutat az előző évi értékhez képest, melyben tükröződik a 2022-ben bevezetett és 2023-ban is fenntartott szektoriális pótadó hatása. A 2023. évet tizennégy biztosító nyereséggel, nyolc biztosító pedig veszteséggel zárta.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-13 18:13:00
A hazai partnerek mellett a térség autógyárait is kiszolgáló központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházás eredményeként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.