Ez az új eszköz csökkentheti a szívelégtelenséggel kapcsolatos kórházi kezeléseket

Ez az új eszköz csökkentheti a szívelégtelenséggel kapcsolatos kórházi kezeléseket
Gábor János  |  2024. 05. 14., 13:10

Kimutatták egy már létező, nem invazív gyógyászati eszközről, hogy a hozzá kifejlesztett új monitorozási technológia alaposan visszafoghatja a mindenhol túlterhelt egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást.

Az Analog Devices új monitorozási technológiájának köszönhetően sikeresen le lehetne csökkenteni az egészségügyi intézmények leterheltségét – legalábbis azokban az esetekben, amikor a betegek szívelégtelenség miatt kerülnek kórházba. A Glasgow-i Egyetem European Journal of Heart Failure című szakfolyóiratban megjelent tanulmánya alapján az ún. Sensinel Cardiopulmonary Management System – ami egy nem invazív eszköz – a beteg mellkasára helyezve nagyon hatásos diagnosztikát képes lefuttatni. A Sensinel több érzékelő segítségével mér, számos fiziológiai paramétert, hogy megállapítsa például a szívben felgyülemlett folyadék szintjét. Ez kulcsfontosságú adat annak megítéléséhez, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegeknek szükségük van-e orvosi beavatkozásra.

Napjainkban a szívelégtelenségben szenvedő betegeket gyakran többször is kórházba kell szállítani, hogy a folyadéktorlódás enyhítése érdekében intravénás vízhajtókkal kezeljék őket. A pangás kimutatásának jelenlegi módszerei drága, invazív megfigyelésre épülnek, melynek során speciálisan kialakított pacemakereket, vagy közvetlenül a tüdőbe ültetett érzékelőket használnak.

A glasgow-i tudósok megállapították, hogy a Sensinel képes kimutatni a folyadékszint változását azoknál a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, akiket kórházi kezelésre vettek fel, folyadékeltávolítás céljából. A betegeknek elég csupán naponta kétszer néhány percig viselni az eszközt, majd az adatokat Bluetooth-on keresztül egy alkalmazásba másolni, hogy később az egészségügyi szakemberek akár távolról is kiértékelhessék. A glasgow-i csapat szerint a tanulmány azt mutatja, hogy az eszköz képes csökkenteni a kórházi felvételeket.

„Ez az innovatív rendszer számos létfontosságú mérést rögzít, szorosan illeszkedve azokhoz a mérőszámokhoz, amelyekre a klinikai gyakorlatban támaszkodunk a folyadéktúlterhelés azonosítása érdekében – magyarázta Pardeep Jhund, a Glasgow-i Egyetem kardiológiai és epidemiológiai professzora, egyben a vonatkozó tanulmány vezető szerzője. Mivel az eszközt úgy tervezték, hogy otthon is használható legyen, reméljük, hogy a jövőben betegeknek is odaadhatjuk az eszközt, ezzel korán észlelhetjük a folyadékfelhalmozódást, módosíthatjuk a gyógyszerezésüket, és megelőzhetjük a költséges kórházi felvételüket. Mivel az eszközt naponta kétszer csak kevesebb mint öt percig kell viselni, ez valódi alternatívája lehet a drága, beültetett vagy a folyamatosan viselendő monitoroknak.”

A tanulmányhoz szükséges kutatásba vizsgálatba 66 beteget vontak be, köztük olyanokat, akiket a glasgow-i Queen Elizabeth Egyetemi Kórház és a Skót Nemzeti Fejlett Szívelégtelenségi Állomás vett fel. Bár a jövőben valóban hasznos eszköznek tűnik, és az egészségügyi rendszerek számára mind a leterheltség, mind pedig a magas költségek csökkentése miatt megérné betegeknek kiadni a Sensinelt, fontos leszögezni, hogy a kutatást maga a gyártó Analog Devices finanszírozta. Ez persze még nem értékteleníti el a tanulságot, mely szerint léteznek a szívelégtelenség vizsgálatára olcsó, megbízható, nem invazív technológiák, amelyek nagy terhet vennének le mind az egészségügyi dolgozók, mind pedig a betegek válláról, hiszen egy ilyen berendezés otthoni használatával tényleg csak indokolt esetben, nem pedig az első gyanúra kerülnének kórházba a páciensek.

Főoldali kép: Drazen Zigic - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS