Közös AI gyárakban fejleszt robotokat és önvezetést az NVIDIA és a Foxconn

Közös AI gyárakban fejleszt robotokat és önvezetést az NVIDIA és a Foxconn
2023. 10. 20., 14:20

Góliátok fogtak össze olyan mesterséges intelligencia üzemek létesítésére, amelyekben önvezető autózást támogató alkalmazásokat, még generatívabb AI-eszközöket és újgenerációs robotrendszereket fognak fejleszteni.

Összefog az iPhone-ok legnagyobb gyártójaként aposztrofált Foxconn és a világ legnagyobb AI-chipgyártója, az NVIDIA. Az együttműködést közös sajtóközleményben hozták nyilvánosságra. Mint írják, a cél olyan AI-gyáraknak nevezett adatközpontok és alkalmazások széles körének létrehozása és működtetése, amelyek a nyelvi alapú generatív AI-szolgáltatásokon kívül gyártási és ellenőrzési munkafolyamatok digitalizálását, illetve AI-alapú elektromos jármű- és robotikai platformok fejlesztését támogatják.

„Kialakult a gyártás új típusa: az intelligencia gyártása. Az ezt előállító adatközpontok pedig az AI-gyárak. A Foxconn, a világ legnagyobb gyártója rendelkezik kellő szakértelemmel és a méretekkel ahhoz, hogy globálisan építsen AI-gyárakat. Örömmel bővítjük ki velük évtizedes partnerségünket, hogy felgyorsítsuk az AI ipari forradalmát” – vezette le Jensen Huang, az NVIDIA alapító-vezérigazgatója szerdán, a Foxconn éves technológiai bemutatóján, Tajpejben.

Az eseményen kiderült: az AI-gyárak az NVIDIA gyorsított számítási platformjára, valamint a legújabb GPU-kínálatára, köztük a GH200 Grace Hopper Superchipre és az NVIDIA AI Enterprise szoftverre épülnek majd.

„A legfontosabb, hogy az NVIDIA és a Foxconn együtt építi meg ezeket a gyárakat. Segíteni fogjuk az egész iparágat abban, hogy sokkal gyorsabban lépjen át az új AI-korszakba” – fűzte hozzá a szintén színpadra lépő Young Liu, a Foxconn elnök-vezérigazgatója. A cég rendezvényén elhangzott: a vállalat az NVIDIA kínálatát az autonóm autóflották, a robotrendszerek és az intelligens városok fejlesztéséhez fogja használni.

Az NVIDIA kedvező együttműködési lehetőségnek nevezte a megállapodást, amit éppen jókor, nem sokkal azután jelentettek be, hogy a vállalat részvényeinek árfolyama csökkenő tendenciába lépett. Ennek oka az volt, hogy az Egyesült Államok kormánya korlátozás alá vonta a Kínába szállítható AI-chipeket, mert nem szeretné, ha az ázsiai diktatúra amerikai technológiákkal, például az NVIDIA fejlett félvezetőivel jutna előnyhöz a fegyverkezési versenyben.

A legutóbbi rendelet szállítási szünetet rendel el az NVIDIA Kínába szánt A800-as és H800-as chipjei tekintetében, pedig a Huang vezette vállalat ezeket kifejezetten arra a piacra gyártotta.

A két nagy technológiai szereplő az év elején jelentette be, hogy partnerséget köt autonóm járművek platformjainak fejlesztésére. A számítástechnikai forradalom új korszakában ez azt jelenti, hogy a Foxconn autóiban NVIDIA félvezetőkön futó generatív AI-eszközök fognak duruzsolni. Egy másik sajtóközleményben a vállalat azt is bejelentette, hogy a Foxconn az NVIDIA DRIVE megoldások - köztük az NVIDIA DRIVE Orin és a DRIVE Thor - egész sorát fogja használni EV-víziójának megvalósításához. A Foxconn egyelőre kis számban gyárt elektromos autókat, de hatalmas tervei vannak: 2025-re 5 százalékos részesedést szeretne elérni az EV-k világpiacán.

Gábor János

Főoldali kép: Jensen Huang (balra) és Young Liu, a Foxconn tajpeji rendezvényén.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS