Góliátok fogtak össze olyan mesterséges intelligencia üzemek létesítésére, amelyekben önvezető autózást támogató alkalmazásokat, még generatívabb AI-eszközöket és újgenerációs robotrendszereket fognak fejleszteni.
Összefog az iPhone-ok legnagyobb gyártójaként aposztrofált Foxconn és a világ legnagyobb AI-chipgyártója, az NVIDIA. Az együttműködést közös sajtóközleményben hozták nyilvánosságra. Mint írják, a cél olyan AI-gyáraknak nevezett adatközpontok és alkalmazások széles körének létrehozása és működtetése, amelyek a nyelvi alapú generatív AI-szolgáltatásokon kívül gyártási és ellenőrzési munkafolyamatok digitalizálását, illetve AI-alapú elektromos jármű- és robotikai platformok fejlesztését támogatják.
„Kialakult a gyártás új típusa: az intelligencia gyártása. Az ezt előállító adatközpontok pedig az AI-gyárak. A Foxconn, a világ legnagyobb gyártója rendelkezik kellő szakértelemmel és a méretekkel ahhoz, hogy globálisan építsen AI-gyárakat. Örömmel bővítjük ki velük évtizedes partnerségünket, hogy felgyorsítsuk az AI ipari forradalmát” – vezette le Jensen Huang, az NVIDIA alapító-vezérigazgatója szerdán, a Foxconn éves technológiai bemutatóján, Tajpejben.
Az eseményen kiderült: az AI-gyárak az NVIDIA gyorsított számítási platformjára, valamint a legújabb GPU-kínálatára, köztük a GH200 Grace Hopper Superchipre és az NVIDIA AI Enterprise szoftverre épülnek majd.
„A legfontosabb, hogy az NVIDIA és a Foxconn együtt építi meg ezeket a gyárakat. Segíteni fogjuk az egész iparágat abban, hogy sokkal gyorsabban lépjen át az új AI-korszakba” – fűzte hozzá a szintén színpadra lépő Young Liu, a Foxconn elnök-vezérigazgatója. A cég rendezvényén elhangzott: a vállalat az NVIDIA kínálatát az autonóm autóflották, a robotrendszerek és az intelligens városok fejlesztéséhez fogja használni.
Az NVIDIA kedvező együttműködési lehetőségnek nevezte a megállapodást, amit éppen jókor, nem sokkal azután jelentettek be, hogy a vállalat részvényeinek árfolyama csökkenő tendenciába lépett. Ennek oka az volt, hogy az Egyesült Államok kormánya korlátozás alá vonta a Kínába szállítható AI-chipeket, mert nem szeretné, ha az ázsiai diktatúra amerikai technológiákkal, például az NVIDIA fejlett félvezetőivel jutna előnyhöz a fegyverkezési versenyben.
A legutóbbi rendelet szállítási szünetet rendel el az NVIDIA Kínába szánt A800-as és H800-as chipjei tekintetében, pedig a Huang vezette vállalat ezeket kifejezetten arra a piacra gyártotta.
A két nagy technológiai szereplő az év elején jelentette be, hogy partnerséget köt autonóm járművek platformjainak fejlesztésére. A számítástechnikai forradalom új korszakában ez azt jelenti, hogy a Foxconn autóiban NVIDIA félvezetőkön futó generatív AI-eszközök fognak duruzsolni. Egy másik sajtóközleményben a vállalat azt is bejelentette, hogy a Foxconn az NVIDIA DRIVE megoldások - köztük az NVIDIA DRIVE Orin és a DRIVE Thor - egész sorát fogja használni EV-víziójának megvalósításához. A Foxconn egyelőre kis számban gyárt elektromos autókat, de hatalmas tervei vannak: 2025-re 5 százalékos részesedést szeretne elérni az EV-k világpiacán.
Gábor János
Főoldali kép: Jensen Huang (balra) és Young Liu, a Foxconn tajpeji rendezvényén.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.