Kész a digitális iker a kecskeméti Mercedes gyárhoz

Kész a digitális iker a kecskeméti Mercedes gyárhoz
2023. 09. 22., 16:22

A digitális ikrek segítségével gyártást optimalizáló és konfiguráló Nvidia Omniverse rendszer a Mercedes-Benz németországi, kínai és magyar üzemeiben egyaránt bevezetésre kerül.

A Mercedes-Benz az Nvidia Omniverse rendszerének segítségével digitális ikreket használ a gyártás előkészítéséhez és felhangolásához. Ez egy olyan platform, ami a gyártási és összeszerelési létesítmények tervezéséhez, együttműködéséhez és működtetéséhez szükséges univerzális helyszínleíró (OpenUSD) alkalmazások fejlesztésére szolgál - sorolja az Nvidia közleménye.

Hozzáteszik: a Mercedes-Benz új gyártási technikái a németországi Rastattban, a magyarországi Kecskeméten és a kínai Pekingben működő üzemekben teszik lehetővé a következő generációs járműportfólió gyártásának beindítását. „A 'Digital First' megközelítés fokozza a hatékonyságot, elkerülhetővé teszi a hibákat és időt takarít meg, így a Mercedes-Benz MO360 gyártási rendszer rugalmasságában és intelligenciájában is komoly előrelépést jelent.”

Az autógyártó MO360 gyártási rendszere lehetővé teszi elektromos, hibrid és gázüzemű modellek ugyanazon a gyártósoron történő előállítását, és fel is skálázza az EV-k gyártását. Ennek a megoldásnak a segítségével a Mercedes autói a járműszoftverek legújabb verzióival gördülhetnek majd le a szerelőszalagról.

A gyártást ún. digitális ikrek segítségével teszik minél optimálisabbá. Az Omniverse rendszerben a Mercedes-Benz összeszerelő gyártósorai tűpontos digitális szimulációkkal tehetők próbára, illetve állíthatók vagy konfigurálhatók át. A rendszer további előnye, hogy a gyártó közvetlenül kapcsolatba léphet vele a beszállítókkal, így a koordinációs folyamatok időtartamát akár 50 százalékkal is csökkenteni tudja. A Mercedes úgy véli, a digitális iker használata megduplázza az összeszerelőcsarnok kialakításának sebességét, miközben javítja a folyamatok minőségét is.

„Az NVIDIA Omniverse és a mesterséges intelligencia segítségével a Mercedes-Benz egy összekapcsolt, digitális alapú megközelítést épít ki a gyártási folyamatok optimalizálására, ami végső soron csökkenti az építési időt és a gyártási költségeket – magyarázta Rev Lebaredian, az Nvidia szimulációs technológiai alelnöke a közleményt megelőző, szerdai virtuális tájékoztatóban.

„A Mercedes-Benz a mesterséges intelligencia, az MB.OS és az NVIDIA Omniverse alapú digitális ikertestvér MO360 ökoszisztémába történő integrációjának köszönhetően az autógyártás új korszakát indítja el” – méltatta a partnerség eredményeit Jörg Burzer, a Mercedes-Benz Group AG igazgatótanácsának termelésért, minőségért és ellátási láncért felelős tagja.

A mesterséges intelligencia alkalmazásának bevezetése az energia- és költségmegtakarítás új távlatait is megnyitja. A gyártó rastatti üzemben úttörő szerepet kap a digitális gyártás, például a festéküzemben. A Mercedes itt a kísérleti tesztelés során, a releváns részfolyamatok felügyeletére használta az AI-t, és végül 20 százalékos energiamegtakarítást sikerült elérnie vele. A szoftveresen definiált járművek fejlesztése terén egyébként szintén együttműködik az Nvidiával, ami a DRIVE Orin rendszerchipet és a DRIVE szoftvert bocsátja rendelkezésére. Az intelligens vezetési képességeket ráadásul megint csak az Omniverse-re épülő NVIDIA DRIVE Sim platformon tesztelik és hitelesítik.

A kecskeméti az első digitális iker

A kecskeméti gyár összeszerelő sorai már az újonnan bevezetett Mercedes Modular Architecture-re épülő járművek gyártását is lehetővé teszik. Ezt a folyamatot az Nvidia beszámolója szerint eleve virtuálisan, az Omniverse digitális ikrei által fejlesztették ki, és a kecskeméti az első olyan Mercedes gyár, ami teljes digitális ikertestvérrel rendelkezik. Ez egyrészt azt teszi lehetővé, hogy a fejlesztés az összeszerelés szívében is megvalósítható legyen, másrészt pedig azt, hogy az üzem beszállítói és tervezői interaktív módon lépjenek kapcsolatba egymással, egy virtuális környezetben, így a termelési lehetőségek és az automatizálás szintjén történő változtatások valós időben beépíthetők és validálhatók. Ezzel az új gyártósorok gyorsabban elérik a maximális kapacitást, és csökkentik az utómunkák vagy kényszerleállások kockázatát.

Gábor János

Főoldali kép: Nvidia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS