Európa élmezőnyébe kerültek a magyar háztartások hitelfelvételben

2024. 08. 30., 21:30

A friss adatok megerősítik, hogy a magyarok ugyan óvatosan vásárolnak, de a korábbihoz képest rendkívüli ütemben veszik fel a hiteleket. Ezzel a növekedéssel Európa élmezőnyében vagyunk, lakáshitelből kétszer annyi fogy, mint tavaly – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. A vállalati hitelezés viszont a földbe állt, a szerződések értéke stagnál.

Nagyon erős második negyedévet zártak a hazai bankok a lakossági hitelekben a Magyar Nemzeti Bank felmérésének adatai szerint. A háztartások hitelei három hónap alatt mintegy 281 milliárd forinttal bővültek a folyósítások és törlesztések egyenlegeként. Ezzel a hitelállomány éves növekedési üteme 6,0 százalékra gyorsult az előző negyedév végi 4,2 százalékról. Ez az MNB szerint olyan gyors ütemű bővülés, hogy a hazai hiteldinamika európai uniós összehasonlításban az első negyedben helyezkedik el, és a visegrádi régió országaiban megfigyelt átlagos növekedési ütem felett alakult (4,2 százalék). 

Bejött a CSOK Plusz és a THM-plafon a lakáshitelpiacon

A lakossági új hitelszerződések összege a második negyedévben 731 milliárd forint lett, 76 százalékkal több, mint 2023 ugyanezen időszakában. Igaz viszont az is, hogy tavaly a magas kamatoknak miatt a lakáshitelek csúnyán visszaestek. Az idén azonban fordult a kocka, és lakáshitelekből 167 százalékkal többet értékesítettek, mint tavaly. A személyi kölcsönök azonban már tavaly is jól mentek, az idén mégis 55 százalékkal nőtt a folyósítás. 

A második negyedévben megkötött lakáshitel-szerződések száma az állományhoz képest visszafogottabb mértékben, 57 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Vagyis a hitelezés jelentős növekedésében a megemelkedett kölcsönösszegek játszottak döntő szerepet: míg 2023. júniusban 11,3 millió forint volt a lakáshitelek átlagos szerződéses összege, addig 2024. júniusban már 18,4 millió forintot vettek fel az ügyfelek. 

Ehhez hozzájárult az év elején indult CSOK Plusz program korábbinál jóval magasabb maximális összege is. 2024 második negyedévében az államilag kamattámogatott hitelek aránya az újonnan szerződött lakáshiteleken belül 24 százalékot tett ki, míg egy évvel korábban ez az arány 20 százalék volt. 

Könnyebben adnak a bankok kölcsönt

2024 júniusában a bankok átlagosan 6,4 százalékos kamattal (THM: 6,7 százalék) nyújtották a piaci alapú lakáshiteleket, az államilag kamattámogatott konstrukciókat is figyelembe véve pedig a teljes lakáshitelpiacon az ügyfelek által fizetendő átlagos kamat 5,6 százalékot tett ki. A második negyedévben szerződött piaci alapú lakáshitelek 96 százalékát nyújtották a bankok a 7,3 százalékos önkéntes THM-plafon alatti teljes hitelköltséggel.

A jegybank Hitelezési felmérésére adott válaszok alapján 2024 második negyedévében a pénzintézetek a lakáscélú és a fogyasztási hitelek esetében is lazítottak az árjellegű feltételeiken, vagyis olcsóbbak lettek a hitelek. Az év hátralévő részében pedig arra számítanak, hogy fedezetlen hitelek (például a személyi kölcsönök) iránt tovább fokozódik majd a kereslet, a lakáshiteleknél viszont már nem várnak további élénkülést. 

Csak a nagyvállalatoknak kell a bankok pénze

A hitelintézetek nem-pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelállománya 313 milliárd forinttal bővült 2024 második negyedévében, ezzel az éves növekedés az előző negyedév végi 2,5 százalékról 3,9 százalékra gyorsult június végére. Előzetes adatok alapján a nagyvállalati szektor hitelállománya 9 százalékkal bővült, míg a kkv szektor hitelállománya stagnált. A hazai vállalati hitelállomány növekedési üteme európai uniós összehasonlításban a középmezőnyben helyezkedik el, és meghaladja a visegrádi országokban megfigyelt átlagos mértéket (1,7 százalék).

A 2024 második negyedévében kihelyezett 1072 milliárd forint értékű új vállalati hitelmindössze 0,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának a hitelprogramok felfutásával jellemezhető magas adatától. Ez azonban a legnagyobb cégek óriáshiteleinek volt köszönhető. Az MNB jelentése szerint ugyanis az új vállalati hitelek csaknem fele egyedi, 5 milliárd forintnál nagyobb ügyletekből származott.  

A támogatott vállalati hitelek aránya a második negyedévben már csak 20 százalék volt, holott egy évvel ezelőtt még 49 százalék volt ezek aránya. Ennek tudható be az is, hogy a kkv-hitelezés visszaesett, hiszen ezek a cégek leginkább olyan támogatott kölcsönöket vennének fel, mint a Széchenyi Hitelek. 2023 második negyedévében a kkv-hitelek csaknem kétharmada még támogatott volt, az idén már csak 37 százalék volt a támogatott hitelek aránya. A piaci kamatú kkv-hitel pedig drága, a kisebb összegű forinthiteleknél 10,2 százalékos, a nagyobbaknál 9,8 százalékos átlagos kamatot mért az MNB. 

Nem véletlen, hogy a vállalatok főleg a devizahiteleket keresik az idén, és a bankok arra számítanak, hogy ez a következő negyedévekben is így lesz. Ha azonban az általános kamatkörnyezet kedvezőbbé válik, akkor a forinthitelek is kapósabbak lehetnek a magyar cégek körében a Bank360.hu szakértői szerint.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS