Bebizonyították: a zöld környezet lassítja az öregedést

Bebizonyították: a zöld környezet lassítja az öregedést
2023. 10. 19., 14:19

„Szerencsés genetika?” Tulajdonképpen mindenkié az, de nem mindegy, hogy hol él - derül ki egy friss tanulmányból, ami feltárja a természetes környezet, illetve a szennyezés öregedésre gyakorolt hatását.

Egy zöldebb élettér megvéd bennünket az öregedéstől genetikai szinten, viszont nem tudja ellensúlyozni a környezetszennyezés, illetve a szegregáció hatásait – állapította meg az Észak-Karolinai Egyetem Térinformatikai Analízis Központja. Az intézmény egy friss kutatásban arra jutott, hogy a természetes közeg kedvező hatást gyakorol az emberi DNS-szál végein található rövid, többszörösen ismétlődő szekvenciákra, vagyis az ún. telomerekre, amelyek döntő szerepet játszanak a sejtben lévő genetikai anyag integritásának és stabilitásának megőrzésében.

Ahogy a sejtek osztódnak, a telomerek fokozatosan rövidülnek, mígnem elérik azt a kritikus pontot, amikor már nem tudnak tovább osztódni. Ezt az állapotot nevezzük sejtszintű öregedésnek, ami összefüggésbe hozható az öregedéssel és az életkorral kapcsolatos betegségekkel.

„A telomerek a biológiai életkor, vagyis a sejtek elhasználtságának fontos markerei. Tudjuk, hogy számos változó, például a stressz, befolyásolhatja, hogy milyen gyorsan kopnak el a telomerjeink” – magyarázta Scott Ogletree, a ScienceDirect-en megjelent tanulmány társszerzője. A tudós megerősítette: a telomerek rövidülésének megelőzése – ami a zöldterületek közelében tartózkodással is elősegíthető – kulcsfontosságú a hosszú, egészséges élethez.

A tanulmány elkészítéséhez az amerikai, országos reprezentatív vizsgálat, a Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés adott támpontot. Az interjúk és fizikai vizsgálatok segítségével felállított egészségügyi adatbázisban összesen 7827 személy információcsomagját vizsgáltak meg. Értékelték például a demográfiai adataikat, valamint összevetették a telomereik állapotát a lakóhelyük lokációjával (1999 és 2002 között), és figyelembe vették annak zöldfelületeit, abban bízva, hogy igazolni tudják feltevésüket a telomerek és a környezetszennyezés összefüggésében.

„Azt találtuk, hogy minél több zöldterület volt az emberek szomszédságában, annál hosszabbak voltak a telomerjeik – árulta el Aaron Hipp társszerző, az egyetem parkok, rekreáció és turizmus menedzsment professzora. Ez igaz volt faji hovatartozástól és a gazdasági helyzettől függetlenül, sőt attól is, hogy alkoholfogyasztók vagy dohányosok-e.”

A zöldfelületek kedvező genetikai hatása azonban rögtön korlátozottnak bizonyult, mit több, gyakorlatilag eltűnt, ha olyan területeket vizsgáltak, amelyekre a parkok mellett jellemző a légszennyezés, a szegregáció vagy a nélkülözés. Egyszóval: hiába óvja a telomerek hosszúságát a zöldterület, ha egyéb, akár időközben megváltozott feltételek (pl. új gyár, nagy forgalmat bonyolító raktár, szennyező ipari létesítmény stb.) felülírja az alapvetően pozitív hatást.

„A zöldterület óriási érték egy közösség számára, de önmagában nem elegendő a rendszerszintű rasszizmus és a gazdasági szegregáció hatásainak, valamint a környezeti igazságosság kihívásainak leküzdéséhez. Ez a tanulmány azt a gondolatot erősíti, hogy a zöldterület létrehozása egy közösségben lényeges, de ugyanilyen fontos - vagy még fontosabb - a környezeti ártalmak kezelése, különösen azoké, amelyek a rendszerszintű rasszizmushoz kötődnek” – fogalmazott Hipp.

Gábor János

Főoldali kép: prostooleh - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024-09-16 18:46:00
17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.
2024-09-16 17:59:45
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.