Lassul a Föld: már a bolygó mozgását és forgását is befolyásolja az emberiség

Lassul a Föld: már a bolygó mozgását és forgását is befolyásolja az emberiség
Gábor János  |  2024. 07. 16., 14:10

Hosszabbak a nappali időszakok, ami további melegedést okoz, és ez is az emberiség ökológiai lábnyomára vezethető vissza – mutat rá több friss tanulmány.

A Nature Geoscience és a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) folyóiratokban megjelent új tanulmányok szerint a Föld forgástengelye az éghajlatváltozás és a bolygó belső dinamikája következtében „eltolódik”. A tudósok emlékeztetnek: az emberi tevékenység évezredeken át csekély hatással volt a Föld mozgására, azaz a forgási sebességére és tengelyére. Ezeket a mozgásokat elsősorban a Hold gravitációs vonzása és a magban és a köpenyben zajló belső folyamatok határozták meg, de mostanra az emberi tevékenység következtében elolvadó jégtáblák helyváltoztatása és hiánya megzavarja a bolygó természetes mozgásait.

Az ETH Zürich kutatói korszerű mesterséges intelligencia modelleket használtak a poláris mozgás, azaz a Föld forgástengelyének kéreghez viszonyított elmozdulásának megértése érdekében. A tanulmányuk előrejelzi, hogy ha az üvegházhatású gázok kibocsátása tovább növekszik, akkor az végső soron felülírja a Hold ár-apályerejének hosszú távú hatását. Évmilliárdokon át a Hold határozta meg napjaink fokozatos hosszabbodását, de ennek is keresztbe tehet az emberi tevékenység.

„Nekünk, embereknek nagyobb hatásunk van a bolygónkra, mint azt gondolnánk. Ez természetesen nagy felelősséget ró ránk a Föld jövőjével kapcsolatban” – mutat rá Benedikt Soja, az ETH Zürich űrgeodéziai professzora.

Egyre hosszabb nappalokkal nézünk szembe

A két tanulmány meglepő kapcsolatot vizsgált a jégtakarók olvadása, a bolygó dülöngélése és napjaink hosszának növekedése között. Az olvadó jég a pólusokról az Egyenlítő felé osztja el a tömeget, ezzel lassítja a Föld forgását. Az ETH Zürich kutatása szerint ez a lassulás enyhén megnöveli napjaink hosszát, ami egyelőre csupán néhány milliszekundumot jelent a napi 86 400 másodperchez képest.

A szögimpulzus-megmaradás törvénye szerint egy forgó tárgy folyamatosan ugyanabban a sebességben forogna, hacsak valami nem kényszeríti arra, hogy ezen változtasson. A Föld forgása is követi ezt a szabályt. Az olvadó jég pedig újraosztja a tömeget, és a változás a törvény értelmében lassítja a Föld forgását.

A Föld Magjára gyakorolt hatás

A kutatók azt is vizsgálták, hogy miért és hogyan mozog a Föld tengelye. Ehhez neurális hálózatokat használtak, hogy létrehozzák a legátfogóbb modellt, ami magyarázatot ad arra, hogyan járulnak hozzá a Föld magjában, köpenyében és a felszínen zajló éghajlati folyamatok a poláris mozgáshoz. A tanulságokat levonó két tanulmány kiemeli a Földön belüli összetett kölcsönhatások fontosságát: megállapították, hogy felszíni események (például a jég olvadása) következményekkel járhatnak mélyen a magban, és fordítva is.

„Az éghajlatváltozás okozza a Föld forgási tengelyének elmozdulását, és úgy tűnik, hogy a szögimpulzus-megmaradás visszahatása is megváltoztatja a Föld magjának dinamikáját - magyarázta Soja.

„A folyamatban lévő éghajlatváltozás tehát talán a Föld mélyén zajló folyamatokra is hatással van, és nagyobb hatókörű lehet, mint azt korábban feltételezték” - fűzte hozzá Kiani Shahvandi, a tanulmány vezető szerzője. Bár ezek a magváltozások nagyon kicsik és napjainkban nem adnak okot plusz aggodalomra, értékes visszajelzéseket adnak arról, hogy az éghajlatváltozás milyen összetett módon befolyásolja bolygónkat.

Főoldali kép: NASA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS