Gyévai Zoltán: Ritkán látjuk előre a jövőt

Szerdahelyi Csaba  |  2019. 05. 23., 09:30

A „tűzvonalból” tudósíthattam az európai integráció elmúlt 22 évéről – mondja az Üzletemnek Gyévai Zoltán. A BruxInfo társalapító főszerkesztője azt vallja, hogy objektivitás és hitelesség nélkül nem beszélhetünk újságírásról.

Gyévai Zoltánnal régóta ismerjük egymást, a hangsúlyozottan nem mai, hanem nagyon sok évvel ezelőtti Magyar Hírlap külpolitikai rovatában együtt dolgoztunk. Aztán egy napon összecsomagolt és átruccant Brüsszelbe, azóta is ott dolgozik a BruxInfónál. Remélem, megérti az Olvasó, hogy álságos lenne, ha Zolival önöznénk egymást a beszélgetésben. Így itt a történelmi pillanat: az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 76. interjúja természetesen tegeződve készült.

Mit tartasz karriered eddigi csúcsának?

– Azt, hogy a „tűzvonalból” tudósíthattam az európai integráció elmúlt 22 évéről + elemzőként hozzájárulhattam az EU és az európai folyamatok jobb magyarországi megértéséhez.

Milyen távra tervezel?

– Nem tervezek, de az eddigi tapasztalataim azt sugallják, hogy ebben a munkában még benne van néhány év 

Mi szerepel a szakmai bakancslistádon?

– Brüsszelen kívül már nem nagyon tervezek. Ami pedig Brüsszelt és a várható nagy témákat illeti, nos, ehhez kristálygömbbel kellene rendelkeznem. Márpedig ezt a szakmát és munkát éppen az teszi érdekfeszítővé és változatossá, hogy ritkán látjuk előre a jövőt.

Kitől tanultad eddig a legtöbbet?

– Sok embertől tanultam sokat. Általános iskolában és gimnáziumban a történelemtanáraimtól és nagyanyámtól, aki szintén pedagógus volt. Az újságíró szakma legelején két nagy tudású külpolitikai újságírótól: Réti Ervintől és Harmat Endrétől. De már „befutott” újságíróként a mindennapi élettől tanultam a legtöbbet.

A szakmában hol látsz nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– Ha az újságírásról beszélünk, akkor nagyobb szükséget a fejlődésre Magyarországon, nagyobb fejlődési lehetőséget pedig (sajnos) külföldön. Ami pedig engem illet, külföldön, ami nem is az, hiszen „az EU mi vagyunk”.

Melyik szakmában próbálnád ki magadat szívesen? 

– Tanárként, előadóként – és néha íróként.

Milyen módszerekkel fejleszted az üzleti kapcsolataidat?

– Objektivitásra és hitelességre törekvő szakmai munkával, az emberek iránti nyitottsággal és sok kommunikációval.

Mire sajnálod az időd?

– Ha lenne időm, biztosan sajnálnám. De talán nincsenek is üresjárataim.

Mire nem sajnálod a pénzt?

– Érdekes történelmi könyvekre és utazásra + gasztronómiára.

Mivel lehet felbosszantani?

– Több dologgal is, de leginkább a humorérzék hiányával és arroganciával.

Milyen területen vállalnál önkéntes munkát?

– El tudnám képzelni magamat egy afrikai állatmenhelyen, mondjuk, Daktari Joe állatklinikáján. 

Mi tud a legjobban kikapcsolni?

– Foci és futás – ebben a sorrendben. Olvasás. Filmnézés. Egy pohár minőségi bor mellett jóízű beszélgetések.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-07-26 15:40:00
A 30. héten is a kormány által meghatározott „plafon” – a szomszédos országok átlagárai – alatt maradtak a hazai üzemanyagárak: a 95-ös benzin 6, a gázolaj 1 forinttal. A régiós átlagárak ugyanakkor továbbra is alacsonyabbak, mint a magyarországiak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A szeptemberben induló qvik elektronikus fizetési alternatíva szolgáltatási díjtól és tranzakciós illetéktől mentesen, egyfajta átutalási formaként nyújthat kedvezőbb feltételeket a vevőknek, míg a boltok, webáruházak is jobban járnak vele – állítja ebben az epizódban Luspay Miklós. A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi infrastruktúrák és pénzforgalom igazgatóságának vezetője egyértelművé tette: az új rendszernek fontos célja a banki verseny élénkítése, amit kiválóan szolgálhat a bankkártyától független, számlák közötti, azonnali, biztonságos és olcsó fizetési megoldást kínáló qvik infrastruktúra. Hogyan teheti ez könnyebbé mindenki életét?
2024. 07. 03., 08:25
epizód: 2024 / 13   |   hossz: 20:51
Az OFA Nonprofit Kft. „Az év felelős foglalkoztatója” pályázat keretében évről évre összegyűjti és díjazza azokat a hazai munkáltatókat, akik kiemelkedő tevékenységet folytatnak a foglalkoztatás területén. A cég közzé is teszi azokat a jó gyakorlatokat, amelyek hozzájárulnak a terület fejlődéséhez. A díjakat, amelyekre 2024-ben július 19-ig lehet pályázni, öt kategóriában osztják ki: kisvállalkozások, középvállalkozások, nagyvállalatok I-II., illetve egyéb gazdálkodó szervezetek. Kiosztanak különdíjakat is, amelyek különösen érdekesek, hiszen gyakran olyan innovatív ötleteket takarnak, amelyeket nem feltétlenül a pénz motivált – mondta el Endrész Alexandra programvezető.
2024. 06. 17., 22:50
epizód: 2024 / 12   |   hossz: 24:28
Minden nyári szünetben diákok tízezrei jelennek meg a munkaerőpiacon, hogy pénzt gyűjtsenek és szakmai tapasztalatokat szerezzenek. A 25 év alattiak számára elérhető szja-kedvezmény révén sokan mentesülnek az adófizetés alól, ám a foglalkoztatás jogviszonya eltérő adózási kötelezettségeket róhat rájuk, amiből baj lehet, ha nem figyelnek rá. Horváthné Szabó Beáta, a Moore Hungary adótanácsadó szakértője nemcsak ezeket a szabályokat veszi sorra, de bemutatja az iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás, valamint a külföldön tanuló vagy külföldi diákok hazai munkavégzésének kritériumait is.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS