Elérhetővé vált az önellenőrzés az eÁfa kapcsán

2024. 07. 18., 14:10

A NAV által biztosított eÁfa rendszer fejlesztésének következő fontos mérföldköve a bevallások önellenőrzésére, javítására vagy helyesbítésére vonatkozó operáció elérhetővé tétele, amelyek az előzetes tervekkel összhangban július elejére véglegesedtek és a hónap eleje óta az eÁfa rendszerben önellenőrzési bevallások is beadhatók.

„Ez jelentős előrelépés az eÁfa rendszer életében, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben sokkal több adózó próbálja ki és használja hosszú távon is az eÁfát. Hiszen az önellenőrzés elérhetővé válásával, most már az áfa bevallás valamennyi formája ÁNYK nyomtatvány nélkül is teljeskörűen elkészíthető” – fejtette ki Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.

A fentieken túl apróbb finomhangolások is történtek az eÁfában, ilyen természetű fejlesztéseken folyamatosan dolgozik az adóhivatal. Ezek között szerepel a M2M rendszer XML sémájának módosítása, illetve a webes felület tartalmának frissítése is. A változásokról a NAV egy közleményt is közzétett, amelyben arra is felhívja az adózók figyelmét, hogy az M2M rendszer használói számára további kedvezményeket biztosítanak.

Ennek keretében nem kell önellenőrzési pótlékot fizetniük azoknak az adózóknak, akik az M2M megoldással nyújtják be az önellenőrzést, feltéve, hogy az önellenőrzés benyújtása legkésőbb a bevallás esedékességétől számított tizenöt napon belül megtörténik. Továbbá jó hír a megbízható minősítésű adózók számára, hogy az M2M eÁfa bevallásukat az esedékességétől számított tizenöt napig csak akkor ellenőrizheti a NAV, ha súlyos szabálytalanságok feltételezhetők.

„A felmérések alapján a tényleges használat terén az M2M egyelőre még nem elterjedt, ám ezek a kedvezmények némiképp segíthetik a rendszer terjedését, ami valódi hatékonyságnövelést jelenthet a bevalláskészítés terén azon adózók számára, akik komplexebb tranzakciókkal rendelkeznek” – tette hozzá Suda Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

A jövőben is várhatók további frissítések az eÁfa kapcsán, hiszen még mindig vannak olyan területek (például a csoport áfaalanyok), amelyeket nem kezel a rendszer, ezért érdemes folyamatosan nyomon követni a híreket és aktualitásokat ezzel kapcsolatban, hiszen hamarosan minden adózói kör számára egy hasznos alternatíva lehet a bevalláskészítés során.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS