A fejlesztés alatt álló, mesterséges intelligencia által vezérelt robot olyan környezetekben teljesít majd szolgálatot, amelyek túl veszélyesek az emberek számára. Máris állami szponzorációt kapott.
Úttörő brit start-up nyert egymillió fontos (több mint 460 millió forintos) állami támogatást egy olyan AI robot fejlesztésére, amit kifejezetten veszélyes környezetekben történő, kritikus feladatok ellátására építenek. Az Oxford Dynamics AI-vezérelt gépe egy prototípus, ami várhatóan egy teljes robot termékcsoport alapjául szolgál: olyan eszközök készülhetnek a koncepciójából, amelyek kémiai, biológiai, radiológiai és nukleáris incidensek utáni környezeti helyreállításra vagy rehabilitációra használhatók.
Az Oxford Dynamics fejlett, mobil AI robotját kifejezetten a brit Környezetvédelmi, Élelmezés- és Vidékügyi Minisztérium számára tervezték, úgy, hogy képes legyen a kezelője látóterén kívül működni, veszélyes terepeken navigálni, valamint számos fél-autonóm feladatot végrehajtani.
A cég a Tudományos és Technológiai Létesítmények Tanácsának (STFC) Rutherford Appleton Laboratóriuma (RAL) számára fenntartott bázison működik – a tudósoknak itt van lehetősége tesztelni és értékelni az AI robotot, különböző terepviszonyok között, de közben számtalan technológiai és üzletfejlesztési ismeretet is kapnak, a RAL tapasztalt szakértői csapatától. Ez a tudás felbecsülhetetlen értékkel bír a projekt következő szakaszainak leküzdésében – áll a RAL oldalán megjelent közleményben.
„Ez egy fantasztikus siker az Oxford Dynamics számára, és kiváló lehetőség arra, hogy bemutassuk innovatív robotikai képességeinket és az általunk alkotott, fejlett AI technológiákat – lelkendezett Mike Lawton, az Oxford Dynamics társalapító-igazgatója. Izgalmas példája ez az AI jövőbeni alkalmazásának: a kezelő egyszerűen rákoppint egy objektumra a képernyőn, és a robot maga találja ki a legjobb módszert annak felvételére, visszanyerésére vagy tárolására. Ez a képesség magában foglalja az objektum felismerését, a felület minőségének értékelését és a súly becslését is, hogy a robot ne boruljon fel nehéz tárgyak emelésekor.”
Az Oxford Dynamics végső célja az, hogy a fejlett AI szoftverét integrálja a robotba, lehetővé téve számára, hogy valós időben kezeljen rendkívül összetett adatokat, és olyan természetes, szinte emberi módon irányítható legyen, hogy a kezelése ne igényeljen hosszú, energia- és költségigényes képzéseket.
„Az itt [a PAL területén] elérhető fejlett kutatási létesítmények, szakértelem és üzleti támogatás lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy felgyorsítsák új termékek és szolgáltatások fejlesztését, amelyek a legnehezebb és legsürgetőbb kihívásaink megoldására irányulnak – magyarázta Paul Vernon, az STFC Üzleti és Innovációs ügyvezető igazgatója. Az Oxford Dynamics inspiráló példája egy olyan vállalatnak, amely pontosan ezt teszi, fejlett AI és robotikai technológiákat használva, egy új generációs technológia fejlesztésére, ami gazdaságunk és társadalmunk javát szolgálja.”
Főoldali kép: Oxford Dynamics
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.