10 év után robot oldotta meg a Fukusimai atomerőmű átvizsgálását

10 év után robot oldotta meg a Fukusimai atomerőmű átvizsgálását
2023. 11. 07., 17:10

A katasztrófa helyszínén dolgozó csapatot a Boston Dynamics robotkutyája, Spot segíti eljutni olyan zugokba is, amelyek átvizsgálása létkérdés, de emberek valószínűleg nem élnék túl az ottani körülményeket.

A Fukusimai atomerőmű maradványainak felmérésén és jövőjének megtervezésén dolgozó szakemberek robot bevetésével próbálják átvizsgálni a 2011-es reaktorbaleset óta feltáratlan területeket. Ma is vannak olyan helyiségek, amelyek elzáródtak, a szakembereknek pedig fogalmuk sincs, mi várna rájuk a túloldalon. Mivel szóba sem kerülhet, hogy humán erővel tegyenek kísérletet az ismeretlen vagy veszélyes helyszínek átkutatására, Spot, a Boston Dynamics robotikai vállalat büszkesége támogatja a munkát.

A leszerelésen dolgozó csapat 2022-ben kezdte el Spot segítségével gyűjteni az adatokat. A négylábú robot videót készít, sugárdózist mér vagy akár mintát vesz a törmelékből a későbbi laboratóriumi vizsgálatokhoz. És éppen ezért választották a Boston Dynamics termékét: olyan robotra volt szükség, ami nehéz terepen is jól navigál, akár jelentős súlyt képes cipelni, ajtókat nyit ki és zár be, illetve mintavétellel segíti az elemzést – magyarázta Koji Watanabe, a Tokyo Power Technology Atomerőmű-leszerelési Osztályának csoportvezetője.

„[A feladat] egy robot számára is igen magasra teszi a lécet, de Spot egyedülálló képességeinek köszönhetően előnybe került a csapat által használt más eszközökkel, köztük lánctalpas és kerekes robotokkal szemben” – mondta Brad Bonn, a Spot nukleáris programjainak vezetője.

Megfelelő robot nélkül nem is menne

A Fukusimai atomerőmű teljes leszerelése várhatóan több évtizedet vesz igénybe. A helyszín emberi feltárása rendkívül veszélyes és lassú, hiszen csak nagyon magas szintű óvintézkedések mellett (vagy még úgy sem) lehetséges. A munkások nehéz védőfelszerelést viselnek és szigorú korlátozások betartásával is csak nagyon kevés időt tölthetnek a radioaktív területeken.

Az erőmű legrosszabb területeit LD50-es vagy annál magasabb értékkel jelölik, ami azt jelenti, hogy a 30 napos kitettség esetén minden második ember számára halálos lenne a sugárterhelés. Ilyen területekre emberek egyáltalán nem, csak robotok léphetnek be, de még számukra is komoly kihívásokat tartogat a terep. Nem mindegy, milyen mobilitással (lánctalpakkal, kerekekkel vagy lábakon) közlekedik, hiszen az általuk felkavart por és törmelék potenciális sugárfertőzést okozna a kezelőszemélyzet tagjainál.

A helyszíni sugárzás zavarhatja továbbá az elektronikus rendszereket, megakaszthatja a logikai áramkörök működését, vagy egyszerűen fizikai károkat okozhat a rendszerekben. Mielőtt tehát Spot a helyszínre utazott, a Boston Dynamics szélsőséges körülmények között tesztelte, hogy a robot biztosan tolerálja-e a nagy sugárdózist.

Spot meglehetősen összetett feladatokat hajt végre Fukusimában. Használják a katasztrófa okainak és következmények vizsgálatára, a leszerelési műveletek szimulálására és egy leszerelési archívum létrehozása. A robot egy lidar-berendezést használt a pontfelhőadatok gyűjtésére, egy felszerelt kamerát a videókészítésre, illetve robotkart a minták gyűjtésére, akadályok elhárítására és rádió adóvevő-hálózat telepítésére.

Az operátorok biztonságos távolságból irányítják, de Spot autonóm képességei így is nagyon nagy szerepet kapnak: minden lépését önállóan tervezi meg és hajtja végre, így a kezelőknek elég megadni az irányt, amerre haladni szeretnének vele. A karja nagyrészt szintén önállóan nyitja-zárja az ajtókat, ami sokkal gyorsabbá teszi más megfogó karokkal szemben. Elég rámutatni a kilincsre, meg arra, hogy az ajtó melyik oldalán van a zsanér – a többit Spot magától elvégzi. A folyamat összességében akár 10-20-szor gyorsabb, mint más eszközökkel – állapítja meg a The Robot Report.

Bár a terület feltárását Spot segítségével tulajdonképpen elvégezték, a robot szerepet kaphat a későbbi leszerelési munkálatokban is - mutatott rá Bonn. A lidar-szkennelés szerinte a továbbiakban is hasznos lehet, de arra szintén alkalmas, hogy kisebb törmelékdarabokat elmozgatva utat vágjon nagyobb robotok számára, amelyek a nehéz takarítási munkákat végezhetik el a helyszínen.

Gábor János

Főoldali kép: Boston Dynamics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS