Mennyibe kerül egy raktári humanoid „foglalkoztatása”?

Mennyibe kerül egy raktári humanoid „foglalkoztatása”?
Gábor János  |  2024. 07. 22., 14:10

Ahogy a humanoid robotok egyre jobban elterjednek a piacon, számos kérdés merül fel a technológia kapcsán. A „kerekek vs. lábak” vita mellett a költségek is előtérbe kerültek – íme az első számok.

Az Agility Robotics vezérigazgatója, Peggy Johnson nemrég egy technológiai konferencián engedett betekintést a cég Digit nevű humanoid robotjának üzleti stratégiájába – tudósít a The Robot Report. Az előadás részeként kiderült, hogy az úttörő robot gyártója megszerezte az első fizető ügyfelet, aki Digit humanoidokat bérel tőle.

Egy „kis flottányi” Digit robot egyébiránt jelenleg is munkában áll, a Spanx 0cég logisztikai létesítményében, az Egyesült Államokban, Georgia államban. A humanoidok feladata az, hogy egy másik cég, a River Systems „Chuck” nevű autonóm mobil robotjaitól vegyenek át dobozokat, majd helyezzék őket a közeli szállítószalagokra.

 

 

Az összetett műveleteket az az Agility Arc felhőalapú automatizálási platform irányítja, ami a Digit flotta telepítését és kezelését is végzi. A demonstráció lenyűgöző, de az iparágak most már arra kíváncsiak igazán, hogy mégis milyen költségekkel kell számolni egy-egy robot üzemeltetése esetén. Johnson előadása alapján az Agility Robotics nem értékesít, hanem bérbe ad: jelenleg óránként 30 dollárt (kb. 11 ezer forintot) kér a Digit humanoid működtetéséért (szervízzel, karbantartással együtt).

Összehasonlításképpen: bár hazai viszonylatban magasnak tűnhet az óránként 11 ezer forintos munkaerőköltség, amerikai viszonylatban nem az, hiszen az USÁ-ban 2023-ban körülbelül ennyit kellett fizetni a tapasztalt vagy veszélyes anyagokat kezelő rakodómunkásoknak. Hozzájuk képest Digit előnye az, hogy egy feltöltéssel, folyamatosan képes ledolgozni egy műszakokat, anélkül, hogy ebéd-, cigi- és kávészünetre menne, elfáradna, megsérülne, lebetegedne, táppénzre menne vagy például családi okokból távol maradna – és persze teljesen hidegen hagyja, hogy milyen napszakot kell végig dolgozni.

Tovább fejlesztik a Digit humanoid robotot

Az Agility Robotics szerint a Digit jelenlegi akkumulátor-élettartama akár nyolc óra is lehet (kihasználtságtól függően) és egyszerre 15,8 kilogrammot emel. Utóbbi a tervek szerint alaposan feljavul az ősszel megjelenő, következő generációs Digitben, ami már 22,6 kilogrammot fog elbírni, és várhatóan még így is tovább tud majd dolgozni, mint a mai modellek.

Johnson – aki 2024 márciusában lett az Agility Robotics vezérigazgatója – röviden beszélt az emberekkel való együttműködésről is. Jelenleg nincsenek biztonsági szabványok a humanoidokra, bár különböző erőfeszítések zajlanak ennek orvoslására. A Spanx létesítményében a Digit mindenesetre nem dolgozik emberek közelében, ami megfelelő protokollok és garanciák nélkül nem is baj, hiszen egy 1,75 méter magas és 63,5 kilogramm tömegű robot biztosan képes lenne sérüléseket okozni, ha például rálép valaki lábára, vagy éppen fellöki az egyik humán kollégát.

A cégvezető úgy véli, a Digit „jó úton halad a funkcionális biztonság elérése felé”, és 18 hónapon belül már akár emberek közelében is dolgozhat. Ha ez megvalósul, az újabb fontos mérföldkő lenne a humanoid számára.

Főoldali kép: Agility Robotics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS