Mennyibe kerül egy raktári humanoid „foglalkoztatása”?

Mennyibe kerül egy raktári humanoid „foglalkoztatása”?
Gábor János  |  2024. 07. 22., 14:10

Ahogy a humanoid robotok egyre jobban elterjednek a piacon, számos kérdés merül fel a technológia kapcsán. A „kerekek vs. lábak” vita mellett a költségek is előtérbe kerültek – íme az első számok.

Az Agility Robotics vezérigazgatója, Peggy Johnson nemrég egy technológiai konferencián engedett betekintést a cég Digit nevű humanoid robotjának üzleti stratégiájába – tudósít a The Robot Report. Az előadás részeként kiderült, hogy az úttörő robot gyártója megszerezte az első fizető ügyfelet, aki Digit humanoidokat bérel tőle.

Egy „kis flottányi” Digit robot egyébiránt jelenleg is munkában áll, a Spanx 0cég logisztikai létesítményében, az Egyesült Államokban, Georgia államban. A humanoidok feladata az, hogy egy másik cég, a River Systems „Chuck” nevű autonóm mobil robotjaitól vegyenek át dobozokat, majd helyezzék őket a közeli szállítószalagokra.

 

 

Az összetett műveleteket az az Agility Arc felhőalapú automatizálási platform irányítja, ami a Digit flotta telepítését és kezelését is végzi. A demonstráció lenyűgöző, de az iparágak most már arra kíváncsiak igazán, hogy mégis milyen költségekkel kell számolni egy-egy robot üzemeltetése esetén. Johnson előadása alapján az Agility Robotics nem értékesít, hanem bérbe ad: jelenleg óránként 30 dollárt (kb. 11 ezer forintot) kér a Digit humanoid működtetéséért (szervízzel, karbantartással együtt).

Összehasonlításképpen: bár hazai viszonylatban magasnak tűnhet az óránként 11 ezer forintos munkaerőköltség, amerikai viszonylatban nem az, hiszen az USÁ-ban 2023-ban körülbelül ennyit kellett fizetni a tapasztalt vagy veszélyes anyagokat kezelő rakodómunkásoknak. Hozzájuk képest Digit előnye az, hogy egy feltöltéssel, folyamatosan képes ledolgozni egy műszakokat, anélkül, hogy ebéd-, cigi- és kávészünetre menne, elfáradna, megsérülne, lebetegedne, táppénzre menne vagy például családi okokból távol maradna – és persze teljesen hidegen hagyja, hogy milyen napszakot kell végig dolgozni.

Tovább fejlesztik a Digit humanoid robotot

Az Agility Robotics szerint a Digit jelenlegi akkumulátor-élettartama akár nyolc óra is lehet (kihasználtságtól függően) és egyszerre 15,8 kilogrammot emel. Utóbbi a tervek szerint alaposan feljavul az ősszel megjelenő, következő generációs Digitben, ami már 22,6 kilogrammot fog elbírni, és várhatóan még így is tovább tud majd dolgozni, mint a mai modellek.

Johnson – aki 2024 márciusában lett az Agility Robotics vezérigazgatója – röviden beszélt az emberekkel való együttműködésről is. Jelenleg nincsenek biztonsági szabványok a humanoidokra, bár különböző erőfeszítések zajlanak ennek orvoslására. A Spanx létesítményében a Digit mindenesetre nem dolgozik emberek közelében, ami megfelelő protokollok és garanciák nélkül nem is baj, hiszen egy 1,75 méter magas és 63,5 kilogramm tömegű robot biztosan képes lenne sérüléseket okozni, ha például rálép valaki lábára, vagy éppen fellöki az egyik humán kollégát.

A cégvezető úgy véli, a Digit „jó úton halad a funkcionális biztonság elérése felé”, és 18 hónapon belül már akár emberek közelében is dolgozhat. Ha ez megvalósul, az újabb fontos mérföldkő lenne a humanoid számára.

Főoldali kép: Agility Robotics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS