Új korszakba léptek a humanoid robotok: emberi interakciót tanulnak

Új korszakba léptek a humanoid robotok: emberi interakciót tanulnak
Gábor János  |  2024. 07. 15., 14:55

Az ember-robot interakciók fejlesztésének egyik legújabb eredménye az a humanoid, amit arra képeztek ki, hogy különféle, emberre hajazó módon kifejező mozdulatokat végezzen. Ez új áttörés, ami elfogadhatóbbá teszi a gépeket a mindennapi életben.

A Kaliforniai Egyetem mérnökei fejlesztették ki azt a humanoid robotot, ami képes emberi táncmozdulatok és különböző gesztusok bemutatására. Utóbbiak között olyan humán sajátosságok szerepelnek, mint az integetés, a pacsi és az ölelés. A robot nem mellesleg stabilan tud járni, szinte bármilyen terepen – állítja a tanulmány, amit a gyakorlatban is bemutatnak a tudósok, a napokban zajló Robotika: Tudomány és Rendszerek Konferencián, a hollandiai Delfben.

„Az emberhez hasonló, kifejező testmozgások révén arra törekszünk, hogy bizalmat építsünk ki és bemutassuk a lehetőséget a robotok és az emberek harmonikus együttélésre – magyarázta Xiaolong Wang professzor. – Azon dolgozunk, hogy újraformáljuk a robotokról alkotott közvéleményt, és az emberek barátságosnak, együttműködőnek tekintsék őket – nem pedig ijesztőnek, mint a Terminátort.”

A humanoid képzésének módszerei és technológiái

A robotot az emberi test különféle mozdulataira képezték ki, így új mozdulatokat is képes általánosítani és utánozni. A csapat ehhez mozgásrögzítési adatokat és táncvideók gyűjteményét használta. Technikájuk magában foglalta a felső és alsó test külön-külön történő képzését. Ez az eljárás lehetővé tette a felső test számára, hogy különféle referencia mozdulatokat – mint például a fentebb írt tánc és pacsi – utánozzon, míg a lábaival a stabil lépéseket és a különböző terepeken járását gyakoroltatták.

A csapat elmondása szerint a felső és alsó test külön képzése ellenére a robot egyetlen, egységes irányítási politika szerint működik, ami az egész szerkezetét szabályozza.

„A fő cél itt az, hogy bemutassuk a robot képességét különféle feladatok végrehajtására, miközben helyről helyre sétál – anélkül, hogy elesne” – mutatott rá Wang. A szimulációkat először egy virtuális humanoid roboton hajtották végre, majd átültették egy valódira, ami már egyaránt volt képes tanult és új mozdulatok végrehajtására, valós körülmények között. A mozgásait egyelőre emberi operátor irányítja, egy játék kontroller segítségével, ami meghatározza a sebességet, az irányt és a specifikus mozdulatokat.

Merre tovább?

A San Diego-i csapat jövőbeli tervei között az szerepel, hogy a humanoid kamerát is kap, így teljesen autonóm módon tud majd feladatokat végrehajtani és terepeket bejárni. Addig is arra összpontosítanak, hogy finomítsák a dizájnt és még összetettebb, még részletesebb feladatokra vegyék rá – elsősorban a felső test képességeinek bővítésével.

Az amerikai tudósok áttörése nem csupán technológiai szempontból jelentős, hiszen mélyreható gazdasági és társadalmi hatásai lehetnek. A humanoid robotok, amelyek képesek természetes és kifejező mozdulatokra, nagyban hozzájárulhatnak az ipari automatizáláshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a szolgáltatóiparhoz. Az emberi munkavállalókkal való hatékonyabb együttműködés lehetősége új távlatokat nyithat a munkaerőpiacon, és javíthatja a munkahelyi hatékonyságot, illetve biztonságot.

Az ilyen és ehhez hasonló technológiai áttörések nemcsak a robotika tudományának fejlődését jelzik, hanem azt is, hogy milyen mértékben képesek ezek az új eszközök integrálódni a mindennapi életünkbe, amit megkönnyítenek és persze javítanak is rajta.

Főoldali kép: Kaliforniai Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS