Az ember-robot interakciók fejlesztésének egyik legújabb eredménye az a humanoid, amit arra képeztek ki, hogy különféle, emberre hajazó módon kifejező mozdulatokat végezzen. Ez új áttörés, ami elfogadhatóbbá teszi a gépeket a mindennapi életben.
A Kaliforniai Egyetem mérnökei fejlesztették ki azt a humanoid robotot, ami képes emberi táncmozdulatok és különböző gesztusok bemutatására. Utóbbiak között olyan humán sajátosságok szerepelnek, mint az integetés, a pacsi és az ölelés. A robot nem mellesleg stabilan tud járni, szinte bármilyen terepen – állítja a tanulmány, amit a gyakorlatban is bemutatnak a tudósok, a napokban zajló Robotika: Tudomány és Rendszerek Konferencián, a hollandiai Delfben.
„Az emberhez hasonló, kifejező testmozgások révén arra törekszünk, hogy bizalmat építsünk ki és bemutassuk a lehetőséget a robotok és az emberek harmonikus együttélésre – magyarázta Xiaolong Wang professzor. – Azon dolgozunk, hogy újraformáljuk a robotokról alkotott közvéleményt, és az emberek barátságosnak, együttműködőnek tekintsék őket – nem pedig ijesztőnek, mint a Terminátort.”
A robotot az emberi test különféle mozdulataira képezték ki, így új mozdulatokat is képes általánosítani és utánozni. A csapat ehhez mozgásrögzítési adatokat és táncvideók gyűjteményét használta. Technikájuk magában foglalta a felső és alsó test külön-külön történő képzését. Ez az eljárás lehetővé tette a felső test számára, hogy különféle referencia mozdulatokat – mint például a fentebb írt tánc és pacsi – utánozzon, míg a lábaival a stabil lépéseket és a különböző terepeken járását gyakoroltatták.
A csapat elmondása szerint a felső és alsó test külön képzése ellenére a robot egyetlen, egységes irányítási politika szerint működik, ami az egész szerkezetét szabályozza.
„A fő cél itt az, hogy bemutassuk a robot képességét különféle feladatok végrehajtására, miközben helyről helyre sétál – anélkül, hogy elesne” – mutatott rá Wang. A szimulációkat először egy virtuális humanoid roboton hajtották végre, majd átültették egy valódira, ami már egyaránt volt képes tanult és új mozdulatok végrehajtására, valós körülmények között. A mozgásait egyelőre emberi operátor irányítja, egy játék kontroller segítségével, ami meghatározza a sebességet, az irányt és a specifikus mozdulatokat.
A San Diego-i csapat jövőbeli tervei között az szerepel, hogy a humanoid kamerát is kap, így teljesen autonóm módon tud majd feladatokat végrehajtani és terepeket bejárni. Addig is arra összpontosítanak, hogy finomítsák a dizájnt és még összetettebb, még részletesebb feladatokra vegyék rá – elsősorban a felső test képességeinek bővítésével.
Az amerikai tudósok áttörése nem csupán technológiai szempontból jelentős, hiszen mélyreható gazdasági és társadalmi hatásai lehetnek. A humanoid robotok, amelyek képesek természetes és kifejező mozdulatokra, nagyban hozzájárulhatnak az ipari automatizáláshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a szolgáltatóiparhoz. Az emberi munkavállalókkal való hatékonyabb együttműködés lehetősége új távlatokat nyithat a munkaerőpiacon, és javíthatja a munkahelyi hatékonyságot, illetve biztonságot.
Az ilyen és ehhez hasonló technológiai áttörések nemcsak a robotika tudományának fejlődését jelzik, hanem azt is, hogy milyen mértékben képesek ezek az új eszközök integrálódni a mindennapi életünkbe, amit megkönnyítenek és persze javítanak is rajta.
Főoldali kép: Kaliforniai Egyetem
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.