A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó irányelv a munkáltató nyugdíjba vonulása esetén is alkalmazandó – mondta ki friss ítéletében az Európai Bíróság.
Egy vállalkozó nyugdíjba vonult. Távozása a vállalkozása nyolc telephelyén kötött 54 munkaszerződés megszűnését eredményezte. Nyolc munkavállaló vitatta az – álláspontjuk szerint jogellenes – elbocsátást. A keresetüket elutasították. A fellebbezés ügyében eljáró spanyol bíróságnak a munkaszerződések megszűnésének érvényességéről kell döntenie. A spanyol törvény csoportos létszámcsökkentés esetén a munkavállalók képviselőivel folytatandó konzultációs eljárást ír elő. Ez az eljárás azonban nem alkalmazandó abban az esetben, amikor a munkaviszony a természetes személy munkáltató nyugdíjba vonulása miatt szűnt meg. A spanyol bíróságban azonban felmerül a kérdés, hogy ennek az esetnek a kizárása összeegyeztethető-e a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó uniós irányelvvel. Ezért erre vonatkozóan kérdést terjesztett a Bíróság elé – foglalja össze „az ügyet” az Európai Bíróság közleménye.
A Bíróság mindenekelőtt emlékeztet arra, hogy az irányelv fő célja az, hogy a csoportos létszámcsökkentést megelőzően folytassanak konzultációt a munkavállalók képviselőivel és tájékoztassák az illetékes hatóságot. Hozzáteszi, hogy állandó ítélkezési gyakorlata szerint az ezen irányelv értelmében vett csoportos létszámcsökkentésről akkor van szó, ha a munkaszerződés megszüntetésére az érintett munkavállalók beleegyezése nélkül kerül sor.
A Bíróság mindezek alapján úgy véli, hogy a spanyol törvény ellentétes az irányelvvel. Az irányelv ugyanis alkalmazandó a munkáltató nyugdíjba vonulása esetén is, ha az elbocsátásokkal érintett munkavállalók létszáma eléri az előírt küszöbértékeket. A Bíróság ugyanakkor leszögezte: ez az eset nem hasonlítható a munkáltató halálához – amellyel kapcsolatban korábban úgy ítélte meg, hogy az irányelv nem alkalmazható –, mivel az elhunyt munkáltatótól eltérően a nyugdíjba vonuló munkáltató főszabály szerint képes konzultációkat folytatni többek között a munkaszerződés-megszüntetések elkerülése vagy csökkentése, de legalábbis az ebből eredő következmények enyhítése érdekében.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.