Brutálisan hatékony, járműre szerelhető, így könnyen mozgatható lézerfegyver tesztjét bonyolította le a brit a hadsereg. Messziről is tűpontos és fillérekből üzemeltethető, így a jövő fontos védelmi eszköze lesz.
Az Egyesült Királyság hadserege történelmi pillanathoz érkezett, amikor néhány nappal ezelőtt először tesztelt páncélozott harci járműre szerelt lézerfegyvert a Honvédelmi Tudományos és Technológiai Laboratórium (DSTL) tesztpályáján, a Porton Downon. A Wolfhound páncélozott járműre szerelt lézerfegyver több mint egykilométeres távolságra található célpontokat „semlegesített” – számolt be a DSTL.
Az eredményes tesztelés a brit Védelmi Minisztérium Land Laser Directed Energy Weapon (LDEW) Demonstrator programjának része, és Dr. Paul Hollinshead, a DSTL vezérigazgatója szerint „újabb jelentős mérföldkő” a lézeres irányított energialapú fegyverek bevezetésének felgyorsításában. „A DE&S (Defence Equipment & Support) és az iparág közelebbi együttműködésével új, kritikus képességeket fejlesztünk, felkészítve a fegyveres erőket a jövő kihívásaira, hogy felismerhessék, letilthassák és megsemmisíthessék a jövő újszerű fenyegetéseit.”
A rendszer parancsnoki és irányító rendszerrel működik. Óriási előnye, hogy integrálható szélesebb csatamező-menedzsment radar- és megfigyelőrendszerekbe, ráadásuk a DSTL azt állítja, hogy a fegyver nem csak a fentebb írt Wolfhoundra, hanem különböző platformokra is gond nélkül felszerelhető, így különböző hadműveleti igényeknek is megfelel.
Bár a lézerfegyver a brit hadsereg kötelékében került tesztelésre, nem csak a szigetország fegyvergyártóinak és hivatalainak a teljesítménye. A beszállítói lánc a hazai Frazer-Nash, NP Aerospace, Blighter Surveillance Systems és Cambridge Pixel mellett olyan cégeket foglal magában, mint az amerikai Raytheon (az eszköz fejlesztője) és az izraeli LumOptica.
„A nagy teljesítményű lézerfegyver sikeres tesztelése döntő pillanat a brit hadsereg jövőbeli operatív képességeinek fokozására irányuló erőfeszítéseinkben. Ez a technológia pontos, erős és költséghatékony eszközt kínál a légi fenyegetések legyőzésére és nagyobb védelmet biztosítva erőink számára” – állapította meg Matt Cork, a DSTL programvezetője.
„A DSTL az első lézerfegyver sikeres elsütésével – amelyet egy szárazföldi járműre szereltek az Egyesült Királyságban – bebizonyította, hogy a Raytheon nagy energiájú lézerfegyverrendszere képes célokat követni, meglőni és legyőzni. Most azt várjuk, hogy a brit hadsereg is kipróbálja, a következő hónapokban, és kiderüljön, hogy a technológia harcra kész” – fogalmazott James Gray, a Raytheon UK ügyvezető és vezérigazgatója.
A brit Védelmi Minisztérium a SkyNews szerint úgy fogalmazott, hogy „a lézerfegyver egyetlen lövése – ami képes például drónokat leszedni az égből – kevesebbe kerül, mint egy csésze tea”. Ha a hadsereg jóváhagyja a használatát, sokkal költséghatékonyabb módja lesz a fenyegetések elhárításának, mint a rakéták vagy más lövedékek. A lézeres tesztről szóló részletek egyébként éppen azzal egyidőben kerültek nyilvánosságra, hogy John Healey védelmi miniszter bejelentette: a kormány 6,5 milliárd fontos (több mint 3000 milliárd forintos) szerződést köt a brit-francia MBDA fegyvergyártóval új, egyre kifinomultabb rakéták beszerzésére. Ezzel a szigetország a következő tíz évre bebiztosítja magát hagyományos fegyverekkel, de közben nyilván futtatja majd a lézerfegyver programját is.
Főoldali kép: DSTL
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.