Az amerikai fiskális unió hasznos elemeit ötvöző, de az egységes valutaunió politikai korlátait figyelembe vevő „Euró Kincstár” létrehozását javasolja egy neves közgazdász professzor.
A New-York-i Skidmore College-ben oktató német közgazdász professzor szerint egy Euró Kincstár létrehozásával lehetne kiküszöbölni több olyan problémát is, ami az egységes valutaövezet Achilles-sarkának számít – írja a BruxInfo.
Jörg Bibow úgy látja, hogy az eurózóna számára a tényleges kihívást nem az aszimmetrikus sokkhatások, hanem a közös sokkhatások jelentik. Ami az előbbieket illeti, azok esetében a pénzügyi piacok integrációja és a bankunió a stabilizáció fő eszköze, a közös sokkhatások kezeléséhez azonban az Egyesült Államokéhoz hasonló fiskális unióra lenne szükség
Utóbbi föderális szintre viszi fel az államadósságot, és rendelkezik azokkal az intézményekkel, amelyek végső hitelezőként képesek pénzügyileg stabilizálni a rendszert.
Az eurózóna GDP 3 százalékát kitevő „Euró Kincstár” jó szolgálatot tehetne és számos előnyt tartogatna, anélkül, hogy transzferuniót lehetne emlegetni.
A professzor szerint Európa ugyanis nem fektet be eleget a saját jövőjébe.
Az uniós tagállamok a GDP-jük arányában közös tőkén alapuló büdzsét hoznának létre, és ez a kincstár közös értékpapírokat, kötvényeket (adósságot) bocsátana ki, aminek a bevételeiből fedeznék a jövőbeli beruházásokat.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.