Az amerikai fiskális unió hasznos elemeit ötvöző, de az egységes valutaunió politikai korlátait figyelembe vevő „Euró Kincstár” létrehozását javasolja egy neves közgazdász professzor.
A New-York-i Skidmore College-ben oktató német közgazdász professzor szerint egy Euró Kincstár létrehozásával lehetne kiküszöbölni több olyan problémát is, ami az egységes valutaövezet Achilles-sarkának számít – írja a BruxInfo.
Jörg Bibow úgy látja, hogy az eurózóna számára a tényleges kihívást nem az aszimmetrikus sokkhatások, hanem a közös sokkhatások jelentik. Ami az előbbieket illeti, azok esetében a pénzügyi piacok integrációja és a bankunió a stabilizáció fő eszköze, a közös sokkhatások kezeléséhez azonban az Egyesült Államokéhoz hasonló fiskális unióra lenne szükség
Utóbbi föderális szintre viszi fel az államadósságot, és rendelkezik azokkal az intézményekkel, amelyek végső hitelezőként képesek pénzügyileg stabilizálni a rendszert.
Az eurózóna GDP 3 százalékát kitevő „Euró Kincstár” jó szolgálatot tehetne és számos előnyt tartogatna, anélkül, hogy transzferuniót lehetne emlegetni.
A professzor szerint Európa ugyanis nem fektet be eleget a saját jövőjébe.
Az uniós tagállamok a GDP-jük arányában közös tőkén alapuló büdzsét hoznának létre, és ez a kincstár közös értékpapírokat, kötvényeket (adósságot) bocsátana ki, aminek a bevételeiből fedeznék a jövőbeli beruházásokat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.